Japan prvi put poslao ratni brod kroz Tajvanski tjesnac

Sazanami je plovio prema jugu plovnim putem dugim 180 kilometara s brodovima iz Australije i Novog Zelanda.

Sazanami isplovljava iz luke u Kureu u južnom Japanu [Kyodo preko Reutersa]

Japan je prvi put poslao razarač kroz Tajvanski tjesnac, objavili su japanski mediji, usred sve veće vojne aktivnosti Kine u vezi s Japanom.

Sazanami je ušao u tjesnac iz Istočnog kineskog mora u srijedu ujutro, i proveo više od deset sati ploveći prema jugu, objavili su u četvrtak javni servis NHK i novine Yomiuri Shimbun.

Prolaz je izveden s mornaričkim brodovima iz Australije i Novog Zelanda uoči planiranih vježbi u spornom Južnom kineskom moru, stoji u izvještajima.

Najviši glasnogovornik Japanske vlade Yoshimasa Hayashi odbio je komentirati izvještaje na redovitom brifingu jer su se odnosila na vojne operacije. Nije bilo potvrde iz Ministarstva odbrane.

Novozelandska mornarica potvrdila je da je brod HMNZS Aotearoa plovio kroz tjesnac s brodom HMAS Sydney iz australijske mornarice. Glasnogovornik je novinskoj agenciji AFP rekao da je prvi tranzit u sedam godina izveden kako bi se potvrdilo “pravo na slobodu plovidbe”.

Tranzit tri broda dolazi sedmicu dana nakon što je kineski nosač aviona Liaoning prvi put plovio između dva japanska otoka u blizini Tajvana, samoupravne demokratije koju Peking smatra svojom.

Tokio je rekao da su brodovi ušli u njegovu susjednu zonu, područje do 24 nautičke milje (oko 44 km) od japanske obale, i nazvao incident “potpuno neprihvatljivim”. Kina je rekla da se pridržavala međunarodnog prava.

Krajem augusta Tokio je saopćio da je kineski špijunski avion povrijedio japanski zračni prostor u blizini otoka kraj njegove jugozapadne obale.

Yomiuri Shimbun citirao je više neimenovanih izvora iz vlade koji su rekli da je premijer Fumio Kishida naredio tranzit kroz Tajvanski tjesnac zbog zabrinutosti da bi nepoduzimanje ništa nakon kineskih aktivnosti moglo potaknuti Peking na poduzimanje odlučnijih mjera.

Kina pojačala aktivnosti u regiji

U četvrtak je u Tokiju glasnogovornik Hayashi izrazio zabrinutost zbog pojačane vojne aktivnosti Kine u regiji.

“Imamo snažan osjećaj krize jer su se povrede zračnog prostora događale jedna za drugom u kratkom vremenskom razdoblju”, rekao je na redovnoj konferenciji za novinare. “Nastavit ćemo pratiti situaciju s velikim zanimanjem.”

Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici šalju brodove kroz tjesnac od 180 kilometara kako bi učvrstili status međunarodnog plovnog puta. Peking tvrdi da ima nadležnost nad vodama i optužio je Njemačku za povećanje sigurnosnih rizika nakon što je Berlin prošlog mjeseca poslao dva vojna broda kroz tjesnac.

Bec Strating, profesorica međunarodnih odnosa na Univerzitetu La Trobe, rekla je novinskoj agenciji AFP da je japanski tranzit kroz Tajvanski tjesnac “dio šireg obrasca veće pomorske prisutnosti zemalja u Aziji i izvan nje, koje su zabrinute zbog kineskih pomorskih aktivnosti.

“Japan se posebno bavi taktikom kineske ‘sive zone’ u Istočnom kineskom moru”, uključujući sve veći broj brodova obalne straže, koji plove blizu spornih otoka, dodala je.

Taktike sive zone su akcije koje služe za iscrpljivanje oružanih snaga zemlje, prema vojnim stručnjacima.

Kina je u srijedu probno lansirala interkontinentalni balistički projektil u Tihi okean u svojoj prvoj takvoj vježbi posljednjih desetljeća.

Japan je rekao da nije bio unaprijed obaviješten o testu i izrazio “ozbiljnu zabrinutost” zbog kineskog vojnog nagomilavanja.

Čelnici četvorke – Australije, Indije, Japana i Sjedinjenih Američkih Država prošle su sedmice proširili zajedničke sigurnosne mjere u azijskim vodama usljed zajedničke zabrinutosti zbog Kine.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama