Američka diplomatija zapela u ‘slijepu ulicu’ pred eskalacijom u Libanu

Čini se da se događaji odvijaju ubrzano, a Sjedinjene Američke Države ne mogu učiniti mnogo jer nisu uspješno iskoristile glavno sredstvo pritiska na Izrael, isporuku oružja.

Washington kaže da nije bio upoznat s izraelskim planovima za pojačane napade na Liban (REUTERS/Amr Abdallah Dalsh) (Reuters)

Iako već skoro godinu dana ulaže intenzivne napore, čini se da američka diplomatija ne može utjecati na svog saveznika Izrael koji i dalje ignorira pozive da zaustavi eskalaciju u Libanu, iako američki predsjednik Joe Biden tvrdi da „radi na smanjenju eskalacije“.

Čini se da se događaji odvijaju ubrzano, a Sjedinjene Američke Države ne mogu učiniti mnogo jer nisu uspješno iskoristile glavno sredstvo pritiska na Izrael, isporuku oružja.

Biden je do sada odbijao koristiti ovu kartu, osim što je obustavio isporuku bombi u maju, i vjerovatno neće promijeniti svoju strategiju s obzirom na približavanje američkih izbora koji će se održati 5. novembra.

Mali je broj posmatrača koji smatraju da je američka administracija spremna poduzeti radikalne mjere, u pogledu oružja na primjer, uoči predsjedničkih izbora.

‘Nismo bili upoznati’

Sjedinjene Američke Države su objavile slanje „malog broja“ dodatnih vojnika na Bliski istok kao odgovor na rastuće tenzije u regiji, posebno u Libanu, tvrdeći da nisu bile upoznate s izraelskim planovima za eskalaciju.

Također, Washington je rasporedio vojne brodove, borbene avione i sisteme protuzračne odbrane s ciljem zaštite Izraela i američkih snaga koje se tamo nalaze.

Zanimljivo je da su se prošlosedmične eksplozije komunikacijskih uređaja pripadnika Hezbollaha dogodile u vrijeme kada je američki državni sekretar Antony Blinken bio u Kairu, gdje je pokušavao ponovo pokrenuti pregovore o prekidu vatre u Pojasu Gaze, tvrdeći da nije bio upoznat s namjerama Izraela.

Nezadovoljstvo Netanyahuom

U Washingtonu, američki zvaničnici ne kriju svoje nezadovoljstvo izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom, koji čini sve što želi kako bi sačuvao svoju političku poziciju.

Michael Hanna, direktor programa u Međunarodnoj kriznoj grupi (ICG), rekao je da je američka diplomatija bezuspješno ulagala napore za postizanje sporazuma o prekidu vatre u Gazi, što je za nju jedini način da se riješi situacija u sjevernom Izraelu.

Međutim, čini se da su „napori da se razdvoje dvije strane, da se postigne sporazum između Hezbollaha i Izraela dok traje rat u Gazi, stigli u slijepu ulicu“, dodao je.

S obzirom na približavanje američkih predsjedničkih izbora, Hanna je rekao: „Nije pretjerano reći da je američka politička agenda možda odigrala ulogu u izraelskoj odluci o vremenu koje je određeno za širenje operacija.“

Izvor: Agencije

Reklama