Izrael sprečava novinare da uđu u Gazu kako bi provjerili tvrdnje Hamasa

Novine Haaretz u svom uvodniku navode da cenzura užasa koji se dešavaju u Gazi nije jedini cilj sprečavanja ulaska stranih novinara u Pojas.

Dozvoljavanje novinarima da informacije u Gazi dobiju samo u pratnji vojske u suprotnosti je s prirodom novinarskog rada, navode svjetski mediji (REUTERS/Mahmoud Issa)

Svjetska i izraelska štampa u svom komentiranju toka izraelskog rata u Pojasu Gaze navodi da Izrael sprečava strane novinare da uđu u Pojas kako ne bi potvrdili narativ Hamasa. Istovremeno, ukazuju na to da Washington ne namjerava kazniti Tel Aviv za ubistvo američkih aktivista i novinara.

Izraelske novine Haaretz u svom uvodniku navode da cenzura užasa koji se dešavaju u Gazi nije jedini cilj sprečavanja ulaska stranih novinara u Pojas. Postoji još jedan, a to je sprečavanje provjere tačnosti Hamasovih tvrdnji.

Novine, također, navode kako je dozvoljavanje novinarima da u pratnji vojske dobiju informacije u suprotnosti s prirodom novinarskog rada koji zahtijeva potpunu slobodu kretanja i blizinu stanovništvu.

Nepozivanje Izraela na odgovornost

U vezi s tim, u izvještaju britanskih novina The Guardian navodi se da je američki predsjednik Joe Biden komentirao ubistvo američke aktivistkinje Aysenur na Zapadnoj obali, ali nije pozvao na provođenje nezavisne istrage.

U izvještaju se ističe da su mnoga slična ubistva prošla bez odgovaranja bilo koga za njih, među kojima je i ubistvo Al Jazeerine dopisnice Shireen Abu Aqle. Navodi se da Biden nije ponudio nikakve detalje koje SAD želi u vezi s promjenama načina na koji izraelske snage vode rat na Zapadnoj obali.

U izvještaju The New York Timesa navodi se da je debata između predsjedničkih kandidata Kamale Harris i Donalda Trumpa dala nekoliko informacija o njihovim stavovima prema ratu u Gazi u manje od pet minuta te da je, uprkos tome, nesumnjivo bila predmet analiziranja u Izraelu.

Trump je govorio o svojoj sposobnosti da brzo riješi problem, ne objašnjavajući plan kako će to postići, dok je Harris ponovila podršku Izraelu, naglašavajući potrebu za oslobađanjem zarobljenika i prekidom rata.

U novinama Times u jednom članku se navodi da su Sjedinjene Američke Države „vršile pritisak na Veliku Britaniju da poništi odluku o ograničenju prodaje oružja Izraelu“. Članak je zasnovan na medijskim izvještajima o zahtjevu Washingtona da zna šta Izrael treba učiniti da uvjeriti Veliku Britaniju da odustane od svojih planova za reviziju dozvola za izvoz oružja.

U izvještaju se navodi da je odluka Britanske vlade nastala zbog ometanja isporuke humanitarne pomoći stanovnicima Gaze i maltretiranja palestinskih zarobljenika.

U novinama The Wall Street Journal spominje se da su zbog rata u Gazi uništeni obrazovni objekti te kako je jasno da će njihova obnova trajati dugo.

Djeca Gaze su se trebala vratiti u škole početkom školske godine, ali zbog rata koji još traje pojedini učitelji pokušavaju napraviti učionice u šatorima ili pored srušenih objekata ili na otvorenom kod skloništa.

Izvor: Al Jazeera

Reklama