Tajna služba priznala propuste u slučaju neuspjelog atentata na Trumpa u julu
Prekidi u komunikaciji sa lokalnim organima za provođenje zakona ometali su rad Tajne službe SAD-a uoči neuspjelog atentata na bivšeg predsjednika Donalda Trumpa u julu, pokazuje izvještaj.
Prekidi u komunikaciji sa lokalnim organima za provođenje zakona ometali su rad Tajne službe Sjedinjenih Američkih Država uoči atentata na bivšeg predsjednika Donalda Trumpa u julu, pokazuje novi izvještaj koji iznosi na vidjelo niz propuštenih prilika da se zaustavi napadač koji je otvorio vatru sa neosiguranog krova.
Dokument na pet stranica koji rezimira ključne zaključke izvještaja Tajne službe pronalazi greške kako u lokalnoj tako i u saveznoj policiji, naglašavajući kaskadne i široke propuste koji su prethodili atentatu od 13. jula na predizbornom mitingu u Butleru u Pennsylvaniji. Tada je Trump ranjen u uho, a jedan posjetilac mitinga ubijen.
Nastavite čitati
list of 3 itemsTrump traži jače lično osiguranje
Harris i Trump izjednačeni na nacionalnom nivou
Iako su neuspjesi Tajne službe dobro dokumentirani kroz svjedočenja u Kongresu, istraživačke članke medija i druge javne izjave, izvještaj koji je objavljen u petak označava najformalniji pokušaj Tajne službe da katalogiziraju greške počinjene tog dana.
Sve se to dešava nakon hapšenja čovjeka na Floridi za kojeg vlasti kažu da je u nedjelju također htio da ubije Trumpa.
“Važno je da sebe smatramo odgovornim za neuspjehe 13. jula i da iskoristimo naučene lekcije kako bismo bili sigurni da više nećemo imati još jedan ovakav neuspjeh”, rekao je vršilac dužnosti direktora Tajne službe Ronald Rowe Jr. u saopštenju koje prati izvještaj o agencijskoj internoj istrazi.
Nedostatak komunikacije
Izvještaj detaljno opisuje niz “komunikacionih nedostataka” prije nego što je 20-godišnjeg Thomasa Matthewa Crooksa likvidirao kontrasnajperista Tajne službe, a nakon što je ovaj mladi čovjek ispalio osam metaka u Trumpovom pravcu sa krova zgrade udaljene manje od 150 metara od bine sa koje je bivši predsjednik SAD-a govorio.
Jasno se navodi da je Tajna služba znala i prije atentata da je mjesto održavanja mitinga – sigurnosni izazov.
Neki od problemima: lokalna policija na licu mjesta nije znala za postojanje dva komunikaciona centra na terenu, što znači da službenici nisu znali da Tajna služba ne prima njihovu radijsku komunikaciju.
Policija je također iznosila vitalne informacije izvan radio frekvencija Tajne službe.
Dok su policajci tražili Crooska prije no što je ovaj počeo da puca na Trumpa, informacije su se prenosile “preko mobilnih uređaja u poredanom ili fragmentiranom obliku” umjesto preko mreže same Tajne službe.
Na djelu je bio “propust osoblja da preko radija emitira opis napadača, ili vitalne informacije dobijene od lokalnih organa za provođenje zakona u vezi sa sumnjivom osobom na krovu kompleksa AGR”, što se odrazilo na svo federalno osoblje na lokaciji Butler, navodi se u izvještaju.
Problem za osiguranje
Komunikacioni slom je bio posebno problematičan za Trumpovo lično osiguranje, “koje nije bilo obavješteno o tome koliko su, u minutima pred napad, državni i lokalni organi za provođenje zakona bili fokusirani na lociranje sumnjivog subjekta”, a da su to znali, navodi se u izvještaju, mogli su donijeti odluku da izmjeste Trumpa dok potraga traje.
Izvještaj postavlja ozbiljnija pitanja o tome zašto nijedna policijska formacija nije bila stacionirana na krovu na koji se Crooks popeo prije nego što je otvorio vatru.
Lokalni taktički tim bio je stacioniran na drugom spratu zgrade u kompleksu sa koje je Croosk pucao.
Više organa za provođenje zakona dovodilo je u pitanje efikasnost lokacije na koju je tim postavljen, ali “ipak nije bilo naknadne diskusije” o promjeni iste, kaže se u izvještaju.
Nije bilo ni razgovora sa Tajnom službom o postavljanju tima na krov, iako se snajperisti iz lokalnih agencija za provođenje zakona “očigledno nisu protivili toj lokaciji”.
Taktički tim koji je djelovao sa drugog sprata zgrade nije imao kontakt sa Tajnom službom prije skupa.
Taj tim je dovela lokalna policijska uprava da pomogne u osiguravanju skupa bez znanja Tajne službe, navodi se u izvještaju.
Sigurnosni izazov
Tajna služba je unaprijed shvatila da mjesto mitinga, koje je odabralo Trumpovo osoblje zbog kapaciteta da primi “veliki broj željenih učesnika”, predstavlja sigurnosni izazov zbog vidokruga koje bi potencijalni napadač mogao da iskoristi, navodi se u izvještaju.
Ipak, 13. jula nisu preduzete nikakve sigurnosne mjere kako bi se otklonile te bojazni, a Tajnoj službi nedostajali su čak i detalji o lokalnoj policijskoj podršci koja će biti raspoređena.
Sažetak izvještaja ne identificira konkretne pojedince koji bi mogli da budu krivi za propuste niti ukazuje da li je neko od članova osoblja disciplinski kažnjen, iako je Associated Press ranije izvijestio da je najmanje pet agenata Tajne službe premješteno na druge dužnosti.
Tadašnja direktorica Kimberly Cheatle dala je ostavku više od sedmicu dana nakon atentata, preuzevši punu odgovornost za propust.