WHO: Partneri mogu da kupuju vakcine protiv majmunskih boginja prije odobrenja
Svjetska zdravstvena organizacija saopštila je da njeni partneri kao što su organizacija Gavi i UNICEF mogu da počnu da kupuju vakcine protiv majmunskih boginja prije nego što ih odobri agencija UN-a.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) saopštila je u petak da njeni partneri kao što su organizacija Gavi i UNICEF mogu da počnu da kupuju vakcine protiv majmunskih boginja (mpox) prije nego što ih odobri zdravstvena agencija Ujedinjenih naroda, kako bi brže bile dostupne u Africi.
Organizacije poput Gavi, koje pomažu siromašnijim zemljama da nabave vakcine, inače mogu da počnu da ih kupuju tek kada dobiju odobrenje WHO, prenosi Reuters.
Nastavite čitati
list of 3 itemsEpidemija majmunskih boginja u Kongu: Očekuju se vakcine iz SAD-a i Japana
WHO: Majmunske boginje nisu novi Covid
Kako se navodi, pravila su u ovom slučaju promijenjena kako bi se pregovori pokrenuli, dok se odobrenje WHO očekuje za nekoliko sedmica, prenosi Tanjug.
Dvije vakcine, koje proizvodi danska kompanija Bavarian Nordic i japanska KM Biologics, već su odobrili regulatori širom svijeta, uključujući SAD i Japan, i u širokoj su upotrebi za mpox od 2022.
Gotovo 1,2 miliona ljudi primilo je dansku vakcinu samo u SAD-u, a očekuje se da će WHO u septembru izdati hitnu dozvolu za vakcinaciju.
Zabrinutost siromašnih
Ranije ovog mjeseca, WHO je zatražio od proizvođača vakcina da dostave informacije kako bi se ubrzao proces odobravanja i izdao hitnu dozvola za vakcine do sredine septembra.
Međutim, ove sedmice, jedan od proizvođača vakcina, Bavarian Nordic, saopštio je da su mu odmah potrebne naredbe organizacija kao što su Gavi i WHO da ove godine naprave više vakcina.
To je izazvalo zabrinutost da bi siromašnije zemlje mogle da ostanu bez vakcine ili da će biti prinuđene da se oslone na nesigurne donacije iz zemalja sa visokim prihodima, kao što se desilo tokom pandemije COVID-a 19.
Određena količina doniranih vakcina trebalo bi da stigne u Afriku sljedeće sedmice, saopštili su Afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti, dodavši da je potrebno 10 miliona doza.
Mpox je virusna infekcija koja se širi bliskim kontaktom i obično je blaga, ali može biti smrtonosna, a WHO je prošle sedmice proglasio javnu vanrednu situaciju od međunarodnog značaja.