SAD uveo dodatne sankcije izraelskim doseljenicima zbog nasilja na Zapadnoj obali
Bidenova administracija poziva Izrael da odgovorne za nasilje nad palestinskim civilima pozove na odgovornost.
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije grupi izraelskih doseljenika i civilnom zaštitaru na okupiranoj Zapadnoj obali u jeku intenziviranja nasilja protiv Palestinaca na tom području.
Sankcije su usmjerene na Hashomer Yosh, koja se vodi kao volonterska organizacija koja ima za cilj “zaštititi” izraelske poljoprivrednike na Zapadnoj obali, i Yitzhaka Levija Filanta, koordinatora za civilnu sigurnost naselja Yitzhar, južno od Nablusa.
Nastavite čitati
list of 3 itemsNakon 7. oktobra beduinske zajednice pretvorene u zatvore
Želi li Netanyahu proširiti ratnu zonu i protjerati Palestince sa Zapadne obale?
“Nasilje ekstremističkih doseljenika na Zapadnoj obali uzrokuje intenzivnu ljudsku patnju, šteti sigurnosti Izraela i potkopava izglede za mir i stabilnost u regiji”, stoji u saopćenju američkog State Departmenta.
“Vlada Izraela mora hitno pozvati na odgovornost sve pojedince i subjekte odgovorne za nasilje nad civilima na Zapadnoj obali.”
State Department je naveo da je Hashomer Yosh ranije ove godine ogradio palestinsko selo Khirbet Zanuta, sprječavajući njegove raseljene stanovnike da se vrate svojim domovima.
Nekoliko izraelskih medija objavilo je da je Hashomer Yosh dobio finansijsku podršku izraelske vlade.
Washington je također optužio Filanta za učešće u zlonamjernim aktivnostima, uključujući postavljanje blokada cesta i provođenje patrola početkom ove godine “kako bi progonili i napadali Palestince u njihovim zemljama i nasilno ih protjerali”.
Sankcijama se zamrzava imovina Filanta i Hashomer Yosha u SAD-u i zabranjuje američkim građanima učešće u finansijskim transakcijama s njima.
Godinama je Hashomer Yosh mogao prikupljati sredstva u SAD-u, uključujući i putem JGivea, web stranice koja prikuplja donacije za grupe koje izraelska vlada ovjerava kao dobrotvorne.
Stranica Hashomer Yosha na JGiveu bila je blokirana u srijedu. Organizacija nije odmah odgovorila na zahtjev Al Jazeere za komentar.
Mjere dolaze dan nakon što je u napadu doseljenika ubijen jedan Palestinac i ranjeno troje u blizini Betlehema. Ranije u augustu, nasilni doseljenici također su opustošili selo Jit na sjevernoj Zapadnoj obali, ubivši 23-godišnjeg muškarca.
Pljačka Jita izazvala je međunarodni bijes, pa čak i verbalnu osudu izraelskih dužnosnika. Ali Izrael rijetko kad krivično optužuje doseljenike za nasilje nad Palestincima.
Štaviše, zagovornici prava Palestinaca kažu da se napadi doseljenika događaju pod nadzorom, ako ne i saradnjom, izraelskih vojnika u tom području.
Doseljenici kao dio ekspanzionističke politike
Democracy for the Arab World Now (DAWN), grupa za ljudska prava sa sjedištem u SAD-u koja je prethodno pozvala na sankcije protiv Filanta, pozdravila je mjere i pozvala na krivične prijave protiv izraelskih dužnosnika umiješanih u nasilje doseljenika.
“Sanckioniranje ozloglašenog Yitzharovog sigurnosnog koordinatora, Yitzaka Levija Filanta, važan je korak u prepoznavanju institucionalne i državne prirode nasilja doseljenika”, rekao je Michael Schaeffer Omer-Man, direktor istraživanja za Izrael-Palestinu u DAWN-u.
“Sankcije nikada neće stati na kraj nasilju doseljenika osim ako ne počnu ciljati na državne institucije i političare koji tretiraju doseljenike kao oruđe svoje ekspanzionističke politike.”
Izraelski politički analitičar Akiva Eldar rekao je da su američke sankcije “premale, a možda čak i prekasne”.
Eldar je okrivio krajnje desničarske elemente u izraelskoj vladi, koje je usporedio s ISIL-om (ISIS), za omogućavanje nasilja doseljenika.
“Na sastancima vlade sjede jevrejski suprematisti, a oni žele haos. Oni se ne boje međunarodne zajednice”, rekao je za Al Jazeeru.
Ove su godine SAD i neki od njegovih zapadnih saveznika sankcionirali nekoliko nasilnih doseljenika koje opisuju kao “ekstremiste”.
Ali administracija predsjednika Joea Bidena zadržala je čvrstu podršku Izraelu. Washington, koji podržava rat izraelske vojske u Gazi i smrtonosne napade na Zapadnoj obali, ranije ovog mjeseca odobrio je ugovor o naoružanju s Izraelom vrijedan 20 milijardi dolara.
Izraelska vojska pokrenula je u srijedu ofanzivu velikih razmjera na Zapadnoj obali u kojoj je ubijeno najmanje deset ljudi.
Izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz pozvao je u srijedu na “privremenu evakuaciju palestinskih civila” na Zapadnoj obali kako bi se omogućila vojna operacija, što je izazvalo bojazan da bi Izrael mogao planirati masovno raseljavanje na tom području.
Velika većina međunarodne zajednice smatra izraelska naselja na Zapadnoj obali nezakonitima. Pothvat naseljavanja na području koje je Izrael zauzeo 1967. krši Četvrtu ženevsku konvenciju, koja zabranjuje okupacijskoj sili premještanje “dijelova vlastitog civilnog stanovništva na teritorij koji okupira”.
Bidenova administracija kaže da su te radnje “nedosljedne međunarodnom pravu”.