Klimatski stručnjaci upozorili nakon potonuća jahte da je Mediteran sve opasniji

Klimatolozi kažu da je globalno zatopljenje uzrok sve češćih i snažnijih oluja u moru koje se koristi kao ‘ljetno igralište’ za milione turista, uključujući bogataše koji plove na superjahtama.

Oluja je pogodila 56 metara dugu jedrilicu Bayesian (EPA-EFE/PERINI NAVI PRESS OFFICE)

Brodolom luksuzne jahte usidrene uz obalu Sicilije najnoviji je pokazatelj da Mediteran postaje sve opasnije more za plovidbu, smatraju klimatski stručnjaci i skiperi, prenosi Hina.

Jedan muškarac je poginuo, a šest osoba se još smatra nestalima, uključujući britanskog tehnološkog poduzetnika Mikea Lyncha, nakon što je 56 metara dugu jedrilicu Bayesian pogodila snažna oluja u ponedjeljak. Potonula je za nekoliko minuta, prenosi Reuters.

Klimatolozi kažu da je globalno zatopljenje uzrok sve češćih i snažnijih oluja u moru koje se koristi kao ‘ljetno igralište’ za milione turista, uključujući bogataše koji plove na superjahtama.

Luca Mercalli, predsjednik italijanskog meteorološkog društva, rekao je da je temperatura površine mora oko Sicilije u danima koji su prethodili brodolomu bila oko 30 setepeni, gotovo tri stepena više od normalne.

“To stvara ogroman izvor energije koji pridonosi ovim olujama”, rekao je Mercalli Reutersu.

Promjene u “Mare Nostrum” (Naše more), kako su stari Rimljani nazivali Mediteran, primjećuju i iskusni skiperi poput Massima Aramua koji vodi školu jedrenja Akua na obali u blizini glavnog grada Italije.

Trenutno ploveći oko Grčke, Aramu je rekao da mu se ne sviđa plovidba italijanskom obalom Tirenskog mora oko Sicilije ili španskih Balearskih otoka jer tamo “često ima kritičnih situacija s malo upozorenja”.

Mediteran počinje sličiti Karibima

Oluja slična onoj koja je potopila Bayesian, pogodila je prošle sedmice balearski arhipelag koji obuhvata otoke Ibizu i Mallorcu.

Giuliano Gallo, bivši skiper koji je preplovio Atlantik i napisao nekoliko knjiga o jedrenju, rekao je da Mediteran postaje sve sličniji Karibima koji imaju područja kojih se mnogi brodovi klone u određeno doba godine.

“Međutim, stvari su manje predvidljive na Mediteranu”, rekao je.

Još jedan znak nestabilnijeg vremena na Mediteranu zapažen je prije godinu dana kad su hiljade ljudi u Libiji poginule u iznenadnim poplavama izazvanima snažnom mediteranskom olujom potaknutom sve toplijim morem.

Karsten Borner, kapetan broda koji je bio usidren uz Bayesian, ali je izbjegao štetu, rekao je da je oluja u ponedjeljak bila “vrlo divlja, vrlo intenzivna, valovita i mislim da se vrtila poput tornada”.

Tvrdi i da sve češće intenzivne vrućine tokom ljetnih mjeseci igraju ulogu u izazivanju takvih oluja.

“Voda je prevruća za Mediteran i to sigurno uzrokuje snažne oluje, kao što smo imali prije sedmica dana na Balearima, kao što smo imali prije dvije godine na Korzici i tako dalje”, rekao je.

Izvor: Agencije

Reklama