Sjevernokorejski vođa najavio povećanje nuklearnog arsenala
Kim je rekao da država mora temeljitije pripremiti svoje nuklearne sposobnosti i spremnost da ih ispravno upotrijebi u bilo kojem trenutku kako bi osigurala sigurnosna prava države.

Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un rekao je da njegova država sada provodi politiku izgradnje nuklearnih snaga kako bi eksponencijalno povećala broj komada oružja ove vrste, objavio je u utorak državni medij KCNA, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.
U govoru na godišnjici osnivanja Sjeverne Koreje u ponedjeljak Kim je rekao da država mora temeljitije pripremiti svoje nuklearne sposobnosti i spremnost da ih ispravno upotrijebi u bilo kojem trenutku kako bi osigurala sigurnosna prava države, navodi KCNA.
Nastavite čitati
list of 4 itemsLider S. Koreje na simulacijama nuklearnog kontranapada
Vršilac dužnosti predsjednika Južne Koreje podnio ostavku
Sjeverna Koreja porinula novi razarač težak 5.000 tona
“Potrebna je snažna vojna prisutnost kako bi se suočili s različitim prijetnjama koje predstavljaju Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici”, dodao je, kao i to kako je Sjeverna Koreja suočena s “velikom prijetnjom” od onoga što vidi kao nuklearni vojni blok predvođen SAD-om u regiji.
Trilateralna vježba Freedom Edge
Ministri odbrane Južne Koreje, SAD-a i Japana u utorak su osudili nedavnu diversifikaciju sistema nuklearne isporuke, testiranja i lansiranja višestrukih balističkih projektila. Oni su na sastanku u Seulu ponovno potvrdili predanost jačanju trilateralne saradnje kako bi se osigurao mir u regiji, uključujući odvraćanje sjevernokorejskih nuklearnih i raketnih prijetnji, navodi se u zajedničkoj izjavi koju je objavio State Department.
Također su se dogovorili da će uskoro održati drugu trilateralnu vojnu vježbu poznatu kao Freedom Edge.
Prošlog mjeseca je Njemačka postala posljednja koja se pridružila UNC-u koji pomaže u nadzoru jako utvrđene granice sa Sjevernom Korejom i obavezala se braniti Južnu Koreju u slučaju rata. Sjeverna Koreja kritizirala je UNC kao “nezakonitu ratnu organizaciju” i ulazak Njemačke u UN-ove snage za nadgledanje granice predvođene SAD-om kao podizanje napetosti.