Prva debata Trumpa i Harris: Na šta treba obratiti pažnju

Predsjednički kandidati će se suočiti prvi, a vjerovatno i jedini put prije izbora u novembru.

Potpredsjednica Kamala Harris suočit će se s bivšim predsjednikom 10. septembra u njihovoj prvoj direktnoj debati [AP]

Bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump i potpredsjednica Kamala Harris pripremaju se za direktni susret u svojoj prvoj predsjedničkoj debati, a izbori će se održati za manje od dva mjeseca.

Na debati koja će se održati danas Trump i Harris, kandidati republikanske i demokratske stranke, prvi put će dijeliti pozornicu. Njih dvoje nikada se ranije nisu sreli uživo.

Također, debata će odražavati dramatičnu promjenu predsjedničke utrke u proteklih nekoliko mjeseci.

Trump je očekivao da će se u utorak suočiti s predsjednikom Joeom Bidenom. Ali, nakon prve debate održane u junu, Biden je odustao od utrke usred pritiska zbog svog lošeg nastupa i poodmakle dobi.

Demokratska stranka se od tada okupila oko Harris i imenovala je svojom kandidatkinjom za predsjednicu.

Ta promjena je osnažila demokratske birače i dovela do značajnog poboljšanja na nacionalnim i državnim anketama. Trumpova kampanja se u međuvremnu bori da odgovori na novopronađeni entuzijazam opozicije.

S Harris kojoj raste popularnost i Trumpom koji traži način da joj pokvari uspon, ova debata bi mogla biti njihov jedini direktni susret uoči glasanja 5. novembra.

Kako će izgledati debata u utorak? O kojim pitanjima će se raspravljati i kakav bi efekat debata mogla imati na utrku, sada kada je glasanje tako blizu?

Kada i gdje se održava debata?

Debata će se održati u 21 sat po lokalnom vremenu 10. septembra u Nacionalnom ustavnom centru (NCC) u Philadelphiji, u Pennsylvaniji. Predviđeno je da traje 90 minuta.

NCC je neprofitna organizacija u kojoj je smješten muzej i koja promoviše obrazovanje o američkom Ustavu.

Ranije je, također, služio kao mjesto za održavanje nacionalnih političkih događaja, uključujući predizbornu demokratsku predsjedničku debatu 2008. i dva događaja ABC Newsa uoči izbora 2020.

Kako pratiti debatu?

Domaćin debate je američka mreža ABC u saradnji s lokalnom podružnicom WPVI-TV/6ABC.

Debatu će emitovari ABC, a bit će dostupna i na streaming platformama kao što su ABC News Live, Disney+ i Hulu.

Ko će moderirati debatu?

Debatu će moderirati voditelji ABC Newsa David Muir i Linsey Davis.

Muir je moderirao republikansku predizbornu debatu u februaru 2016, na kojoj je nastupio tadašnji kandidat Trump u svojoj prvoj uspješnoj utrci za predsjedničku poziciju.

Šta je na kocki u ovoj debati?

S obzirom na to da Bidenova odluka da prekine kampanju mijenja dinamiku utrke, Harris i Trump će iskoristiti ovu debatu da dobiju konačni zamah sada kada njihove kampanje ulaze u završnicu.

Harris ima relativno kratak vremenski period da se predstavi biračima prije glasanja s obzirom na to da je zamijenila Bidena u utrci 21. jula, prije samo sedam sedmica.

Ali, preokret ide njoj u prilog, jer su demokrate doživjele značajan zaokret u svoju korist.

Prema nacionalnim prosjecima anketa koje je proveo Real Clear Politics, demokrate su od zaostajanja za Trumpom za 3,1 posto na nacionalnom nivou došle do vodstva za 1,8 bodova u sedmicama nakon ulaska Harris u utrku. To je poboljšanje za gotovo pet bodova u samo mjesec dana.

Ali Marc Trussler, direktor Odjela za podatkovne nauke u Penn Programu o istraživanju mišljenja i izbornih studija na Univerzitetu u Pennsylvaniji, kazao je da uprkos impresivnoj promjeni Harris ostaje rame uz rame uz Trumpa.

„Nakon nevjerovatnog perioda s mnogo neuobičajenih događaja završili smo na mjestu koje se čini dosta poznatim, s demokratskom kandidatkinjom koja ima blagu prednost u tijesnoj utrci koja će se svesti na desetke hiljada birača u šačici tzv. neopredijeljenih država“, kazao je Trussler.

Nacionalna anketa koju su proveli The New York Times i Sienna College, objavljena u utorak, pokazala je da su Trump i Harris praktično u mrtvoj utrci, s bivšim predsjednikom u neznatnoj prednosti. Ova anketa, također, ukazuje na to da je zamah koji je Harris prikupila tokom proteklog mjeseca u zastoju.

Iako predsjedničke debate ne odlučuju izbore same po sebi, uska razlika ovogodišnje utrke znači da svaki uspjeh ili omaška mogu doći s posljedicama.

„Ove debate, rekli bismo, obično nemaju veliki utjecaj jer ih uglavnom prate ljudi koji su se već opredijelili“, kazao je Trussler. „Ali ovo će biti veoma tijesni izbori, pa sve što ima potencijal da pomjeri iglu makar i malo dolazi s visokim ulozima.“

O kojim pitanjima bi mogli raspravljati?

Iako spisak pitanja nije objavljen, brojna su do sada dominirala utrkom.

Među njima su ekonomija, imigracija, pravo na abortus, Trumpovo odbijanje da prihvati gubitak na izborima 2020. i vanjska politika, posebno sada kada ratovi bjesne u Ukrajini i Gazi.

„Trumpova kampanja će naglasak staviti na inflaciju i imigraciju, gdje misle da je Harris najranjivija“, kazao je Trussler. „Kada je riječ o kampanji Harris, naglasak će vjerovatno biti na općenitoj Trumpovoj sposobnosti za predsjedničku poziciju i pravu na abortus.“

Koja su pravila dogovorena?

Pravila debate bila su predmet spora između dvije kampanje.

Za prvu debatu u junu Bidenova strana je tražila da mikrofon drugog kandidata bude isključen dok prvi govori, kako bi se izbjegle upadice.

Ali, kampanja Harris je tražila da se u predstojećoj debati promijeni to pravilo, tvrdeći da je išlo Trumpu u korist.

Trump je, na kraju krajeva, poznat po upadicama i izljevima tokom debata i stratezi u timu Harris smatraju da bi utišan mikrofon mogao učiniti da on izgleda disciplinovaniji nego što jeste.

Na kraju su se složili da mikrofoni budu isključeni.

Na pozornici će biti samo Trump i Harris. Neće biti publike i postojat će samo dvije pauze za reklame.

Kandidati će imati po dvije minute za odgovor na svako pitanje. Reakcije će, također, biti ograničene na dvije minute, s mogućnošću produženja za dodatnu minutu za daljnji odgovor.

Harris i Trump će imati po dvije minute na kraju za završnu izjavu.

Šta je s kandidatima treće stranke?

Za kandidate treće stranke u SAD-u općenito se smatra da imaju izuzetno slabe šanse i prag za kvalifikaciju za debatu u utorak ograničio je njihovo učešće.

Da bi izašli na pozornicu, učesnici su morali pokazati da su dobili podršku od najmanje 15 posto u četiri odvojene nacionalne ankete, što je prepreka koju nijedan kandidat treće stranke nije uspio preći.

Hoće li biti još debata nakon ove?

Za sada nema zakazanih dodatnih debata. Susret između Trumpa i Harris mogao bi biti jedini put kada će birači imati priliku gledati ih suočene prije glasanja.

Da li će se debata uopće održati bilo je pitanje nagađanja. Trump je prethodno nagovijestio da će je, možda, preskočiti i optužio je ABC News za pristrasnost.

Promijenio je kurs prošli mjesec u objavi na društvenim mrežama, rekavši da je pristao na debatu 10. septembra.

Ali je uključio i kritiku na račun domaćina debate u svoju poruku. „ABC LAŽNE VIJESTI“, napisao je, „nadaleko su najprljaviji i najnepošteniji informativni kanal u ovom poslu“.

Izvor: Al Jazeera

Reklama