Erupcija vulkana na Islandu, šesta od decembra
Islandske vlasti saopćile su kako erupcija ne ugrožava stanovništvo.
Vulkan na jugozapadu Islanda, na polutoku Reykjanes, eruptirao je sinoć šesti put od decembra, izbacujući lavu, prenosi agencija Tanjug pozivajući se na AP.
Erupcija je počela nešto poslije 21 sat, nakon serije jakih zemljotresa. Islandske vlasti saopćile su kako erupcija ne ugrožava stanovništvo.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIdentificiran ‘misteriozni vulkan’ koji je eruptirao i ohladio Zemlju 1831.
Eruptirao vulkan na Islandu
Na tamnoj strani Mjeseca postojali aktivni vulkani
Načelnik za vremenske prilike i klimu u Norveškoj meteorološkoj agenciji Halldor Bjornsson izjavio je za islandski novinski portal Visir da, za razliku od prethodnih erupcija, tok lave ne ide prema gradu Grindavik.
Ovaj grad je bio evakuiran u decembru kada je došlo do erupcije vulkana nakon mirovanja dugog 800 godina.
Bez uticaja na aviosaobraćaj
Geofizičar Magnus Tuma Gudmundsson izjavio je da grad Grindavik nije u opasnosti.
“Naravno, ne znamo šta će se desiti u bliskoj budućnosti, ali je vjerovatno da je ovo (erupcija) dostiglo svoj vrhunac i da će početi slabiti kao i ostale erupcije”, rekao je on.
Ne očekuje se da će erupcija uticati na avionski saobraćaj, navodi AP.