Marcellus Williams pogubljen u Missouriju uprkos sumnjama u presudu

Ovaj 55-godišnjak je 2003. godine osuđen za ubistvo Lishe Gayle u nečemu što se činilo kao provala koja je pošla po zlu.

Joseph Amrine, koji je oslobođen prije dva desetljeća nakon što je proveo godine čekajući smrtnu kaznu, govori na skupu podrške Marcellusu Williamsu u augustu [Jim Salter/AP Photo]

Marcellus Williams, koji je osuđen za ubistvo prije 21 godinu, pogubljen je u državi Missouri na srednjem zapadu uprkos zabrinutosti o integritetu slučaja.

Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država, posljednje tijelo koje je moglo poništiti Williamsovu smrtnu kaznu, odbio je intervenirati u slučaju u utorak.

Ovaj 55-godišnjak je pogubljen smrtonosnom injekcijom u zatvoru u Bonne Terreu, navodi The Innocence Project, čiji je advokat radio s Williamsom. Njegova smrt uslijedila je dan nakon što su i guverner Missourija Mike Parson i najviši sud države, također, odbili njegove posljednje žalbe da izbjegne pogubljenje.

Williams je proglašen krivim za ubistvo Lishe Gayle, 42-godišnje bivše novinarke 1998. godine, koja je izbodena 43 puta tokom, kako se činilo, provale koja je pošla po zlu. Tvrdio je da je nevin.

Wesley Bell, čiji je ured vodio krivično gonjenje, pokušao je blokirati pogubljenje zbog zabrinutosti u vezi s procesom suđenja.

“Čak i za one koji se ne slažu sa smrtnom kaznom, kada postoji sjena sumnje u krivnju bilo kojeg optuženika, nepovratna kazna pogubljenja ne bi trebala biti opcija”, rekao je Bell u izjavi prije pogubljenja.

U sudskim dokumentima Bell je doveo u pitanje pouzdanost dva svjedoka glavnog suđenja, zaključio je da su tužitelji neopravdano isključili crne porotnike na temelju rase i primijetio da novo testiranje nije pronašlo nikakav trag Williamsove DNK na oružju kojim je počinjeno ubistvo. Williams je bio Afroamerikanac.

Naknadni testovi su, također, otkrili da na nožu postoji DNK tužitelja i istražitelja koji su radili na slučaju i rukovali oružjem bez rukavica.

Kontaminacija noža navela je tužitelje i Williamsove advokate na dogovor u augustu da se kazna preinači u doživotni zatvor.

Odbijeno pomilovanje

Gayleina porodica je, također, podržala dogovor, ali se državni tužitelj Missourija Andrew Bailey usprotivio, a Vrhovni sud države ga je blokirao na njegov zahtjev. Državni sudija potvrdio je Williamsovu presudu za ubistvo početkom ovog mjeseca, utvrdivši da nedostatak dokaza na nožu nije dovoljan da se utvrdi njegova nevinost.

Vrhovni sud Missourija potvrdio je tu odluku u ponedjeljak.

Guverner Parson, republikanac, također je isti dan odbio Williamsov zahtjev za pomilovanje.

“Niti jedna porota niti sud, uključujući Žalbeni i Vrhovni, nikada nisu utvrdili opravdanost tvrdnji gospodina Williamsa o nevinosti”, rekao je u izjavi. “Na kraju dana, njegova osuđujuća presuda i osuda na smrtnu kaznu su potvrđene.”

Williams je bio među zatvorenicima osuđenima na smrt u pet država, koji su trebali biti pogubljeni u roku sedam dana – što je neuobičajeno visok broj usred višegodišnjeg pada upotrebe i podrške smrtnoj kazni u Sjedinjenim Američkim Državama.

Prvi je izveden u petak u Južnoj Karolini. Teksas je, također, trebao pogubiti zatvorenika u utorak navečer. Travis Mullis (38) osuđen je za ubijanje svog tromjesečnog sina Alijaha Mullisa 2008. godine.

Smrtna kazna ukinuta je u 23 američke savezne države, dok u ostalih šest – Arizoni, Kaliforniji, Ohiju, Oregonu, Pennsylvaniji i Tennesseeju – postoje moratoriji.

Izvor: Agencije

Reklama