Sukob Rusije i Ukrajine zbog Kerčkog moreuza

Ukrajina optužuje Rusiju za kršenje pomorskog zakona restrikcijama u Kerčkom moreuzu uz okupirani Krim.

Kerčki most povezuje kopnenu Rusiju s okupiranim Krimskim poluotokom [AP]

Ukrajina je optužila Rusiju da se oglušila o pomorski zakon pokušavajući staviti Kerčki moreuz pod svoju isključivu kontrolu, prenose agencije.

Zaraćene države suočile su se u ponedjeljak na međunarodnom sudu u Nizozemskoj kako bi se borile oko strateškog plovnog puta koji se nalazi između kopnene Rusije i okupiranog Krimskog poluotoka.

Ruska invazija na Ukrajinu i 31 mjesec borbi od tada doveli su do toga da su dvije države “pucale” jedna na drugu na Stalnom arbitražnom sudu (PCA) u Hagu.

Krimski most

“Rusija želi uzeti Azovsko more i Kerčki moreuz za sebe”, rekao je predstavnik Ukrajine Anton Korinevič arbitrima na otvaranju saslušanja.

“Ukrajina je ovdje da dokaže mnoga ruska kršenja pomorskih zakona i pokaže da Rusija nije slobodna prepravljati ​​pomorske zakone”, dodao je.

Kijev je pokrenuo postupak pred sudom 2016. nakon što je Moskva počela graditi Krimski most dug 19 kilometara, povezujući svoje kopno s poluotokom koji je dvije godine ranije otela od Ukrajine.

Most je ključan za opskrbu Krima gorivom, hranom i drugim proizvodima, gdje je luka Sevastopolj historijska matična baza ruske Crnomorske flote. Sada je to važna ruta opskrbe za moskovske trupe koje se bore na istočnom frontu.

Kijev, koji je ranije gađao most, želi da se on sruši. Tvrdi kako ga je Moskva izgradila namjerno nisko kako bi spriječila međunarodne brodove, dok je manjim ruskim brodovima omogućila prolaz kroz moreuz koji povezuje Azovsko sa Crnim morem.

Moskva negira nadležnost suda

Genadij Kuzmin iz Rusije negirao je da se Moskva miješala u plovidbu i rekao da sud nema pravo presuđivati ​​u ovom slučaju.

“Sve tvrdnje Ukrajine su neutemeljene, izlaze iz okvira vaše jurisdikcije i trebale bi biti odbačene u cijelosti”, rekao je on.

Moskva navodi da Ukrajina želi presudu PCA o suverenitetu Krima, što smatra izvan jurizdikcije suda. Sud je 2020. presudio da Rusija ima pravo i zatražio od Ukrajine da u skladu s tim ponovo podnese svoj slučaj.

Osnovan 1899. godine, PCA je najstariji svjetski arbitražni sud. Rješava sporove između država i privatnih strana oko ugovora, posebnih sporazuma i raznih ugovora, kao što je Konvencija UN-a o pravu mora.

Ročišta bi trebala trajati do 5. oktobra, sudu su često potrebni mjeseci, ako ne i godine, da donese odluku.

Izvor: Agencije

Reklama