Starmerova vlada strahuje od pravnog sukoba oko naoružavanja Izraela
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, na čelu sa Keir Starmerom, je zbunjena jer želi nastaviti s podrškom Izraelu, ali i izbjeći pravni sukob s institucijama za ljudska prava.
Piše: Ayoub al-Rami
London – Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, na čelu sa Keir Starmerom, je zbunjena jer želi nastaviti s podrškom Izraelu, ali i izbjeći pravni sukob s institucijama za ljudska prava koje vode pravni postupak protiv nje nastojeći da se donese sudska presuda kojom se potpuno zabranjuje izvoz oružja u Izrael umjesto djelimične obustave određenih licenci.
Nastavite čitati
list of 4 itemsMVP Irana: Potpuno smo spremni za rat, ali želimo mir
Najmanje 18 ubijenih u izraelskom napadu na sjeveru Libana
Le Figaro: Mossadov skriveni rat na iranskom tlu
Očekuje se da će presuda biti donesena do oktobra i ako bude u korist institucija za ljudska prava, vlada Ujedinjenog Kraljevstva će morati obustaviti prodaju oružja Izraelu, posebno dijelova aviona F-35, dok vlada nastoji odgoditi i produžiti trajanje sudskog procesa dok Izrael ne završi svoju ofanzivu na Pojas Gaze.
Novine The Guardian su otkrile da britanska vlada, također, strahuje zbog mogućnosti da Međunarodni krivični sud (ICJ) izda nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i da sud od nje zatraži da potpiše taj nalog, što znači da će London morati uhapsiti Netanyahua ukoliko kroči na tlo Ujedinjenog Kraljevstva.
Ono što dodatno otežava situaciju u kojoj se nalazi Starmerova vlada jeste to što bilo kakav korak ka potpisivanju naloga za hapšenje neće biti prihvaćen od Washingtona, koji vrši pritisak da taj nalog ne bude izdat, posebno zato što je Starmerova vlada povukla pravni prigovor prethodne konzervativne vlade tvrdeći da tužilac ICJ-a nema ovlaštenje da izda nalog za hapšenje Netanyahua i njegovog ministra odbrane Yoava Gallanta pod optužbom za zločine protiv čovječnosti.
Čvrsti dokazi
Palestinska organizacija za ljudska prava Al-Haq potvrdila je da je zajedno sa britanskom Mrežom za globalne pravne postupke (GLAN) predstavila Vrhovnom sudu čvrste i opsežne dokaze, u kojima je detaljno izloženo „nezakonito i nepouzdano korištenje informacija, koje Izrael dobija putem mučenja, kako bi opravdao napade na civilne, zdravstvene i humanitarne radnike, što potkopava oslanjanje Velike Britanije na izraelska uvjeravanja, kako je odgovorila na naš slučaj“.
Organizacija Al-Haq je na pitanje Al Jazeere o napretku slučaja odgovorila da je Vrhovni sud zakazao ročište za period od 8. do 10. oktobra te da je 13. juna odobrio organizacijama Oxfam, Human Rights Watch i Amnesty International u Ujedinjenom Kraljevstvu da se pridruže i podrže ovaj slučaj.
Britanska odvjetnica Charlotte Andrews, koja vodi sudski postupak protiv britanske vlade, kaže da je razlog zbog kojeg je GLAN pokrenuo ovaj slučaj jeste „ubistvo više od 34.000 ljudi dok svijet to svakodnevno posmatra, što ovaj slučaj čini hitnim i njegovo odlaganje neprihvatljivim“.
Odvjetnica je Al Jazeeri rekla da „slučaj već predugo traje, posebno s obzirom na njegovu prirodu, a to je zbog taktike vlade, koja radi na odgađanju postupka i traženju produženja roka svaki put, a sada traži da se odluka odgodi do decembra, što je zaista sramotno“.
Andrews se pita: „Zar vlada ne mari za živote koji se svakodnevno gase, od kojih su neki ugašeni britanskim oružjem?“ „Koliko će još očeva, majki i djece biti ubijeno do decembra“, dodala je.
Pokušaj izbjegavanja odgovornosti
Britanska odvjetnica je, govoreći o obustavi izvoza dijelova za avione F-35, istakla da je oko tona bombi bačena na Gazu pomoću ovih aviona, znajući da je to jedno od najgušće naseljenih područja na svijetu, te su „ovi avioni prouzrokovali smrt civila i izazvali ogromno razaranje i, uprkos tome, vlada nastavlja slati Izraelu sve potrebne dijelove za te avione“.
Uputila je upozorenje britanskim zvaničnicima da, ako sud presudi da je izvoz oružja u Izrael nezakonit, „svako dalje omogućavanje slanja dijelova za borbene avione izložit će ih optužbama za saučesništvo i poticanje na ratne zločine, a zatim i suđenju pred porotom sastavljenom od najviših pravosudnih zvaničnika u zemlji“.
Dodala je da ni političari ni biznismeni, koji podržavaju sklapanje ovakvih ugovora o oružju, neće moći izbjeći odgovornost „jer pružaju pomoć zemlji optuženoj za genocid“.
Pravna savjetnica u GLAN-u Dearbhla Minogue je, u komentaru na ovaj slučaj koji je dostavljen Al Jazeeri, rekla da je britanska vlada „prešla granice pravne logike do tačke apsurda kako bi naoružala zemlju koja čini ozbiljna kršenja međunarodnog humanitarnog prava“.
Dodala je da je od početka agresije na Gazu bilo jasno da „vlada nije uspjela pristupiti ovoj situaciji s ozbiljnošću kakvu zahtijeva situacija i mora poslušati međunarodni pravni konsenzus i odmah obustaviti prodaju oružja“.