Italijanska doktorica u Gazi: Svakodnevno primam djecu pogođenu direktno u glavu

Doktorica Federica Lezzi šokirana ogromnim brojem žrtava u dobi od dvije do 15 godina, pogođenih metkom u glavu i vrat.

Bolnica u Deir al-Balahu je jedina bolnica u centralnom dijelu Pojasa Gaze koja još uvijek radi (REUTERS/Dawoud Abu Alkas)

Hirurginja iz Italije koji radi u Pojasu Gaze rekla je da svakodnevno prima u prosjeku četvero djece pogođenih direktno u vrat i glavu te da ovoliki broj teških ozljeda i ovako užasnu situaciju nikada nije vidjela ni u jednom području sukoba u kojem je radila.

Federica Lezzi (40 godina), koja radi kao hirurginja sa Ljekarima bez granica u bolnici Deir al-Balah u centralnom Pojasu Gaze, rekla je – u telefonskom intervjuu sa dopisnikom za italijanske novine Corriere della Sera u Okupiranom Jerusalemu – da je šokirana ogromnim brojem žrtava u dobi od 2 do 15 godina, pogođenih metkom u glavu i vrat.

Dodala je da hirurzi jasno vide mjesto ulaska metka u glavu od kojeg nema nikakvih tragova da je izašao. Spomenula je slučaj Majida, šestogodišnjeg dječaka koji je živio u šatoru na periferiji Deir al-Balaha, nakon što je sa svojom porodicom pobjegao sa sjevera, čiji su svi članovi pobijeni osim njegovog oca.

Lezzi je ispričala kako je Majid prevezen u bolnicu na magarećim kolima, nakon što je pronađen kako umire blizu svog šatora, kako je došao na hirurgiju u toliko teškom stanju da su ljekari mislili da ima mnogo povreda, nakon čega su otkrili rupu u glavi od metka, čijem izlasku iz glave nije bilo traga.

Eksplodiranje u glavi

Italijanska doktorica je dodala da ovi meci obično eksplodiraju u glavi i da doktori nemaju mnogo opcija jer nisu opremljeni za tako složene operacije. Metak je oduzeo život Majidu nakon što je bio u komi nekoliko sati.

Doktorica je spomenula da svakodnevno obavlja 40 operacija, od kojih je 15 kod djece. Odbila je komentirati da li je gađanje glave i vrata namjerno ili ne, samo je rekla da će zasigurno u budućoj generaciji u Gazi biti veliki broj invalida.

Prije nego što se vratila u Gazu početkom prošlog mjeseca, Lezzi je radila sa Ljekarima bez granica u nekim od najopasnijih područja sukoba na svijetu, poput: Sirije, Iraka, Afganistana, Libije, Somalije i Haitija.

Izrael je smanjio humanitarnu zonu u Gazi na svega 40 kvadratnih kilometara, gdje je nagurano 1,6 miliona raseljenih, što je pokazatelj – prema riječima talijanske doktorice – da želi sve stanovnike Gaze potisnuti ka moru.

Bolnica u Deir al-Balahu je jedina bolnica u centralnom dijelu Pojasa Gaze koja još uvijek radi, ali je prošle sedmice pojačano izraelsko bombardiranje oko nje.

Italijanska doktorica je rekla da je bombardiranje prošle sedmice bilo toliko nasilno da su se mnogi raseljeni počeli kretati prema Khan Younisu na jugu, prema obali koja je već prekrivena šatorima raseljenih iz drugih krajeva. Većina pacijenata je napustila bolnicu, ostalo je samo oko stotinu onih koji ne mogu da se kreću jer su im amputirani udovi ili su povrijeđeni u glavu ili su na intenzivnoj njezi, pored djece i žena sa povredama stomaka.

Situaciju je dodatno pogoršala teška blokada humanitarne pomoći, uključujući lijekove, čak i one hitne, poput analgetika i anestetika, za čiju dozvolu ulaska u Gazu je potrebno čak dva mjeseca, prema riječima Lezzi. Dodala je da je najveći strah djece to da bi mogla biti podvrgnuta operaciji bez anestezije.

Izvor: Al Jazeera

Reklama