Izraelske snage upale u ured Al Jazeere u Ramallahu, naredili zatvaranje
Teško naoružani i maskirani izraelski vojnici upali su u dopisništvo Al Jazeere na okupiranoj Zapadnoj obali i izdali nalog za 45-dnevno zatvaranje.
Izraelski vojnici izvršili su raciju u uredu Al Jazeere u Ramallahu na okupiranoj Zapadnoj obali i naredili novinskoj mreži sa sjedištem u Dohi da prekine rad usred sve većeg izraelskog gušenja slobode medija.
Teško naoružani i maskirani izraelski vojnici nasilno su ušli u zgradu u kojoj se nalazi ured Al Jazeere i šefu ureda mreže na Zapadnoj obali Walidu al-Omariju rano u nedjelju uručili naredbu o zatvaranju od 45 dana.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPalestinske porodice godinama čekaju oslobađanje svojih voljenih iz izraelskih zatvora
Razaranje Gaze traje već 30 godina
FIFA bez odluke o Izraelu
Šef dopisništva Al Jazeere rekao je da je izraelska vojska u naredbi o zatvaranju mrežu optužila za “poticanje i podršku terorizma”.
Novinarka Al Jazeere Jivara Budeiri rekao je da su izraelske snage ispalile suzavac u blizini ureda Al Jazeere i kružnog toka Manara u srcu okupiranog grada na Zapadnoj obali. Dodala je da su im izraelski vojnici zaplijenili kamere. Budeiri je rekla kako se boji da bi vojska mogla pokušati uništiti Al Jazeerine arhive, koji su pohranjeni u uredu.
Izraelska vojna vozila napustila su Ramallah nakon napada.
Zabrana djelovanja u Izraelu
Novinarka Al Jazeere Nida Ibrahim u Ramallahu u telefonskom razgovoru je rekla da racija i zatvaranje ureda “ne iznenađuju” nakon ranije zabrane izvještavanja iz Izraela.
“Čuli smo izraelske zvaničnike kako prijete da će zatvoriti biro. Čuli smo kako vlada raspravlja o tome, tražeći od vojnog upravitelja na okupiranoj Zapadnoj obali da zatvori kanal. Ali nismo očekivali da će se to dogoditi danas”, rekla je Ibrahim.
Nedjeljna racija dolazi samo nekoliko mjeseci nakon što je izraelska vlada zabranila Al Jazeeri da djeluje unutar Izraela u maju nakon njenog razornog rata u Gazi, koja je pretvorena u ruševine neprekidnim bombardiranjem u posljednjih 11 mjeseci.
Ta prvobitna naredba o zatvaranju također je bila na 45 dana, ali je obnovljena i novinari Al Jazeere još uvijek ne mogu izvještavati iz zemlje.
Nakon racije, al-Omari, šef ureda, izrazio je zabrinutost o tome što bi izraelski vojnici mogli učiniti.
“Svrha ciljanja novinara na ovaj način uvijek je brisanje istine i spriječavanje ljudi da čuju istinu”, rekao je.
Vladin ured za medije u Gazi nazvao je izraelski potez “zaglušujućim skandalom”.
“Pozivamo sve medijske organizacije i grupe koje se bave ljudskim pravima u svijetu da osude ovaj gnusni zločin… koji je očito kršenje slobode štampe i medija”, stoji u saopćenju.
Izzat al-Risheq, član političkog ureda Hamasa, opisao je naredbu o zatvaranju Al Jazeere kao “mjeru odmazde protiv njene profesionalne uloge u razotkrivanju zločina okupacije protiv našeg naroda”.
Rekao je da je “zatvaranje ureda Al Jazeere kulminacija objavljenog rata protiv novinara koji su izloženi sistematskom cionističkom terorizmu s ciljem skrivanja istine”.
Ubijanje i ušutkavanje novinara
Organizacije za prava medija oštro su kritikovale izraelsku vladu zbog ograničenja i napada na novinare, posebno na palestinske reportere na terenu u Gazi usred izraelskog rata protiv opkoljene enklave.
Od početka rata u oktobru prošle godine, izraelske snage ubile su 173 novinara, prema podacima Vladina ureda za medije. Međunarodnim novinarima nije dopušteno samostalno izvještavanje iz enklave.
Al Jazeerin Ismail al-Ghoul i Samer Abudaqa su među ubijenim novinarima.
Arapski dopisnik Al Jazeere Ismail Abu Omar također je teško ranjen u izraelskom napadu u februaru.
Međutim, napadi na novinare Al Jazeere dogodili su se i prije rata u Gazi.
Godine 2022, izraelske snage ubile su veteranku dopisnicu Al Jazeere Shireen Abu Akleh dok je izvještavala iz Jenina na okupiranoj Zapadnoj obali.
Godinu dana ranije, izraelska vojska također je bombardirala toranj u kojem su bili uredi mreže u Gazi.
Al Jazeera je ranije ove godine osudila zabranu izvještavanja unutar Izraela, nazvavši je “kriminalnim činom koji krši ljudska prava i osnovno pravo na pristup informacijama”.
“Izraelsko kontinuirano gušenje slobodne štampe, koje se smatra pokušajem da prikrije svoje djelovanje u Pojasu Gaze, u suprotnosti je s međunarodnim i humanitarnim pravom”, rekla je mreža u saopćenju u maju.
“Izraelsko ciljanje i ubijanje novinara, hapšenja, zastrašivanja i prijetnje neće odvratiti Al Jazeeru od njene obaveze izvještavanja.”
Nedjeljna racija naglašava čvrstu kontrolu Izraela nad okupiranom Zapadnom obalom, uključujući područja koja su navodno pod jurisdikcijom Palestinskih vlasti, poput Ramallaha.
Dolazi dva dana nakon što je Generalna skupština Ujedinjenih naroda velikom većinom glasala za kraj izraelske okupacije.
Rami Khouri, saradnik na Američkom univerzitetu u Bejrutu, također je rekao da je racija dio dugogodišnje izraelske politike kojom se nastoji “spriječiti da prave vijesti o Palestincima ili o tome što država Izrael radi Palestincima” izađu u javnost.
Ali Khouri je rekao za Al Jazeeru da zatvaranje biroa neće “spriječiti svijet da sazna što se događa, zbog stotina hrabrih palestinskih novinara” i drugih stranih novinara na Zapadnoj obali i u Izraelu.