Putin ponovno prijeti nuklearnim naoružanjem

Rusija zadržava pravo upotrebe nuklearnog naoružanja ako će ona ili Bjelorusija biti mete agresije, uključujući i konvencionalnim naoružanjem, rekao je Putin.

Ruski predsjednik Vladimir Putin u srijedu je upozorio da bi njegova zemlja koristila nuklearno naoružanje ako bi ju napala neka država (Sputnik/Alexander Kazakov/Kremlin via REUTERS )

Ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio je da bi njegova zemlja koristila nuklearno naoružanje ako bi je napala neka država te da bi se bilo kakav konvencionalan napad uz podršku neke nuklearne sile smatrao udruženim, javlja Hina.

Otvarajući sjednicu ruskog sigurnosnog vijeća, Putin je rekao da su iznijeti prijedlozi izmjene ruske nuklearne doktrine te da želi naglasiti jednu od glavnih predloženih promjena.

„Predlaže se da bi se agresija na Rusiju neke države bez nuklearnog naoružanja, ali uz učestvovanje ili podršku nuklearno naoružane zemlje, smatrao njihovim zajedničkim napadom na Rusku Federaciju”, rekao je.

Prijetnje s kojima se Rusija sočava

“Jasno su utvrđeni i uvjeti prelaza Rusije prema upotrebi nuklearnog naoružanja”, naglasio je Putin, pa dodao da će Moskva razmatrati takav potez ako primijeti masivan napad raketama, avionima i dronovima na svoju teritoriju.

Rusija zadržava pravo upotrebe nuklearnog naoružanja ako će ona ili Bjelorusija biti mete agresije, uključujući i konvencionalnim naoružanjem, upozorio je.

Putin je rekao da su ta razjašnjenja pažljivo kalibrirana te da su razmjerna savremenim vojnim prijetnjama s kojima se Rusija suočava.

Dozvola za lansiranje projektila na Rusiju

Ukrajina bi mogla dobiti tajnu dozvolu za lansiranje projektila na Rusiju u narednim sedmicama, budući da se Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države spremaju da daju zeleno svjetlo, ali to žele zvanično da objave tek nakon lansiranja prvih raketa, pisao je Times prošle sedmice, pozivajući se na neimenovane izvore.

Kako je naveo list, zapadne diplomate spremne su da potpišu odluku, ali bi mogle da se uzdrže od zvaničnog saopštenja u Ujedinjenim narodima, prenosi Tanjug.

Times je naveo da postoji oprez u vezi sa objavljivanjem tog poteza unaprijed da se ne bi upozorila Rusija.

Zbog toga bi mogao biti sklopljen tajni sporazum kako bi se Ukrajini omogućilo da ispaljuje krstareće rakete britanske i francuske proizvodnje na Rusiju sa elementom iznenađenja, rekli su diplomatski izvori.

‘Jedinstvo NATO-a’

Velika Britanija i Francuska su već poslale projektile Storm Shadow u Ukrajinu, ali samo za upotrebu na ciljevima unutar granica zemlje u borbi protiv ruskih invazionih snaga.

Britanski diplomatski izvori rekli su da žele da pokažu da NATO “djeluje jedinstveno” i da izbjegnu utisak da Velika Britanija i SAD “dominiraju u donošenju odluka”.

Njemački kancelar Olaf Scholz ponovo je odbacio mogućnost prebacivanja krstarećih raketa Taurus u Kijev, čiji je domet leta oko 500 kilometara.

“Iako mnogi vrše pritisak na mene, ja neću isporučivati krstareće rakete koje mogu da stignu do Moskve. Mogu i uvjeravam vas ovdje na ovom mjestu: ostat ću pri ovom stavu”, rekao je on tokom sastanka sa građanima u opštini Niederrohrdorf u njemačkoj saveznoj državi Brandenburg, pisao je Tagesspiegel.

On je ukazao na potrebu da se istraže načini za mirno rješavanje sukoba u Ukrajini.

“Sada je vrijeme da istražimo koje mogućnosti postoje”, rekao je Scholz, napominjući da se ne slaže sa stavom da mirovni pregovori mogu biti alternativa podršci Njemačke Ukrajini.

Izvor: Agencije

Reklama