Jevreji sa sjevera u sukobu sa Netanyahuom, traže totalni rat protiv Hezbollaha
Pritužbe doseljenika u gradovima i naseljima na sjeveru Izraela eskaliraju jer se vide marginaliziranim u korist Tel Aviva i drugih gradova u centralnom Izraelu.
Pritužbe doseljenika u gradovima i naseljima na sjeveru Izraela eskaliraju jer se isti vide marginaliziranim u korist Tel Aviva i drugih gradova u centralnom Izraelu. Zahtijevaju sveobuhvatan rat protiv libanskog Hezbollaha u svjetlu tekućih napada i eskalacije kojim su izloženi njihovi gradovi, prema onome što prenosi španski list El Pais.
Dopisnik novina Antonio Pita citirao je Jevreje u gradu Akra koji se žale na tamošnje razmjenjivanje napada između izraelske vojske i Hezbollaha, kroz izvještaj pod naslovom: “Napad na Hezbollah izaziva nezadovoljstvo, a ne olakšanje, u sjevernom Izraelu… Jesmo li mi građani drugog reda?”
Nastavite čitati
list of 3 itemsSvjetska štampa: Izraelski napad na Liban potkopava Bidenove nade za regionalno rješenje
Sukob između Hezbollaha i Izraela je primjer ‘proračunate eskalacije’
Izvještaj pokazuje da su mnogi Jevreji u Akri istočnjački Jevreji, a grad je jedno od uporišta Likuda, stranke premijera Benjamina Netanyahua. To je stranka za koju su Eedo Azoulay i njegova dva prijatelja glasali 2022. godine, a sada doživljavaju razočarenje, “jer nas je vlada izdala”, kaže Yakhin Azoulay, prije nego što se Edo Azoulay složio s njim, rekavši: “Kada bih sreo Netanyahua, pitao bih ga: Šta želiš? Da šutimo, jadni, suočeni sa svom ovom neizvjesnošću koja prijeti našim životima“, navodi list.
Iako posljednjih mjeseci Akra nije bila direktna meta projektila Hezbollaha osim u rijetkim situacijama, mnogi njeni stanovnici Jevreji zahtijevaju, kako je nazivaju, sveobuhvatnu invaziju na Liban.
Ovo dolazi nakon što je Izrael saopćio da je u nedjelju osujetio Hezbollahov napad velikih razmjera preventivnim udarom u kojem je učestvovalo oko 100 aviona i spriječio – prema onome što je kazao – lansiranje hiljada projektila na sjeverni Izrael, što je demantovao Hezbolah, koji je potvrdio da je njegov napad postigao cilj, rekavši da je prva runda njegovog odgovora na atentat na njegovog vojnog komandanta Fouada Shukra okončana.
Zvuk udara granata
Neki od ovih Jevreja koje je list intervjuisao vjeruju da izlaganje izraelske vojne i obavještajne moći “nije impresivno”, jer je neke od njih u zoru u ponedjeljak probudio zvuk udara granate i eksplozija druge koju je presrela Željezna kupola, te da ovo nezadovoljstvo dijele mnogi Jevreji u sjevernom Izraelu, posebno oni koji žive u blizini granice s Libanom.
Netanyahu je naljutio hiljade Jevreja u sjevernom Izraelu zbog naziva izraelskog napada: “Mir u Tel Avivu”, koji podsjeća na operaciju “Mir u Galileji” 1982. U njemu su vidjeli dokaze onoga što opisuju kao diskriminaciju na uštrb sebe u korist Jevreja centralnog Izraela, gdje se ubrajaju Tel Aviv i drugi gradovi koji su opisani kao bogati.
Zvaničnici iz tri lokalna vijeća u regionu rekli su: “Izbor ovog imena 11 mjeseci nakon napada 7. oktobra pravi je pokazatelj odvojenosti vlade od stotina hiljada građana”.
Savjeti su se oglasili: “Niste marili za nas deset i po mjeseci, pa ni mi od sada nećemo mariti za vas… Mi smo se i do sada brinuli o sebi, te su potvrdili da bojkotuju vladu “dok ne dobijemo konačno rješenje za naše stanovnike i djecu”.
‘Tel Aviv na prvom mjestu’
List razmatra aspekte pritužbi Jevreja iz sjevernog Izraela i kaže da neki od njih govore o raširenom rasizmu u državnim institucijama, gdje se daje prednost Aškenazima u odnosu na njih, a Tel Aviv vide kao oličenje preferiranja “Jevreja Aškenaza”.
Eedo Azoulay – govoreći umjesto svog prijatelja Tomera Itacha, koji je pretrpio materijalnu štetu od granate – pita: “Ko sam ja? Građanin drugog reda. Živimo svo ovo vrijeme u strahu. Živimo pod stalnim bombardovanjem, dok je njima svejedno. A kada se granate ispale ka Tel Avivu, odluče da pokrenu preventivni napad”!
Iako nije riječ o sveobuhvatnom ratu, trenutna eskalacija između Hezbollaha i Izraela koja traje oko 11 mjeseci poremetila je živote desetina hiljada izraelskih stanovnika, piše španski list.
El Pais je podsjetio da je grad Akra bio jedno od najboljih turističkih odredišta u Izraelu, posebno njegov stari grad, koji naseljavaju Palestinci, potomci žrtava Nakbe, a koji su svoj grad morali dijeliti sa hiljadama jevrejskih imigranata.
Šta je rješenje?
Iako neki Jevreji iz Akre insistiraju na “totalnom ratu”, kako kaže Tomer Itach, a s njim se slaže i njegov prijatelj Eedo Azoulay, koji kaže: “Rat je bolji od neizvjesnosti”, za njih nijedan politički dogovor neće biti dovoljan kako bi udaljio Hezbollah sa granice, prenosi El Pais, niti će ikakav prekid vatre u Gazi smiriti sjeverni front.
“Od 7. oktobra ovdje nije moguće živjeti uz Hezbollah s druge strane granice”, kaže Yakhin Azoulay, a ovo mišljenje je rašireno među mnogima u sjevernom Izraelu.
Uprkos “posljedicama” na Bliskom istoku, i snazi Hezbollaha, Jevreji poput Kharchoona Mattyja (33 godine) kažu da će im samo sveobuhvatan rat omogućiti da spavaju u miru, i da se desetine hiljada drugih vrate svojim domovima bez straha, prema pisanju lista.
Matty – koji nije rođen u Izraelu, ali je u njega emigrirao iz Indije prije samo deset godina – kaže da nije očekivao da će dočekati ovakvu sudbinu, kako je rekao novinaru El Paisa, dok se s njim prebacivao od sobe do sobe svoje kuće.
Dodao je: “Nismo imali vremena da izađemo. Čuli smo eksploziju u trenutku kada smo stigli do vanjskih vrata. Zamislite šta bi nam se dogodilo da smo zakasnili 15 sekundi”. Na telefonu je pokazao komadiće stakla razbacane na krevetu jednog od njegovih sinova.
Potvrdio je da je njegova porodica, kao i svi stanari zgrade, prenoćila u hotelu, pred kojom su bili razbacani komadići stakla i prozora, dok su pojedini stanari kružili oko male rupe nastale od projektila presretača.
Razgovor je završio iskazujući nezadovoljstvo, rekavši: “Svi znaju da smo u stanju rata, ali vlada ne koristi svu svoju moć”, prije nego je dodao: “Šta je alternativa? Postoji li i jedno mjesto u Izraelu gdje možemo otići gdje nam iko može garantirati sigurnost od projektila? Odgovor je ne”.
Hezbolah je saopćio da je jučer izveo zračni napad s velikim brojem dronova i projektila prema naseljima i mjestima u Izraelu, te poručio da ovaj napad dolazi u okviru “prve runde odgovora na ubistvo komandanta Fouada Shukra”.
S druge strane, Izrael je pokrenuo desetine zračnih napada na područja u južnom Libanu, a radio izraelske vojske javio je da je u napadu na više od 200 ciljeva u Libanu učestvovalo “100 izraelskih ratnih aviona”.