Jevrejski član Doma lordova: Starmer je bio u pravu što je poduzeo korake protiv Izraela
Alex Carlile je rekao da je odluka britanskog premijera da zabrani izvoz oružja u Izrael hrabar i ispravan potez.
Britanske novine The Independent u ponedjeljak su objavile članak jevrejskog člana Doma lordova Alexa Carlilea o mjerama koje je Britanska vlada nedavno poduzela protiv Izraela pod naslovom „Starmer je bio u pravu što je poduzeo ove male, ali značajne korake u vezi s Izraelom“.
Alex Carlile je naveo da je britanski premijer Keir Starmer obustavio dozvole za oružje Izraelu zbog njegovog žestokog rata u Gazi, koji je do sada rezultirao smrću 41.000 Palestinaca, većinom žena i djece.
Nastavite čitati
list of 3 itemsVelika Britanija najavila djelimičnu obustavu izvoza oružja u Izrael
Djelimična britanska zabrana prodaje oružja Izraelu nije dovoljna
Carlile je rekao da je odluka britanskog premijera da zabrani izvoz oružja u Izrael hrabar i ispravan potez, napravljen u skladu s pravnim normama.
Smatra da Jevreji koji kritiziraju ovakve stavove pokušavaju potkopati slobode „za koje su naši preci izgubili živote pod najrepresivnijim režimima“.
Odluka o obustavi pokriva 8,5 posto britanske prodaje oružja Izraelu.
Naveo je da emir Katara, šeik Tamim bin Hamad al-Thani i njegov premijer šeik Mohammed bin Abdulrahman al-Thani zaslužuju međunarodnu pohvalu nakon što je Katar „uporno i predano“ radio na posredovanju između Izraela i Hamasa, ali izraelski premijer Benjamin Netanyahu i lideri pokreta radili su podjednako na potkopavanju katarskog posredovanja.
Neopravdane reakcije i komentari
Lord Alex Carlile kritizirao je reakciju izraelskog premijera na britansku odluku, rekavši da je bila pretjerana.
Dodao je da je zaprepašten onime što su o ovoj odluci rekli visoki parlamentarci, neki pravnici i drugi, poput glavnog rabina britanskih Jevreja.
Pozvao se na članak bivšeg britanskog premijera Borisa Johnsona, u kojem navodi da odluka o obustavi izvoza oružja u Izrael nije ispravna s pravnog aspekta.
Lord je otkrio da su visoki ministri bili upoznati s pravnim savjetovanjem u februaru, na koje se Starmer oslanjao u donošenju odluke.
U tom kontekstu, autor je podsjetio na važnost poštivanja zakona u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekavši: „U parlamentu, u Domu lordova u kojem sjedim i u Donjem domu, svi predstavnici stranaka i nezavisni članovi izražavaju ponos britanskom historijom u pogledu vladavine zakona.“
Neznanje i tvrdoglavost
Izrazio je iznenađenje time što su kritičari britanske odluke pokazali „potpuno neznanje“ spram odluka savezničkih zemalja o prestanku naoružavanja Izraela, poput: Italije, Belgije, Danske i Španije.
Rekao je da je ovaj slučaj ukazao na širi problem kada je riječ o javnim ličnostima u Britaniji koje poštuju Benjamina Netanyahua i njegovu neprivlačnu političku prošlost.
Govorio je o Netanyahuovoj tvrdoglavosti i njegovom odbijanju da sluša savjete komandanata izraelske vojske i odbijanju da uvaži apele porodica izraelskih zarobljenika.
Smatra da Netanyahuovo odbijanje savjeta važnih međunarodnih ličnosti, uključujući američkog predsjednika Joea Bidena i njegovu potpredsjednicu Kamalu Harris, “ukazuje da on više nije dostojan svoje pozicije za mnoge od nas”.