Analitičari: ‘Krijumčarenje zarobljenika u Iran’ holivudska priča koju je Netanyahu izmislio

Analitičari smatraju da su te informacije dio Netanyahuovih pokušaja da učvrsti svoju kontrolu nad vojnim institucijama i učini ih podređenim sebi.

Ovaj pristup odgovara Netanyahuovom načinu djelovanja, koji se zasniva na promoviranju informacija koje mogu sabotirati bilo kakav potencijalni sporazum (ABIR SULTAN/Pool via REUTERS)

Politički analitičari kažu da posljednje procurjele informacije koje su objavile izraelske novine sa sjedištem u Velikoj Britaniji, a koje govore o planu za krijumčarenje preostalih živih izraelskih zarobljenika u Egipat i odatle u Iran, nisu ništa drugo do holivudska priča koju premijer Benjamin Netanyahu pokušava promovirati kako bi učvrstio svoj plan za nastavak rata i okupaciju koridora Philadelphi i kako bi preuzeo kontrolu nad zvaničnim izraelskim narativom.

Analitičari smatraju da su te informacije dio Netanyahuovih pokušaja da učvrsti svoju kontrolu nad vojnim institucijama i učini ih podređenim sebi, prikazujući vojsku slabom i nemoćnom da postigne ciljeve.

U emisiji „Gaza… Šta slijedi?“ politički analitičar dr. Ahmed al-Hila rekao je da je plan o kojem procurjeli dokument govori u potpunosti u skladu s Netanyahuovim narativom, kojim želi da utiša sve glasove koji zahtijevaju prekid rata i povlačenje s koridora Philadelphi ako bi ostanak na njemu značio gubitak zarobljenika.

Holivudska priča u službi desničarskih planova

Al-Hila je najnovije informacije opisao kao „holivudsku priču“ koja se ni tehnički ne može provesti, ali je u službi planova krajnje desnice, kojih se vojska boji jer bi je mogli zarobiti u Pojasu Gaze, na Zapadnoj obali, a možda i u Libanu. To ju je navelo da pokrene istragu o tome kako bi spriječila Netanyahua u njegovim namjerama.

Stručnjak za izraelska pitanja Ehab Jabareen je rekao da izraelska „kultura curenja informacija“ u ovoj fazi rata, kada je ona dio sukoba između Netanyahua i vojske, tjera analitičare da istražuju novine koje objavljuju informacije, novinara koji ih je objavio i izvora koji ih je otkrio, kako bi znali ko stoji iza informacija, posebno zbog stroge vojne cenzure svega što je vezano za rat.

Iz tog razloga, Jabareen vjeruje da iza ove priče stoji Netanyahu, a u potpunosti je, kako kaže, slična onome što su zapadni mediji objavljivali o napadima u Siriji „za koje se vjeruje da ih je izveo Izrael“, ali za to nema potvrde.

Al-Hila se slaže s Jabareenom da je cilj objavljivanja dokumenta širenje njegovog sadržaja koji služi planovima Netanyahua, kojeg je nedavno Egipat javno optužio za ometanje pregovora, iako to nije činio tokom cijelog perioda svog posredovanja.

Osim toga, ovaj pristup odgovara Netanyahuovom načinu djelovanja, koji se zasniva na promoviranju informacija koje mogu sabotirati bilo kakav potencijalni sporazum. Tako je postupio i kada je želio opravdati uništavanje Gaze, promovirajući navode o spaljivanju djece i silovanjima tokom napada za vrijeme proslave, za koji je kasnija istraga izraelske policije potvrdila da je učinjen iz izraelskog aviona.

Kontroliranje izraelskog narativa

Što se tiče toga šta vojska može učiniti u vezi s ovim dokumentom, Jabareen je rekao da vojska neće učiniti više od objavljivanja vlastitih zaključaka bez navođenja glavnih odgovornih osoba te je istakao da vojska ponekad prebacuje odgovornost na nekog od svojih manje važnih vođa ako osjeti opasnost za svoje vođe.

S druge strane, vojska ne može povećati značaj ovog dokumenta jer je uključena u širenje lažnih informacija kako bi opravdala izvođenje vojnih operacija, kao što se dogodilo u bolnici Al-Shifa, te stoga strahuje da će je vlada smatrati odgovornom za davanje netačnih informacija koje su navele političko vodstvo da donosi vojne odluke, kaže Jabareen.

Stoga, ovaj narativ na kraju spada u kontekst Netanyahuovih pokušaja da vojne institucije stavi pod svoju kontrolu, kao što to čini sa pravosuđem, a to je također dio njegovih planova za potpunu kontrolu izraelskog narativa, kaže Jabareen. „Jedna od čudnih stvari u ovom ratu je da je Netanyahu potpuno neutralizirao Ministarstvo vanjskih poslova i ukonuo Hasbaru, čija je funkcija bila promocija izraelskog narativa, a koja je ukinuta dvije sedmice nakon izbijanja rata pod izgovorima vezanim za finansije“, rekao je.

U skladu s ovom pretpostavkom, Al-Hila kaže da je ono što se trenutno događa rezultat Netanyahuovog neslaganja s vojnim i sigurnosnim institucijama u vezi s budućnošću Gaze i Zapadne obale, a možda i s Libanom – premijer želi nastavak rata, dok vojni i sigurnosni organi žele suprotno.

Ovo neslaganje, po mišljenju Al-Hile, dovelo je do toga da vojska zahtijeva od premijera da se javno obaveže da neće trajno okupirati Gazu kako bi se izbjegli sigurnosni, vojni i ekonomski troškovi.

Stoga, sukob bi se mogao pogoršati jer je Netanyahu ranije rekao da je Izrael država s vojskom, a ne vojska s državom, a to je suština velikog sukoba između ekstremne desnice i vojske, navodi Al-Hila.

Izvor: Al Jazeera

Reklama