HRW: Izraelski programi umjetne inteligencije ubijaju civile u Gazi

Human Rights Watch saopćio je da umjetna inteligencija koju koristi izraelska vojska za praćenje ciljeva svojih napada u Gazi nanosi ozbiljnu štetu civilima.

Prema navodima Human Rights Watcha, svi digitalni alati koje koristi izraelska vojska oslanjaju se na lažne podatke i netačne i neprecizne procjene, što dovodi do smrti civila (REUTERS/Hatem Khaled)

Human Rights Watch saopćio je da tehnika umjetne inteligencije koju koristi izraelska vojska za praćenje ciljeva svojih napada u Gazi nanosi ozbiljnu štetu civilima i izaziva ozbiljne etičke i pravne probleme.

Prema navodima organizacije, svi digitalni alati koje koristi izraelska vojska oslanjaju se na lažne podatke i netačne i neprecizne procjene, uz napomenu da je to u suprotnosti sa obavezama Izraela prema međunarodnom humanitarnom pravu, posebno pravilima razlikovanja i predostrožnosti.

Organizacija je navela da izraelska vojska “koristi nepotpune podatke, pogrešne proračune i neprikladne alate kako bi se pomogla u donošenju osjetljivih odluka koje uključuju i život i smrt u Gazi, što može uvećati štetu koja se nanosi civilima”.

Dodala je da problemi koji su inherentni dizajnu i upotrebi ovih alata znače da, umjesto smanjenja štete po civile, upotreba ovih alata može dovesti do protivpravnog ubijanja i ranjavanja civila.

Izraelski tehnički alati im omogućavaju kontinuirano i sistematsko praćenje palestinskog stanovništva u Gazi, uključujući i prikupljanje podataka prije izvođenja neprijateljskih napada na način koji nije u skladu s međunarodnim pravom o ljudskim pravima.

Izjave izraelskih zvaničnika

U procjeni alata koje izraelska vojska koristi u neprijateljstvima u Pojasu Gaze od 7. oktobra 2023, Human Rights Watch se oslanjao na javne izjave izraelskih zvaničnika, materijale koji nisu obuhvaćeni ranijim izvještajima, a koje je izraelska vojska objavila, medijske izvještaje i intervjue sa stručnjacima i novinarima.

Među ovim alatima je i alat koji se oslanja na praćenje mobilnog telefona za praćenje evakuacije Palestinaca, alat poznat kao “The Gospel” koji priprema liste zgrada ili drugih strukturalnih ciljeva koji će biti napadnuti i alat poznat kao “lavanda” (Lavender) koji daje klasifikacije ljudi u Gazi, a u vezi sa sumnjom u njihovu povezanost s palestinskim oružanim grupama, kako bi se klasificirali kao vojne mete i alat poznat kao “Gdje je moj otac?” (Where's Daddy), koji navodno identificira kada se meta nalazi na određenom mjestu – često gdje živi njegova porodica – da bi se napad na njega tamo izveo.

Organizacija je zaključila da ovi tehnički alati nisu dovoljno precizni da bi pružili kvalitetne informacije za donošenje vojnih odluka koje bi mogle dovesti do ozbiljne štete po civile.

Naglasila je da “korištenje pogrešne tehnologije u bilo kojem kontekstu može imati negativne posljedice po ljudska prava, ali rizici u Pojasu Gaze nadmašuju svaki drugi kontekst”.

U proteklih deset mjeseci izraelske snage su u Pojasu Gaze ubile više od 40.000 ljudi, a 94.000 ranile, prema podacima Ministarstva zdravstva Gaze. Više od 70 posto civilne infrastrukture i više od 60 posto civilnih zgrada je uništeno ili teško oštećeno.

Izvor: Agencije

Reklama