Analiza snimaka: ‘Katastrofalan neuspjeh’ testa ruskog projektila Sarmat
Interkontinentalna balistička raketa RS-28 Sarmat dizajnirana je da nosi veliki broj nuklearnih bojevih glava za udare na mete udaljene hiljadama kilometara.
Čini se kako je Rusija pretrpjela “katastrofalni neuspjeh” prilikom testiranja rakete Sarmat, ključnog oružja u modernizaciji njenog nuklearnog arsenala, navode stručnjaci za oružje koji su analizirali satelitske snimke mjesta lansiranja, prenosi agencija Reuters.
Snimci koje je Maxar napravio 21. septembra pokazuju krater širok približno 60 metara u lansirnom silosu na kosmodromu Plesetsk u sjevernoj Rusiji. Oni otkrivaju velika oštećenja koja nisu bila vidljiva na slikama snimljenim početkom mjeseca, navodi britanska agencija.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTusk: Rusija planirala zračne terorističke napade širom svijeta
Brzo otapanje permafrosta ugrožava Jamalo-Nenečki okrug u Rusiji
Lider Finske: Kraj evropskog odmora od historije, moramo jačati odbranu
Interkontinentalna balistička raketa RS-28 Sarmat dizajnirana je da nosi veliki broj nuklearnih bojevih glava za udare na mete udaljene hiljadama kilometara u Sjedinjenim Američkim Državama ili Evropi, ali njen razvoj prate kašnjenja i zastoji u testiranju.
“Po svim pokazateljima, ovo je neuspjeli test. To je velika rupa u zemlji”, rekao je Pavel Podvig, analitičar iz Ženeve, koji vodi projekt ruskih nuklearnih snaga. “Dogodio se ozbiljan incident s projektilom i silosom”.
Timothy Wright, naučni saradnik na Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS) u Londonu, govori kako razaranje područja neposredno oko silosa projektila ukazuje na kvar ubrzo nakon paljenja.
“Jedan od mogućih uzroka je da se prvi stepen rakete (booster) ili nije uspio ispravno zapaliti ili je pretrpio katastrofalan mehanički kvar, što dovodi da projektil padne nazad u ili padne blizu silosa i eksplodira”, rekao je on za Reuters.
James Acton, nuklearni stručnjak pri Carnegie Endowment for International Peace, objavio je na X kako su satelitski snimci prije i poslije “vrlo uvjerljivi (pokazatelji) da je došlo do velike eksplozije” i rekao je da je uvjeren da test Sarmata nije uspio.
Kremlj je proslijedio pitanja o Sarmatu Ministarstvu odbrane koje nije odgovorilo na Reutersov zahtjev za komentarom i nije dalo nikakve objave o planiranim testovima Sarmata posljednjih dana.
Sjedinjene Američke Države i saveznici pažljivo prate razvoj nuklearnog arsenala Rusije u trenutku kada je rat u Ukrajini doveo napetosti između Moskve i Zapada na najopasniju tačku u više od 60 godina.
Od početka sukoba, predsjednik Rusije Vladimir Putin više puta ponavlja kako Rusija ima najveći i najnapredniji nuklearni arsenal na svijetu i upozorio Zapad da ne pređe prag koji bi mogao dovesti do nuklearnog rata.
Učestali neuspjesi
Projektil RS-28 Sarmat je dugačak 35 metara, na Zapadu je poznat kao Sotona II (Satan II), ima domet od 18.000 km i težinu pri lansiranju veću od 208 tona. Ruski mediji navode kako može nositi do 16 nezavisno navođenih nuklearnih bojevih glava kao i hipersonične klizne projektile Avangard, novi sistem za koji je Putin rekao da je nedostižan za neprijatelje Rusije.
Moskva je u jednom trenutku objavila kako će Sarmat biti spreman do 2018. godine i zamijeniti SS-18 iz sovjetske ere, ali je datum za raspoređivanje više puta pomican. Putin je u oktobru 2023. rekao da je Rusija gotovo završila rad na projektilu, dok je njegov tadašnji ministar odbrane Sergej Šojgu isticao kako će Sarmat biti “osnova ruskih kopnenih strateških nuklearnih snaga”.
Analitičar IISS-a Wright rekao je da neuspjeh testa ne znači nužno da je program Sarmat u opasnosti.
“No, ovo je četvrti uzastopni testni neuspjeh Sarmata koji će u najmanju ruku dodatno odgoditi njegovo već odgođeno uvođenje u službu, a najviše bi mogao dovesti u pitanje održivost programa”, navodi on i nastavlja kako će šteta u Plesetsku – poligonu okruženom šumom u regiji Arkhangelsk, 800 km sjeverno od Moskve – također utjecati na program Sarmat.
Kašnjenja bi izvršila pritisak na upotrebljivost i spremnost zastarjelih SS-18 koje Sarmat treba zamijeniti, budući da će morati ostati u službi duže od očekivanog, rekao je Wright.
Nikolaj Sokov, bivši ruski i sovjetski zvaničnik za kontrolu naoružanja, rekao je kako očekuje da će Moskva ustrajati sa Sarmatom, proizvodom Raketnog dizajnerskog biroa Makejev. On smatra kako je ruska vojska pokazala da želi očuvati takmičenje rivalskih dizajnera i da stoga ne bi bila voljna ovisiti o Makejevljevom suparniku, Moskovskom institutu za termalnu tehnologiju, kao jedinom izvoru svih projektila.