Zašto je Netanyahu opsjednut ostankom na koridoru Philadelphi
Politički analitičari složili su se da izraelski premijer Benjamin Netanyahu pribjegava politici izbjegavanja rješavanja problema.
Politički analitičari složili su se da izraelski premijer Benjamin Netanyahu pribjegava politici izbjegavanja rješavanja problema dok čeka da se sazna ko će biti novi stanovnik Bijele kuće. Također se slažu da vrijeme počinje curiti budući da se približava godišnjica 7. oktobra.
U tom kontekstu, Ihab Jabareen, kolumnista koji se bavi izraelskim pitanjima, kaže da je Netanyahu ”pucao samom sebi u nogu”, zadržavajući se u “močvari Gaze”. Dodaje da ovaj rat ”neće završiti na romantičan način: ili će pobijediti Izrael ili Netanyahu, jer dvije strane ne pronalaze zajedničku riječ”.
Nastavite čitati
list of 4 itemsNetanyahu proširuje ratne ciljeve dok se nastavljaju napadi na Gazu
Bolnica Al-Shifa u Gazi: Mjesto brutalnih zločina i genocida
Čelnik Hamasa pisao vođi Husa nakon raketiranja Izraela
Jabareen je dodao, tokom gostovanja u emisiji “Gaza: Šta poslije?”, da Netanyahu ne odustaje od koridora Philadelphi, koji drži kao adut za kasnije, i to iz dva razloga. Prvi je povezan sa strategijom izbjegavanja rješavanja problema dok se ne održe američki predsjednički izbori, a drugi je da Netanyahu i njegova desna koalicija trenutni rat doživljavaju kao pitanje opstanka.
Trenutna situacija pokazuje da Netanyahu u svakoj prilici insistira na svom stavu potpunog protivljenja povlačenju s koridora Philadelphi, temeljeći to na činjenici da on nema nikakvu alternativu na izraelskoj političkoj sceni, kaže Jabareen.
Na posljednje dvije konferencije koje je održao, činilo se da Netanyahu svojim govorom poručuje izraelskoj javnosti: “Ko ste vi?”, umjesto: “Razumio sam vas”, smatra kolumnista. Dodaje da stalni razgovori o koridoru Philadelphi otkrivaju da postoji unutrašnji problem između Netanyahua i izraelskih sigurnosnih i vojnih službi.
Istaknuo je da se vojni establišment počeo oporavljati nakon što je ponovno stekao povjerenje izraelskog društva, posebno nakon povlačenja dvojice članova Ratnog kabineta Bennyja Gantza i Gadija Eisenkota, što Netanyahu ne želi.
Izraelski premijer se nedavno pokušao obratiti i međunarodnoj zajednici, tvrdeći da je Izrael Palestincima dao nezavisnu državu koja se nije pokazala kao uspješna u Pojasu Gaze i ugrozila je nacionalnu sigurnost Tel Aviva, te kako su Palestinci isto tako pokazali neuspjeh i na Zapadnoj obali iako su im oni dali civilnu samoupravu, dodaje sagovornik.
Vratilo se kao bumerang
Saeed Ziad, istraživač političkih i strateških pitanja, kaže da je ubistvo šest izraelskih zarobljenika uzburkalo ustajale vode na trenutnoj sceni, koje nisu bile naklonjene otporu, posebno s operacijama okupatorske vojske i “klanja Zapadne obale”.
Ziad je istaknuo da je trenutna situacija postala korisna za otpor i štetna za Netanyahua, dodajući da se stvari vraćaju poput bumeranga jer je izraelska vojska izložena iscrpljivanju na koridoru Netzarim i različitim tačkama u Pojasu.
Netanyahuovo uporno insistiranje na tome da ostane u Gazi dolazi u kontekstu njegove želje da nastavi vladati što je duže moguće i da zamijeni sve elite u Izraelu, uz okupaciju Gaze i Zapadne obale.
Koliko god Netanyahu insistirao na napetosti u ovom trenutku, jača unutrašnji front koji mu se suprotstavlja, dok je položaj okupacije poljuljan i nije u stanju postići ”apsolutnu pobjedu”.
Što se tiče novog američkog prijedloga o kojem se govori, sagovornik smatra da će otporu predstavljati problem i umanjiti njegove dobitke. Međutim, naglašava da otpor pokazuje strpljivost nakon što je cijena plaćena krvlju i nakon što je izraelski rat došao do tačke besmislenosti.
Zaključio je da je otpor još jak i da izraelskoj vojsci ne preostaje ništa drugo nego da se povuče i prihvatiti nagodbu. U protivnom, čeka je ostanak i suočavanje s potpunim iscrpljivanjem.
Stav Washingtona
Michael Mulroy, bivši zamjenik pomoćnika američkog ministra odbrane za Bliski Istok, kaže da američki predsjednik Joe Biden ne komunicira direktno s Netanyahuom, već s izraelskim timom.
Mulroy je naglasio da šef Mossada ne govori u ime Netanyahua, a zatim je upitao: “Koja je svrha pregovora s nekim ko ne dijeli isti stav kao osoba koja donosi odluku?”, nakon čega je odgovorio da to negativno utječe na postizanje bilo kakvog dogovora.
Zaključio je da Netanyahu pokušava zadržati svoju funkciju, ne želi prekid vatre i protivi se dvodržavnom rješenju, dok je stav SAD-a drugačiji, ne samo demokrata nego i bivšeg republikanskog predsjednika Donalda Trumpa.
Naglasio je da “Washington zastupa stav koji se protivi okupaciji Pojasa Gaze”, a Netanyahuove tvrdnje o priskrbljivanju međunarodnog legitimiteta za to smatra netačnim.