Generalna skupština UN-a zatražila prekid izraelske okupacije palestinske teritorije
Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila je rezoluciju kojom se od Izraela traži da ‘bez odlaganja prekine svoju nezakonitu prisutnost’ na okupiranom palestinskom teritoriju.
Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila je rezoluciju kojom se od Izraela traži da “bez odlaganja prekine svoju nezakonitu prisutnost” na okupiranom palestinskom teritoriju, i to u roku od 12 mjeseci, javlja reporter Al Jazeere Ivica Puljić.
Rezolucija je dobila 124 glasa – za, dok su 43 zemlje bile suzdržane, a Izrael, Sjedinjene Američke Države i 12 drugih glasalo je protiv, rekao Puljić.
Nastavite čitati
list of 3 itemsHistorijat sukoba Hezbollaha i Izraela
Finska brani odluku o kupovini izraelskog oružja, ne priznaje još palestinsku državu
Generalna skupština UN-a glasala je o nacrtu rezolucije o savjetodavnom mišljenju Međunarodnog kaznenog suda i pravnim posljedicama proizašlim iz izraelske politike i akcija na Okupiranoj palestinskoj teritoriji, uključujući Istočni Jeruzalem i nelegalnosti kontinuiranog izraelskog prisustva na Okupiranoj palestinskoj teritoriji, izvijestio je Puljić.
Ovo je četvrti put da se generalna skupština UN-a izjašnjava o Gazi i Palestini od oktobra prošle godine, a samo su Slovenija i Bosna i Hercegovina, s područja jugoistočne Evrope, bile konstantno za osudu izraelskih akcija. Dosta je zemalja mijenjalo svoje pozicije, a vidljivo je da su evropske zemlje podijeljene na one unutar i izvan šengenskih granica.
Glasanje za rezoluciju
„… U posljednjih deset dana, od kada je zasjedanje zakazano i rezolucija predstavljena, imali smo aktivnu ulogu kako i priliči zemlji koja ima naše iskustvo posljednjih 30-tak godina. Imali smo intezivne razgovore i našu sam poziciju već iskazao i obrazložio nama najvažnijim prijateljima koji neće glasati kao mi. Mislim da imamo uzajamno poštovanje i razumijevanje za naše postupke“, rekao je u saopćenju ambasador BiH u UN-u Zlatko Lagumdžija.
Za UN-ovu rezoluciju o prekidu izraelske okupacije palestinske teritorije, između ostalog glasali su: Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Belgija, Irska, Španija, Kipar, Luksemburg, Slovenija, Finska, Estonija, Francuska, Grčka, Island, Latvija, Malta, Portugl, Norveška, Japan, Novi Zeland, Singapur, Rusija, Kina, Brazil, Južna Afrika…
Suzdržano je bilo 43 zemlje, među kojim su: Albanija, Sjeverna Makedonija, Hrvatska, Srbija, Australija, Kanada, Lihtenštajn, Indija, Njemačka, Austrija, Italija, Holandija, Poljska, Rumunija, Moldavija, Švedska, Švicarska, Ukrajina, Velika Britanija, Slovačka…
Protiv je bilo 14 zemalja, među kojim su: SAD, Izrael, Mađarska, Češka…
Obustava uvoza
Ova akcija izolira Izrael nekoliko dana prije nego što će se svjetski čelnici okupiti u New York na godišnjem sastanku UN-a, piše agencija Reuters.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu trebao bi se obratiti 193-članoj Generalnoj skupštini 26. septembra, istog dana kada i palestinski predsjednik Mahmoud Abbas.
Rezolucija pozdravlja julsko savjetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde (ICJ) u kojem se navodi da je izraelska okupacija palestinskih teritorija i naselja nezakonita i da treba biti povučena.
U savjetodavnom mišljenju – najvišeg suda Ujedinjenih naroda, poznatog i kao Svjetski sud – kaže se da to treba učiniti “što je brže moguće”, iako rezolucija Generalne skupštine postavlja rok od 12 mjeseci.
Rezolucija Generalne skupštine također poziva države da “poduzmu korake ka prestanku uvoza bilo kakvih proizvoda koji potječu iz izraelskih naselja, kao i opskrbe ili prijenosa oružja, municije i srodne opreme Izraelu … gdje postoje opravdani razlozi za sumnju da se mogu koristiti na okupiranoj palestinskoj teritoriji.”
Posljedica glasanja
Rezolucija je prva koju je službeno predstavila Palestinska samouprava otkako je ovog mjeseca stekla dodatna prava i privilegije, uključujući mjesto među članicama UN-a u skupštinskoj dvorani i pravo predlaganja nacrta rezolucija.
Ambasadorica SAD-a pri UN-u Linda Thomas-Greenfield pozvala je ranije zemlje da glasaju protiv rezolucije. Washington – dobavljač oružja i saveznik Izraela – dugo se protivi jednostranim mjerama koje, prema SAD-u, potkopavaju izglede za dvodržavno rješenje.
Savjetodavno mišljenje ICJ-a nije obavezujuće, ali ima težinu prema međunarodnom pravu i može oslabiti podršku Izraelu. Rezolucija Generalne skupštine također nije obavezujuća, ali ima političku težinu. U skupštini nema prava veta.
“Svaka zemlja ima pravo glasa, a svijet nas gleda”, rekao je palestinski ambasador pri UN-u Riyad Mansour Generalnoj skupštini u utorak. “Molim vas, stanite na pravu stranu historije. S međunarodnim pravom. Sa slobodom. S mirom.”