Palestinska novinarka Bisan Owda i AJ+ dobitnici nagrade Emmy

Owda i AJ+ dobili su Emmy nagradu nakon što je proizraelska neprofitna organizacija kritikovala nominaciju kratkog filma koji dokumentuje prve dane izraelskog rata protiv Gaze.

Owda izvještava iz Gaze otkako je Izrael prošlog oktobra započeo napad na Pojas (Al Jazeera)

Palestinska novinarka Bisan Owda i Al Jazeerin servis AJ+ osvojili su nagradu Emmy za svoj dokumentarac Ja sam Bisan iz Gaze i još uvijek sam živa (It's Bisan From Gaza – and I’m Still Alive).

Owda izvještava iz Gaze otkako je Izrael prošlog oktobra započeo napad na Pojas, prenoseći publici širom svijeta priče Palestinaca tokom 11 mjeseci rata i razaranja.

“Ovo je priznanje mladim palestinskim novinarima i njihovom profesionalizmu. Bisanino izvještavanje je humaniziralo priče o Palestincima nakon decenija sistematske dehumanizacije u mainstream medijima. Osvajanje nagrade Emmy je pobjeda humanosti. Veoma smo ponosni na ovaj svijetli trenutak usred genocida koji je u toku, a Bisan će nastaviti izvještavati”, rekao je Dima Khatib, direktor kanala AJ+.

Nagrada dolazi mjesec dana nakon što je proizraelska neprofitna organizacija Kreativna zajednica za mir objavila pismo u kojem kritikuje nominaciju kratkog filma u kojem 25-godišnjakinja dokumentuje prve dane izraelskog bombardovanja i njegove razorne efekte na ljude u Pojasu Gaze.

U pismu se navodi da je Owda bila povezana s Narodnim frontom za oslobođenje Palestine (PFLP), što je ona demantovala. PFLP je ljevičarski palestinski politički pokret koji je nekoliko zapadnih zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države, proglasilo “terorističkom organizacijom”.

Adam Sharp, predsjednik i izvršni direktor Nacionalne akademije za televizijske umjetnost i nauku (NATAS), u augustu je stao u odbranu nominacije, rekavši da akademija nije pronašla nijedan dokaz da je Owda povezana sa PFLP-om.

U istom periodu, Al Jazeera je objavila saopćenje u kojem ističe da stoji uz Owdu koja je “suočena s pokušajima ušutkivanjima njenog izvještavanja iz Gaze”.

Prenošenje vijesti iz Gaze

Medijska organizacija je opisala Owdu kao “poznatu novinarku i influenserku” koja je “svojim jedinstvenim stilom značajno pridonijela prenošenju vijesti iz Gaze u svijet”.

Al Jazeera je navela da su optužbe “neutemeljene” i da predstavljaju “pokušaj ušutkavanja Bisan”, kao i da predstavljaju “stvarnu prijetnju njenoj sigurnosti na terenu”.

“Poziv da se poništi nominacija za Emmy nagradu je pokušaj uskraćivanja važne perspektive publici širom svijeta o ratu i njegovom razornom utjecaju na nedužne civile”, navedeno je u saopćenju.

Izraelske snage su u proteklih 11 mjeseci ubile više od 130 novinara, među kojima su tri Al Jazeerina novinara, prema podacima Reportera bez granica (RSF). Druge organizacije za prava medija imaju različite brojke na osnovu vlastitih kriterija, međutim, Vladin ured za medije u Gazi kaže da je ubijeno 173 novinara i medijskih djelatnika.

“Pozivamo međunarodnu novinarsku zajednicu da podrži Bisan i druge medijske profesionalce, osiguravajući im da obavljaju svoj posao bez straha da će biti ciljani, zastrašeni ili ubijeni”, navedeno je u saopćenju Al Jazeere.

Owda i AJ+ su u maju osvojili nagradu Peabody za izvještavanje o razornom utjecaju koji je izraelski rat protiv Gaze imao na Palestince u opkoljenoj enklavi.

Izvor: Al Jazeera

Reklama