Špijunski ratovi eskaliraju zbog ratova u Gazi i Ukrajini

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu je dvije sedmice nakon početka rata naredio Mossadu da krene u izvršavanje atentata na vođe Hamasa u zemlji i inostranstvu.

Benjamin Netanyahu (desno) sa šefom Mossada Davidom Barneom (Al Jazeera)

Tekst turskog lista Sabah govori o ratu špijuna koji se odvija u tajnosti. U svjetlu rata u Pojasu Gaze, Izrael je aktivirao tajnu obavještajnu mrežu Nyly s ciljem ubijanja pripadnika Islamskog pokreta otpora Hamas, a sličnih operacija špijunaže i atentata bilo je i u rusko-ukrajinskom ratu koje su dovele do najvećeg sporazuma o razmjeni špijuna između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije još od Hladnog rata.

Autor Ferhat Unlu rekao je da je “rat špijuna” na Bliskom istoku počeo sa početkom izraelskog rata u Pojasu Gaze u oktobru 2023. godine i da se i dalje nastavlja u strateški važnim glavnim gradovima kao što su Bejrut, Kairo, Damask, Bagdad i Teheran.

Jedan od razloga za taj skriveni rat – prema njemu – sadržan je u riječima izraelskog obavještajca koji je za izraelske medije izjavio da će Izrael pratiti i ubijati vodstvo Hamasa čak i u zemljama kao što su Katar i Turska.

Prema izvještaju Al Jazeere, izraelski premijer Benjamin Netanyahu je dvije sedmice nakon početka rata naredio Mossadu da krene u izvršavanje atentata na vođe Hamasa u zemlji i inostranstvu, a formiran je i odred s tim zadatkom. Ime “Nyly” je skraćenica za frazu “Nitzach Yisrael Lo Yishaker”, koja je zapravo biblijski citat koji znači “Besmrtnost Izraela je trajna”.

Autor ističe važnost istrage o ulozi mreže u ubistvu šefa političkog biroa Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu, koje je otkrilo obavještajnu slabost Teherana.

Najveća razmjena špijuna od Hladnog rata

U svom izvještaju, kolumnista govori o detaljima dogovora o razmjeni špijuna u Ankari 1. avgusta, gdje je turska obavještajna služba nadgledala organizaciju razmjene špijuna koja je obuhvatala 26 osoba, uključujući i dvoje djece, koji su bili zatočeni u zatvorima sedam različitih zemljama, uključujući Rusiju i Sjedinjene Američke Države.

Dogovor je uključivao velike obavještajne agencije poput američke Centralne obavještajne agencije (CIA) i Ruske vanjske obavještajne službe, a autor ga je opisao kao najveći dogovor o razmjeni špijuna još od Hladnog rata.

U razmjeni su bila uključena i neka istaknuta imena, poput novinara Wall Street Journala Ivana Gershkovicha koji je uhapšen u Rusiji i ruskog disidenta Ilye Jashina, koji je priveden u Bjelorusiji.

Prema riječima autora, ovaj dogovor o razmjeni, pored špijunskog rata na Bliskom istoku, ukazuje na tenzije koje nisu vidljive, ali su važne u određivanju tokova ovih ratova.

Izvor: Agencije

Reklama