Zbog palestinske kefije poznata književnica odbila američku nagradu

Muzej je objavio da je američka književnica indijskog porijekla odbila nagradu Isamu Noguchi za 2024. godinu ‘kao odgovor na njihov revidirani kodesks oblačenja’.

Jhumpa Lahiri je američka književnica indijskog porijekla (REUTERS/Olivia Harris)

Književnica Jhumpa Lahiri, dobitnica Pulitzerove nagrade, odbila je primiti nagradu muzeja Noguchi u New Yorku u znak protesta što je muzej, pozivajući se na revidirani kodeks oblačenja, otpustio tri zaposlenika jer su nosili palestinsku kefiju.

Muzej je u srijedu objavio da je američka književnica indijskog porijekla odbila nagradu Isamu Noguchi za 2024. godinu „kao odgovor na njihov revidirani kodesks oblačenja“.

U saopćenju muzeja, također, stoji: „Poštujemo njen stav i razumijemo da ovaj kodeks može odgovarati ili ne odgovarati svima“.

Lahiri je 2000. godine dobila Pulitzerovu nagradu za knjigu Tumač bolesti.

Agencija Reuters napominje da demonstranti širom svijeta često nose palestinsku kefiju kao vid podrške Gazi.

Također, nekadašnji vođa borbe protiv aparthejda u Južnoj Africi Nelson Mandela nosio je kefiju na brojnim dešavanjima.

Postupci protiv onih koji pokazuju podršku Gazi

Agencija je, također, izvijestila o pucanju na trojicu studenata palestinskog porijekla u Vermontu u novembru, od kojih su dvojica nosila kefije.

Prošlog mjeseca je muzej umjetnosti, koji je osnovao japansko-američki kipar Isamu Noguchi, objavio kodeks kojim se zabranjuje zaposlenicima da nose bilo šta što izražava „političku poruku, slogan ili simbol“ te je otpustio tri radnika.

Drugi u SAD-u su, također, izgubili svoje poslove zbog stavova spram izraelskog rata protiv Gaze.

U maju je jedna bolnica u New Yorku otpustila američku medicinsku sestru palestinskog porijekla jer je u svom govoru prilikom primanja nagrade nazvala postupke Izraela u Gazi genocidom.

Izrael od 7. oktobra 2023. vodi razorni rat u Pojasu Gaze – uz apsolutnu američku podršku – ostavljajući više od 136.000 ubijenih i ranjenih, većinom djece i žena, a više od 10.000 nestalih, uz masovno razaranje i smrtonosnu glad.

Izvor: Agencije

Reklama