Lanci nabavke – ključna riječ u sabotaži komunikacijskih uređaja Hezbollaha
Prema izvještaju koji je pripremila Salam Khoder, do postavljanja eksploziva u ove naprave došlo je prilikom procesa proizvodnje ili tokom transporta uređaja od proizvođača do krajnjeg korisnika.
Jučerašnja dešavanja pokazala su da se proces ugradnje eksploziva u Hezbollahove bežične komunikacijske uređaje izgleda nije zaustavio samo na pejdžerima, već je obuhvatio i uređaje ICOM IC-V82.
Prema izvještaju koji je pripremila Salam Khoder, do postavljanja eksploziva u te naprave došlo je prilikom procesa proizvodnje ili tokom transporta uređaja od proizvođača do krajnjeg korisnika.
Nastavite čitati
list of 4 itemsU izraelskim napadima ubijeno pet medicinskih radnika u Libanu
Biden ponovo obećao ‘čeličnu’ podršku Izraelu
Izrael kaže da je eliminirao pripadnika Hezbollaha u Siriji
Uređaj ICOM IC-V82, koji je eksplodirao u srijedu, šalje i prima glasovne poruke u stvarnom vremenu i radi putem radiofrekvencija velikog dometa. Napredniji je od pejdžera, koji su eksplodirali u utorak, jer primaju samo pisane poruke, a ne i glasovne.
Prema izvještaju koji je pripremio Mahmoud Alken, postupak postavljanja eksploziva u uređaj IC-V82 izveden je na isti način kao i kod dojavljivača, ali je mehanizam detonacije bio drugačiji.
Stručnjaci vjeruju da je do eksplozije došlo putem određene radiofrekvencije na uređajima, ali nisu isključili mogućnost podmetanja eksplozivnih materijala unutar uređaja. U svakom slučaju, opskrbni lanac ostaje glavna tačka od koje počinje cijeli proces.
Postavljanje eksploziva tokom isporuke
Stručnjaci kažu da se proces podmetanja eksploziva, u oba ova slučaja, mogao dogoditi tokom procesa proizvodnje naprava ili tokom njihovog transporta do krajnjeg korisnika. Tajvanska kompanija Gold Apollo potvrdila je da je uređaje, koji su u utorak eksplodirali među pripadnicima Hezbollaha, proizvela i prodala jedna mađarska firma.
Tajvansko ministarstvo ekonomije je, također, saopćilo da proizvođač komunikacijskih uređaja smatra da su modifikacije uređaja vjerovatno izvršene nakon izvoza. Direktor Gold Apolla, Hsu Shing-Kuang, potvrdio je na konferenciji za novinare da su pejdžeri proizvedeni izvan Tajvana.
Tajvanski mediji prenose da je Kuang izjavio da je uređaje koji su eksplodirali proizvela kompanija BAC sa sjedištem u glavnom gradu Mađarske Budimpešti te da je s tom firmom potpisan ugovor o licenciranju prije tri godine.
Kuang je, također, rekao da su uočeni problemi s financijskim transferima iz kompanije te dodao da su “financijski transferi bili vrlo neobični”, objasnivši da su uplate dolazile preko Bliskog Istoka, ali nije iznio nikakve dodatne detalje.
Visokopozicionirani libanski sigurnosni izvor i još jedan izvor navode da je izraelska obavještajna služba (Mossad) postavila eksploziv u 5.000 dojavljivača koje je uvezao libanski Hezbollah, mjesecima prije eksplozija koje su se dogodile u utorak, prenosi Reuters.
Nove eksplozije
Novi val eksplozija potresao je u srijedu južna predgrađa Bejruta i druga područja u Libanu, dan nakon velikog napada putem pejdžera na čijoj meti su se našli članovi Hezbollaha.
Nacionalna novinska agencija u Libanu saopćila je da su tri osobe poginule u eksploziji uređaja u mjestu Sohmor, dok je Libansko ministarstvo zdravstva objavilo da je ”jedna osoba ubijena, a više od 100 ranjeno, prema preliminarnom bilansu u novim eksplozijama bežičnih uređaja.”
Reuters je citirao sigurnosni izvor koji je rekao da su stotine ljudi ranjene u eksplozijama u srijedu, a da su mnoge ozljede bile u predjelu abdomena i gornjih ekstremiteta.