Izrael ukinuo diplomatski status norveškim diplomatama

Norveški ministar vanjskih poslova osudio je ‘ekstremni čin’ Tel Aviva, rekavši da će to utjecati na sposobnost ove evropske države da pomogne palestinskom narodu.

Izrael je ukinuo diplomatski status osmerici norveških diplomata koji su djelovali na okupiranoj palestinskoj teritoriji [Jack Guez/AFP]

Izrael je ukinuo diplomatski status osmerici norveških diplomata koji su djelovali na okupiranoj palestinskoj teritoriji.

“Postoji cijena za protivizraelsko ponašanje”, rekao je izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz u četvrtak, navodeći norveško priznanje palestinske državnosti i njenu podršku slučaju Međunarodnog krivičnog suda (ICC) u kojem se izraelski čelnici terete za navodne ratne zločine i zločine protiv čovječnosti kao razloge za ovaj potez vlasti Izraela.

Norveški ambasador pozvan je u četvrtak u Ministarstvo vanjskih poslova u Jerusalemu, gdje je obaviješten da će diplomatima, koji se nalaze u Tel Avivu, za sedam dana biti oduzeta akreditacija, a za tri mjeseca poništene vize.

“Ovo je ekstremni čin koji prije svega utječe na našu sposobnost da pomognemo palestinskom stanovništvu”, rekao je norveški ministar vanjskih poslova Espen Barth Eide u izjavi, upozoravajući da će odluka imati “posljedice” na odnos s izraelskom Vladom.

Norveška još uvijek razmatra svoj odgovor na situaciju.

Izraelsko Ministarstvo vanjskih poslova objavilo je u četvrtak saopćenje u kojem se spominju “ozbiljne izjave visokih norveških zvaničnika” koje su ocijenjene kao antiizraelske.

Odgovornost za ratne zločine

U službenoj bilješci dostavljenoj Ambasadi Norveške u Tel Avivu, Ministarstvo je također optužilo Oslo za “jednostranu politiku i izjave” od napada koji je predvodio Hamas 7. oktobra u južnom Izraelu, a koji je prethodio izraelskoj ofanzivi u Pojasu Gaze.

Španija, Irska i Norveška objavile su svoju odluku da priznaju palestinsku državu još u maju, što je izazvalo oštre kritike Izraela čiji su čelnici više puta govorili protiv palestinske državnosti.

Izrael je žestoko reagirao, optuživši sve tri evropske države za “nagrađivanje terorizma” i odmah povukao svoje ambasadore iz Irske, Norveške i Španije. Također je naredio španskom konzulatu u Jerusalemu da prestane pružati konzularne usluge Palestincima od 1. juna, a Katz je tada rekao da je to “krivična” mjera.

U maju je glavni tužitelj ICC-a Karim Khan podnio zahtjev za hapšenje najviših čelnika Izraela i Hamasa zbog navodnih ratnih zločina. Khan je objavio da njegov ured ima “razumne razloge” vjerovati da izraelski premijer Benjamin Netanyahu i ministar odbrane Yoav Gallant snose “krivičnu odgovornost” za “ratne zločine i zločine protiv čovječnosti”.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama