Mali prekida diplomatske odnose s Ukrajinom zbog slučaja Wagner

Potez je uslijedio nakon komentara kijevskih dužnosnika o napadima krajem prošlog mjeseca usmjerenih na malijske vojnike i plaćenike iz ruske grupe Wagner.

Pukovnik Assimi Goita, koji je vodio državni udar 2020, približio je zapadnoafričku državu Rusiji [Francis Kokoroko/Reuters]

Mali je objavio da prekida diplomatske odnose s Ukrajinom, optuživši visokog dužnosnika da je priznao ulogu Kijeva u pogibiji više plaćenika iz ruske grupe Wagner, kao i malijskih vojnika.

Pobunjenici Tuarezi kažu da su ubili najmanje 84 plaćenika i 47 malijskih vojnika tokom tri dana borbi krajem prošlog mjeseca na sjeveru te zapadnoafričke zemlje, što se činilo kao najteži Wagnerov poraz otkako je ušao u sukob prije dvije godine.

Andrij Jusov, glasnogovornik ukrajinske vojne obavještajne agencije (GUR), rekao je 29. jula javnoj televiziji Suspilne da su malijski pobunjenici primili “sve informacije koje su im bile potrebne, što im je omogućilo da izvedu svoju operaciju protiv ruskih ratnih zločinaca“.

Mali je rekao da je “s dubokim šokom” saznao za te izjave i da je Jusov “priznao umiješanost Ukrajine u kukavičkom, podmuklom i barbarskom napadu naoružanih terorističkih grupa koji je rezultirao smrću pripadnika Malijskih odbrambenih i sigurnosnih snaga”.

Prekid odnosa

Odmah ćemo prekinuti odnose, navodi se u izjavi glasnogovornika vlade, pukovnika Abdoulayea Maige.

Mali je također citirao komentare ukrajinskog ambasadora u Senegalu Jurija Pivovarova, kojeg je Senegal pozvao u subotu zbog videa objavljenog na Facebooku u kojem Pivovarov pruža “nedvosmislenu i nekvalificiranu podršku terorističkom napadu” u Maliju.

Postupci Ukrajine narušili su suverenitet Malija i predstavljaju neprihvatljivo strano uplitanje i podršku međunarodnom terorizmu, dodao je Maiga.

Ljudi stoje u blizini improviziranog spomenika vođi ruskih plaćenika Jevgeniju Prigožinu koji je poginuo u avionskoj nesreći prošle godine, nakon teških Wagnerovih gubitaka u Maliju krajem jula [Pavel Bednyakov/AP Photo]

Trodnevne intenzivne borbe izbile su u blizini alžirske granice 25. jula u vojnom kampu u Tinzaouateneu.

Vojska Malija priznala je da je pretrpjela poraz i zabilježila veliki broj ubijenih tokom sukoba, ali nije objavila brojke.

Ove sedmice, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov ponovno je potvrdio svoju podršku Bamaku u telefonskom razgovoru sa svojim malijskim kolegom Abdoulayeom Diopom.

Vojska te zapadnoafričke države preuzela je vlast državnim udarom 2020. i kao prioritet postavila ponovno preuzimanje zemlje od separatista i radikalnih grupa povezanih s al-Qaidom i ISIL-om.

Također su se približili Rusiji, a Wagner djeluje u Maliju od kraja 2021, zamjenjujući francuske trupe i međunarodne mirovne snage.

Procjenjuje se da plaćenička grupa ima oko 1.000 boraca u Maliju, ali je također optužena za pomoć u provođenju racija i napada dronovima u kojima su ubijeni civili.

Malijske vlasti odbacuju optužbe.

Izvor: Agencije

Reklama