Glavni Bidenov savjetnik u Pekingu u vrijeme sporova Kine sa američkim saveznicima
Posjeta pomoćnika Bijele kuće dolazi u vrijeme kineskih napetosti s Japanom i Filipinima oko Južnog kineskog mora.
Savjetnik za nacionalnu sigurnost Sjedinjenih Američkih Država Jake Sullivan sastao se sa šefom kineske diplomatije Wangom Yijem u vrijeme kada je Peking umiješan u sigurnosne sukobe s ključnim američkim saveznicima u regiji.
Japan je digao borbene avione nakon kineskog upada u njegov zračni prostor u ponedjeljak vojnim špijunskim avionom.
Nastavite čitati
list of 4 items‘Black Myth: Wukong’ – zašto kineska igrica u trenu osvaja svijet
Hibridno ratovanje: Novi instrument moći | Granice istoka
Zašto je SAD povukao dva nosača aviona sa Bliskog istoka
Govoreći na konferenciji za medije u utorak, glavni sekretar kabineta Yoshimasa Hayashi rekao je da je povreda zračnog prostora bila “ne samo ozbiljna povreda suvereniteta Japana, već također prijeti našoj sigurnosti”.
U međuvremenu, šef odbrane Filipina u utorak je optužio Kinu da je “najveći remetitelj” mira u jugoistočnoj Aziji nakon sedmicu dana sukoba između brodova dviju država u blizini spornog plićaka u Južnom kineskom moru.
Sullivanov avion sletio je u pekinšku zračnu luku Capital nešto prije 14 sati po lokalnom vremenu, a dočekali su ga američki ambasador u Kini Nicholas Burns i službenik kineskog Ministarstva vanjskih poslova Yang Tao.
Sullivan se susreo sa Wangom u odmaralištu na sjevernoj periferiji kineske prijestolnice, gdje su se rukovali ispred kineske i američke zastave.
U izjavi pred novinarima, Wang je kinesko-američke veze opisao kao “kritične” i koje su imale “zaokrete”.
“Nadam se, kao i uvijek, da će komunikacija biti ne samo strateška, nego i sadržajna, a istovremeno vrlo konstruktivna”, rekao je.
Prije nego što su otišli na sastanak iza zatvorenih vrata, Sullivan je rekao da će razgovarati o područjima slaganja i neslaganja koje “treba efikasno i suštinski rješavati”.
Ulaganja i savezi
Uoči posjete – prve posjete jednog američkog savjetnika za nacionalnu sigurnosti Kini od 2016. – američki zvaničnik rekao je da će Sullivan razgovarati o Južnom kineskom moru sa zvaničnicima u Pekingu, uključujući Wanga.
“Predani smo ulaganjima, jačanju naših saveza i poduzimanju zajedničkih koraka u vezi s tehnologijom i nacionalnom sigurnošću koje moramo poduzeti”, rekla je neimenovana zvaničnica, misleći na sveobuhvatna ograničenja američkih tehnoloških transfera u Kinu uvedena pod predsjednikom Joeom Bidenom.
“Predani smo odgovornom upravljanju ovom konkurencijom i sprječavanju da preraste u sukob”, dodala je, govoreći pod uvjetom anonimnosti.
Washington će također vršiti pritisak na Peking zbog njegovog sve većeg “vojnog, diplomatskog i ekonomskog pritiska” na Tajvan, samoupravnu demokratiju koju Kina smatra dijelom svoje teritorije i nije isključila ponovno ujedinjenje silom. Kina je nastavila zveckati oružjem od ovogodišnje inauguracije predsjednika Williama Lai Ching-tea, čija stranka naglašava zasebni identitet Tajvana.
Sullivan će ponoviti američku zabrinutost oko kineske podrške ekspanziji ruske osbrambene industrije od njezine invazije na Ukrajinu. Peking uzvraća da, za razliku od SAD-a, ne daje direktno oružje niti jednoj strani u tom sukobu.
Raniji susreti
Moderni američko-kineski odnosi pokrenuti su kada je Henry Kissinger, tada savjetnik za nacionalnu sigurnost Richarda Nixona, tajno posjetio Peking 1971. kako bi postavio osnove za normalizaciju odnosa s komunističkom državom.
Sullivan i Wang susreli su se pet puta u posljednjih godinu i pol – u Washingtonu, Beču, Malti i Bangkoku, kao i zajedno s Bidenom i kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom na novembarskom samitu u Kaliforniji. Sastanci između Wanga i Sullivana ponekad su najavljivani tek nakon što su završili, a njih su dvojica proveli duge sate zajedno iza zatvorenih vrata.
Sullivanova posjeta dolazi nekoliko mjeseci prije američkih izbora u novembru.