WSJ: Zašto su izraelski obavještajci doživjeli neuspjeh s Hamasom, a uspjeli u slučaju Hezbollaha
Dok je Izrael zanemarivao pitanje Hamasa, svoju pažnju je usmjerio na Hezbollah, još od rata između dvije strane 2006. godine, piše Wall Street Journal.
U izvještaju američkog lista The Wall Street Journal navodi se da je izraelski obavještajni neuspjeh u suprotstavljanju Hamasovoj operaciji Potop Al-Aksa posljedica činjenice da je izraelsko vodstvo ulagalo svoje vrijeme i resurse tokom posljednje dvije decenije na pripreme za mogući sukob s libanskim Hezbollahom, budući da je ova organizacija smatrana većom prijetnjom. Međutim, izraelske špijunske službe “ponovno su dokazale svoju sposobnost” u nedavnim napadima na Hezbollah.
Neuspjeh izraelskih špijuna u predviđanju napada Islamskog pokreta otpora (Hamas), prema autoru teksta Roryju Jonesu, posljedica su grešaka koje je Izrael napravio u procjenama svojih ciljeva tokom posljednjih godina. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu slijedio je strategiju obuzdavanja pokreta Hamas tokom posljednjih godina, misleći da je ova palestinska grupa fokusirana na upravljanje Gazom i da nije zainteresirana za rat sa Izraelom.
Nastavite čitati
list of 3 itemsQassem: Pobijedit ćemo Izrael, kao i 2006. godine
Američki zvaničnici: Izraelu će biti teško uništiti Hezbollah
Carmit Valensi, istraživač na Institutu za studije nacionalne sigurnosti u Tel Avivu, rekao je: “Veliki dio našeg fokusa bio je usmjeren na pripreme za sukob s Hezbollahom, a donekle smo zanemarili Hamas i situaciju u Gazi.”
Prema autoru izvještaja, bilo je znakova da je pokret planirao napad velikih razmjera, uključujući vojne vježbe, kao pripremu za operaciju Potop Al-Aksa, ali su izraelske obavještajne službe umanjile značaj tih vježbi. Smatrali su da je to samo demonstracija vojne moći, a vojska je bila uvjerena u zaštitu koju je pružao zid razdvajanja podignut kako bi odvojio Gazu od izraelske teritorije.
‘Bolji u napadu, nego u odbrani’
Avner Golov, bivši direktor izraelskog Vijeća za nacionalnu sigurnost, rekao je da je uspjeh Izraela protiv Hezbollaha, u usporedbi s neuspjehom u odnosu na Hamas, posljedica toga da su izraelske sigurnosne službe bolje u napadu nego u odbrani. “Osnova izraelske sigurnosne doktrine je dovesti rat na neprijateljsku teritoriju, ali s Gazom je situacija bila potpuno drugačija. Bili smo iznenađeni, pa je došlo do neuspjeha”, dodao je.
Dok je Izrael zanemarivao pitanje Hamasa, svoju pažnju je usmjerio na Hezbollah, još od rata između dvije strane 2006. godine. U to vrijeme su mnogi u izraelskom sigurnosnom establišmentu bili razočarani učinkom vojske u ratu, budući da nije uspjela dovoljno oslabiti Hezbollah tokom rata, smatra autor.
Bivši izraelski obavještajni dužnosnik Uzi Shaya smatra da je prikupljanje obavještajnih podataka postalo teže nakon povlačenja Izraela iz Gaze 2005. godine. Napominje da je lakše dobiti pristup ljudima u Libanu ili izvan Libana koji su povezani s Hezbollahom.
Izraelska vojska je, kao rezultat toga, nastojala bolje razumjeti Hezbollah i oslabiti iransku vojnu i finansijsku podršku toj grupi. Pomno je pratila razvoj Hezbollahovog arsenala i opreme tokom proteklih godina, a to je dovelo do intenzivnih obavještajnih i vojnih operacija Izraela protiv ove grupe posljednjih sedmica, uključujući atentate na važne vođe Hezbollaha.