Osam hiljada Rohinja muslimana pobjeglo u Bangladeš zbog nasilja u Mijanmaru
Nasilje je intenzivirano nastavkom sukoba između vladajuće vojne hunte u Mijanmaru i grupe poznate kao ‘Vojska države Rakine’, moćne etničke milicije koju čine pretežno budisti.
Zvaničnici u Bangladešu rekli su da je blizu osam hiljada Rohinja muslimana došlo u tu zemlju u proteklih nekoliko mjeseci, bježeći od sve većeg nasilja nad njima u državi Rakine na zapadu Mijanmara.
Nasilje je intenzivirano nastavkom sukoba između vladajuće vojne hunte u Mijanmaru i grupe poznate kao „Vojska države Rakine“, moćne etničke milicije koju čine pretežno budisti.
Nastavite čitati
list of 4 itemsBiH: Nagli skok broja radnika iz južne Azije
Iran pronalazi nove destinacije za izvoz nafte uprkos sankcijama
Nemiri u Bangledešu, ubijeno najmanje 109 osoba
Mohammad Shams Aldouza, visoki zvaničnik u Vladi Bangladeša zadužen za pitanja izbjeglica, rekao je: „Imamo informacije da je blizu osam hiljada Rohinja ušlo u zemlju u posljednje vrijeme, a većina ih je ušla u posljednja dva mjeseca.“
„Bangladeš je već preopterećen i ne može primiti više Rohinja“, rekao je za Reuters u srijedu.
Vlada Bangladeša nije ranije davala procjene broja Rohinja koji su ušli u zemlju u posljednjih nekoliko mjeseci.
Više od milion Rohinja živi u Bangladešu
Ministar vanjskih poslova Mohammad Tawhid Hossain rekao je novinarima u utorak da će Vlada održati „ozbiljne rasprave u Vijeću ministara“ u naredna dva ili tri dana kako bi se riješila ova kriza.
Hussain je izrazio saosjećanje s Rohinjama, ali je rekao da Bangladeš ne može pružiti utočište za više izbjeglica.
Ministar je dodao: „Nije moguće potpuno zatvoriti granice“, ali će Vlada učiniti napore da zaustavi infiltraciju.
Više od milion Rohinja trenutno živi u prenatrpanim kampovima na jugu Bangladeša i malo je nade da će se vratiti u Mijanmar, gdje im je u velikoj mjeri uskraćeno državljanstvo i druga osnovna prava.