Bombe korištene u napadu na palestinsko šatorsko naselje ostavljaju kratere od deset metara
Napad na Mawasi u Khan Younisu izveden je visokoeksplozivnim projektilima na područje u kojem se nalazi oko 30 šatora raseljenih osoba.
Civilna odbrana u Pojasu Gaze saopćila je da je napad na Mawasi u Khan Yunisu izveden visokoeksplozivnim projektilima u području u kojem se nalazi oko 30 šatora raseljenih osoba, pri čemu je 40 njih poginulo, dok je drugih 60 ranjeno.
Portparol Civilne odbrane je objasnio da je bombardiranje Mawasija u Khan Yunisu izazvalo velika razaranja, a izvedeno je visokoeksplozivnim projektilima, ostavljajući iza sebe tri kratera dubine od gotovo deset metara. Dodao je da se na području koje je bombardirano nalazilo između 20 i 40 šatora za raseljene osobe.
Nastavite čitati
list of 4 itemsHezbollah tvrdi da je natjerao na povlačenje izraelske snage na jugu Libana
Devet članova jedne porodice ubijeno u izraelskom napadu
Kako su prošle privrede Egipta i Izraela u godini napada Husa
Rekao je da operacije izvlačenja žrtava i dalje traju te da su cijele porodice zatrpane u zemlji usljed masakra.
Glasnogovornik Službe civilne odbrane u Pojasu Gaze, major Mahmoud Basal rekao je da trenutno nije moguće utvrditi broj žrtava bombardiranja šatora raseljenih u Al-Mawasiju kod Khan Younisa zbog kontinuiranog prijavljivanja novih nestalih osoba.
Direktor vladinih komunikacija u Pojasu Gaze Ismail al-Thawabta, rekao je da je izraelska vojska gađala platnene šatore ogromnim američkim projektilima dizajniranim da mogu srušiti planine.
Al-Thawabta je dodao da je registrovano desetine ubijenih, ranjenih i nestalih u šatorima raseljenih u Mawasiju kod Khan Yunisu.
S druge strane, Euro-mediteranska opservatorija za ljudska prava otkrila je da je izraelska vojska bacila tri američke bombe MK84 na više šatora raseljenih osoba u oblasti Mawasi u Khan Yunisu.
Dodao je da se ni na koji način ne može opravdati korištenje bombi velike razorne moći i njihovo bacanje na područja koja su najgušće naseljena raseljenim osobama.
Izraelska vojska je saopćila da je izvršila napad i ciljala niz istaknutih ličnosti povezanih s Hamasom, koji su djelovali unutar komandnog i kontrolnog kompleksa u humanitarnom području u Khan Younisu, tvrdi se u vojnom saopćenju.
U saopćenju se dodaje da su “militanti radili na planiranju i izvođenju vojnih operacija protiv vojske i Izraelaca”. Istakao je da je poduzeto mnogo koraka kako bi se smanjila mogućnost civilnih žrtava i da je korištena precizna municija, zračni nadzor i dodatne obavještajne informacije
Hamas je, pak, u saopćenju, negirao prisustvo boraca otpora u napadnutoj oblasti Al-Mawasi u Khan Younisu.
Pokret je naveo da je Izrael to područje proglasio “sigurnim” da bi potom nastavio s aktima genocida, bez obzira na međunarodno ili humanitarno pravo, i uz puno pokriće američke administracije koja je partner u agresiji na palestinski narod, prema onome što je navedeno u saopćenju.
Pokret Hamas pozvao je međunarodnu zajednicu, Ujedinjene narode i sve političke, humanitarne i pravosudne institucije da napuste zavjet šutnje i pasivnosti i preuzmu svoju odgovornost u zaustavljanju ovog holokausta koji traje već 11 mjeseci.
Pokret Islamski džihad je masakr koji je počinila izraelska vojska opisao kao “novi ratni zločin za koji odgovornost snosi američka administracija koja Izrael opskrbljuje oružjem i pruža mu zaštitu za nastavak njegovih zločina”.
Dodao je da cijenu onoga što je opisao kao propust međunarodnih institucija, posebno Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog krivičnog suda, da ubrzaju postupak izdavanja naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i ministra odbrane Yoava Gallanta, plaćaju Palestinci.
Rekao je da je nastavak s prijemom predstavnika Izraela u zemljama koje žele normalizirati odnose sa Izraelom “nož u leđa palestinskom narodu i ohrabrenje tvorevini da nastavi sa zločinima”.
Palestinsko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da je izraelski masakr u Mawasiju u Khan Younisu odraz međunarodnog neuspjeha da se zaustavi rat genocida i raseljavanje našeg naroda.
Bolnice na sjeveru
U drugom kontekstu, direktor bolnice Al Awda rekao je da je bolnicama na sjeveru potrebna hitna pomoć te da okupacijske snage sprečava dotok goriva i sanitetske opreme do bolnica u sjevernom Pojasu, pozivajući međunarodne organizacije da im obezbijede medicinske zalihe.
Direktor bolnice Kamal Adwan, također, smatra da je izraelska okupacija odgovorna za sudbinu djece na odjelima intenzivne njege.
Ministarstvo zdravstva Gaze je saopćilo da je izraelsko bombardiranje pojačano na sjeverni Pojas Gaze, što ima direktan utjecaj na zdravstvene službe.
Ministarstvo je dodalo da će Indonežanska bolnica prestati s radom nakon 24 sata ako ne bude opskrbljena gorivom. Osuđuje šutnju o onome što su nazvali okupatorskim mjerama kojima se sve više civila izlaže smrti.
Ministarstvo je saopćilo da je zdravstveni sistem u Pojasu Gaze podvrgnut sistematskom ratu i velikim razaranjima.