The Wall Street Journal: Ovako Izrael prikuplja obavještajne podatke u Gazi

Vođa Hamasa Yahya Sinwar koristi isključivo poštu za komunikaciju.

Izrael je dobio veliku količinu informacija sa laptopa, mobitela i dokumenata koje je pronašao u Gazi koristeći umjetnu inteligenciju (Ohad Zwigenberg/Pool via REUTERS)

Američke novine The Wall Street Journal (WSJ) objavile su izvještaj o izraelskoj metodi prikupljanja obavještajnih informacija kako bi pronašao Izraelce zarobljene u Gazi od prošle godine.

U izvještaju se navodi da su izraelski vojni inženjeri u noćnim satima kopali tunel dug 650 stopa u Khan Younisu dok nisu pronašli tijela šesterice talaca, koji su bili među onima koje je zarobio Islamski pokret otpora Hamas tokom napada na jug Izraela 7. oktobra prošle godine.

Izraelska radiodifuzna korporacija objavila je da je vojska, u saradnji sa Izraelskom službom za unutrašnju sigurnost (Shin Bet), uspjela izvući tijela šest izraelskih zarobljenika u Pojasu Gaze.

Prema američkim novinama, tijela zarobljenika su otkrivena nakon što je Palestinac kojeg su izraelske snage uhapsile u Gazi rekao gdje trebaju da traže.

Postalo sve učestalije

Američki list piše da su operacije ovog tipa sve učestalije. Izraelska vojska objavila je da je operacija izvlačenja tijela šesterice zarobljenika iz grada Khan Younisa na jugu Pojasa Gaze slična onoj koja se desila u julu. Izrael je pronašao ukupno 30 tijela.

Međutim, WSJ u svom izvještaju je potvrdio da se taoci rijetko spašavaju živi jer je to proces koji zahtijeva preciznije obavještajne informacije kako bi se izbjeglo da nešto pođe po zlu.

Većina zvaničnika izraelskih sigurnosnih službi i dalje vjeruju da je postizanje sporazuma s Hamasom jedini način da se oslobodi preostalih 105 talaca, a mnogi od njih su već mrtvi.

Laptopi, mobiteli i dokumenti

Novine su navele da je Izrael dobio veliku količinu „vrijednih“ informacija o Hamasu putem laptopa, mobitela i dokumenata koje je pronašao u Gazi, koje je pregledao pomoću umjetne inteligencije.

Dodale su da je Izrael mogao, uz američku pomoć, pojačati svoje obavještajne signale. Obavještajne informacije koje pribavlja od Palestinaca koje zarobljava u Gazi i drugim mjestima, također, igraju ključnu ulogu.

Pojasnile su da su većina pronađenih tijela bili muškarci u godinama između 75 i 80, koji su mogli ispuniti uslove za puštanje u okviru sporazuma o prekidu vatre, o čemu se pregovaralo nekoliko mjeseci bez uspjeha.

Neki od njih pojavili su se na videosnimcima koje je emitirao Hamas, a u tunelima su ih vidjeli oslobođeni taoci koji su razgovarali sa novinarima WSJ-a.

Izraelska vojska je u junu objavila da su tri taoca ubijena prije nekoliko mjeseci tokom operacija u Khan Younisu.

Provjera jesu li živi ili mrtvi

Novine su istakle da je Izrael dvije sedmice nakon napada 7. oktobra formirao komisiju stručnjaka iz zdravstva s ciljem da pristupe povjerljivim obavještajnim podacima i utvrde da li su taoci mrtvi ili živi kako bi o tome obavijestili njihove porodice i pregovarače.

Novine su prenijele od Ofera Merina, generalnog direktora medicinskog centra Shaare Zedek u Jerusalemu, da je komisija do sada zaključila da je više od 40 talaca mrtvih na osnovu snimaka nadzornih kamera u Izraelu i snimaka Hamasa koji su pronađeni u Gazi te DNK dokaza.

Izrael je, također, formirao specijalnu obavještajnu jedinicu pod vodstvom generala Nitzana Alona, člana izraelskog pregovaračkog tima o prekidu vatre, koja je zadužena za prikupljanje i analizu informacija o taocima, njihovim lokacijama i stanju te povremeno pružanje porodicama dokaza da su njihovi bližnji još uvijek živi.

Američka pomoć

Nedavno je penzionisani američki obavještajac otkrio da je Izrael dobio pomoć od Sjedinjenih Američkih Država, što je doprinijelo poboljšanju njegove sposobnosti presretanja telefonskih poziva u Gazi u danima nakon izbijanja rata, dodajući da su mu informacije koje je Izrael prikupio omogućile da utvrdi lokacije na kojima se drže taoci.

Izrael je, također, pojačao upotrebu tehnologije umjetne inteligencije u obradi i analizi ogromne količine vizuelnih informacija, signala i ljudskih obavještajnih podataka koji dolaze iz Gaze jer je shvatio da ne može ručno obraditi toliku količinu informacija, prema riječima ljudi upoznatih sa situacijom.

Prema navodima američkih novina, uprkos ovom napretku, Izrael se i dalje suočava s određenim izazovima u prikupljanju obavještajnih informacija. Jedan od izazova je opreznost koje se Hamas drži u svojim komunikacijama iz straha da ga ne presretnu izraelske obavještajne službe.

Samo komunikacija putem pošte

Prema riječima arapskih posrednika, čiji identitet nije otkriven, vođa Hamasa Yahya Sinwar koristi isključivo poštu za komunikaciju.

Navodi se da je Sinwar prekinuo kontakt s vodstvom Hamasa zbog nepovjerenja i sumnje u postojanje špijuna u njihovim redovima nakon ubistva Marwana Isse, zamjenika komandanta vojnog krila Hamasa, u martu.

Još jedna prepreka u oslobađanju talaca je to što su raspoređeni na različitim lokacijama u Pojasu Gaze te se premještaju s jednog mjesta na drugo kako bi njihovo lociranje bilo teže. Oslobođena Izraelka Aviva Siegel rekla je za novine da je bila u zarobljeništvu na 13 različitih lokacija iznad i ispod zemlje tokom 51 dana, koliko je provela u Gazi.

Prema navodima novina, spašavanje talaca je veoma teško, a lociranje njihovih tijela može biti komplikovano jer su često dobro skrivena.

Izvor: Agencije

Reklama