Invazija na Liban ili političko rješenje: Šta kažu stručnjaci u izraelskim medijima
Bivši sigurnosni zvaničnici Izraela odbili su upuštanje u ono što su nazvali ‘mamcem za političko rješenje’.
Dok su razgovori u izraelskim medijima fokusirani na neophodnost pokretanja ograničene kopnene operacije duboko unutar teritorije Libana, bivši sigurnosni zvaničnici odbili su upuštanje u ono što su nazvali “mamcem za političko rješenje”.
Bivši komandant Sjevernog korpusa izraelske vojske Noam Tibon rekao je da Hezbollah prakticira strategiju vođenja rata iscrpljivanja te je dodao: “Hezbollah je spreman nastaviti dok ne postigne svoj cilj, a to je okončanje rata u Gazi.”
Nastavite čitati
list of 3 itemsSlijedi li otvorena eskalacija nakon napada na sjedište Mossada
Dok Izrael napada, raseljeni Libanci okupljaju se u Hamri
Tibon je spomenuo kako je zračna operacija tokom Drugog libanskog rata bila izvanredna, ali Izrael nije stao kada je trebao, nego je započeo kopnenu operaciju koja je zakomplicirala cijelu situaciju. Smatra da je rješenje u sklapanju sporazuma o razmjeni zarobljenika s Pojasom Gaze i prekidu rata na sjeveru.
Micky Aharonson, bivša visoka zvaničnica u Vijeću za nacionalnu sigurnost, rekla je da bi rat iscrpljivanja bio najgore što se može dogoditi te da su velike mogućnosti za kopnenu operaciju jer je jako važna.
Bivši direktor Mossadovog Odjeljenja za obavještajne operacije Zohar Palti smatra da se sposobnosti koje su građene 20 godina “ne mogu uništiti za sedmicu dana, tako da je ovo rat na duže staze”.
Palti je siguran da je “Hezbollah daleko od sloma”, pozivajući se na tvrdnje koje su se iznosile o Hezbollahu tokom Drugog libanskog rata, pa mu se ništa nije dogodilo.
‘Polazna tačka za izlazak iz rata’
Analitičar za vojna pitanja Yossi Yehoshua rekao je da vojni lideri vjeruju da je neizbježna ograničena i kratka kopnena operacija koja bi ciljala Hezbollahovu infrastrukturu na liniji fronta te da ona predstavlja prijetnju izraelskim gradovima, strahujući da se ne ponove napadi poput onih 7. oktobra.
Član Knesseta Almog Cohen upozorio je na to da se ne ulazi u bilo kakvu nagodbu s Hezbollahom, za kojeg je rekao da nije sproveo u djelo UN-ovu Rezoluciju 1701, ističući da nema razlike između Hezbollaha i Islamskog pokreta otpora (Hamas).
Bivši zvaničnik Shin Beta Amit Assa upozorio je na to da se u trenutnoj fazi ne ide na političku nagodbu, pozivajući na eliminaciju Hezbollahovih sposobnosti i dovođenja u poziciju da on sam zatraži predaju i povlačenje do rijeke Litani.
Bivši šef Operativnog odjela u izraelskoj vojsci Israel Ziv rekao je da bi Hezbollahu, ako se Izrael sada zaustavi, trebalo mnogo vremena da se oporavi.
Zaključio je da je ovo najbolji trenutak da se iskoristi kao polazna tačka za izlazak iz rata, “a ne da čekamo da se naša sreća okrene protiv nas i da izgubimo živote udarom na neku višespratnu zgradu”.
Vojno-obavještajni stručnjak Yossi Melman naginje političkom rješenju i izbjegavanju kopnene vojne operacije, upozoravajući na to da bi Hezbollah mogao lansirati desetke projektila.