Ruski dronovi u zračnom prostoru članica NATO-a
Rumunija navodi kako je ruski dron ušao u njen zračni prostor tokom noćnih napada u susjednoj Ukrajini, dok je Latvija objavila kako se jedan srušio na njenom istoku dan ranije.
Latvija i Rumunija, članice Sjevernoatlantske alijanse NATO i saveznice Ukrajine, objavile su kako su ruske bespilotne letjelice upale u njihov zračni prostor.
Iz Bukurešta navode kako je ruski dron ušao u zračni prostor Rumunije tokom noćnih napada preko rijeke Dunav u susjednoj Ukrajini u ranim jutarnjim satima nedjelje, dok je Latvija objavila kako se jedan srušio u istočnom dijelu države dan ranije, te da je nosio eksploziv.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRusija izvela zračne napade na Kijev i Odesu
Rat Rusije i Ukrajine: Šta je sve potrebno za mir?
U kojem smjeru ide rat u Ukrajini nakon ruskog zauzimanja Vuhledara?
Ministarstvo nacionalne odbrane Rumunije saopćilo je da je rasporedilo borbene avione F-16 da nadziru svoj zračni prostor i kako je u toku potraga za ostacima oružja na potencijalnom mjestu nesreće blizu granice. Nije bilo direktnih izvještaja o žrtvama ili šteti.
Zvanični Bukurešt je oštro osudio “ponovno kršenje” izazvano “ilegalnim napadima” Moskve.
Osude iz NATO-a
Predsjednik Latvije Edgars Rinkevics u međuvremenu je rekao da se ruski vojni dron srušio u istočnom dijelu latvijske teritorije.
Ministarstvo odbrane te baltičke države saopćilo je kako je bespilotna letjelica uletjela u zračni prostor države iz Bjelorusije i srušila se kod Rezeknea, grada s približno 25.000 ljudi, koji se nalazi 55 kilometara zapadno od Rusije i 75 km od Bjelorusije, bliskog saveznika Kremlja.
Bespilotna letjelica nosila je eksploziv koji je vjerovatno bio namijenjen za napad na Ukrajinu, no letjelica je zalutala u zračni prostor baltičke zemlje, rekli su latvijski zvaničnici u ponedjeljak, prenijela je Hina, pozivajući se na Reuters.
Dok je upad u latvijski zračni prostor rijedak incident, Rumunija je potvrdila fragmente bespilotnih letjelica na svojoj teritoriji u nekoliko navrata otkako je Rusija počela svoju invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine. Rumunija dijeli 650 km granice s Ukrajinom.
Mircea Geoana, zamjenik generalnog sekretara NATO-a u odlasku i bivši šef rumunske diplomatije, rekao je da vojni savez osuđuje rusko narušavanje rumunskog zračnog prostora.
“Iako nemamo informacija koje bi ukazivale na namjerni napad Rusije na saveznike, ti su činovi neodgovorni i potencijalno opasni”, napisao je na platformi X.
Luke na Dunavu mete Rusije
Rusija vrši svakodnevne noćne napade na gradove širom Ukrajine, često ciljajući na luke na Dunavu koje su samo nekoliko stotina metara od Rumunije.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha osudio je povrede rumunskog i latvijskog zračnog prostora, nazvavši ih “oštrim podsjetnikom kako se agresivne akcije Rusije protežu izvan Ukrajine”.
Dodao je na X-u da Ukrajina treba konkretnu akciju svojih saveznika.
“Hrabra kolektivna odluka da se koristi partnerska protuzračna odbrana za presretanje ruskih projektila i bespilotnih letjelica iznad Ukrajine. Jača i brža vojna pomoć ukrajinskim ratnicima. Ukidanje ograničenja na upotrebu oružja u Ukrajini. Djeluj sada”, naveo je.
Poljska je, također, zabilježila najmanje dva slučaja upada ruskih projektila ili dronova koji su napadali Ukrajinu u njen zračni prostor, posljednji put u decembru.
Rumunski zastupnici planiraju razmotriti zakon o omogućavanju Rumuniji da obara bespilotne letjelice koje upadaju u zračni prostor države u mirnodopsko vrijeme.