Haaretz: Hamas osjeća američku zamku

Bombaški napad u Tel Avivu od prije tri dana oživjeli su stari strah, a to je povratak ‘samoubilačkih’ napada u centru Izraela, što se dešavalo 1990-ih.

Samoubilački napadi su izvor ozbiljne zabrinutosti za Izrael (Photo by Jack GUEZ / AFP)

Urednik za arapska pitanja u novinama Haaretz rekao je da Hamas vidi zamku u najnovijem prijedlogu o prekidu vatre jer su Sjedinjene Američke Države usvojile stav Izraela te da bi odgovor Hamasa na ono što se dešava u Gazi mogao biti nastavak „samoubilačkih“ napada.

U uvodniku novina pod naslovom „Jedinstvo frontova: samoubilački napadi kao odgovor Hamasa na dešavanja u Gazi“, urednik za arapska pitanja Jack Khoury izrazio je sumnju u to da je premijer Benjamin Netanyahu zaista prihvatio novi američki plan.

Bombaški napad u Tel Avivu od prije tri dana i, što je još važnije, preuzimanje odgovornosti za napad od strane Hamasa i Islamskog džihada, kaže autor, oživjeli su stari strah, a to je povratak „samoubilačkih“ napada u centru Izraela, što se dešavalo 1990-ih.

Dodaje da se nivo straha povećao zbog onoga što se dešava na Zapadnoj obali, gdje se bijes i frustracija produbljuju zbog upada izraelske vojske u palestinske gradove i sela te konstantnih napada doseljenika na Palestince, što stvara uslove pogodne za regrutovanje „bombaša samoubica“, prema njegovim riječima.

‘Samoubilački’ napadi

Autor primjećuje da je vrijeme bombaškog napada, koji je dovelo do smrti jedne osobe i ranjavanja druge, također značajno. Dogodio se usred diplomatskih i političkih napora da se postigne prekid vatre u Gazi i neposredno prije posjete američkog državnog sekretara Anthony Blinkena.

Iako je napad bio ograničen, autor ističe da zabrinutost neće nestati. Palestinci, posebno Hamas i Islamski džihad, poslali su jasnu poruku: nastavak ometanja sporazuma, posebno od strane Netanyahua, znači da će se priroda sukoba promijeniti, ako ne u Pojasu Gaze, onda u Izraelu, a samoubilački napadi će ponovo postati opcija.

Opisuje ovu situaciju kao drugačiji oblik jedinstva frontova jer događaji u Gazi utječu na Zapadnu obalu, a ono što stanovnici Zapadne obale osjećaju utječe na velike izraelske gradove.

Tajming je važan za Hamas jer ne gleda samo na ono što se dogodilo proteklih dana, već i na ono što se nije dogodilo. Dok je Gaza u ruševinama, međunarodni pritisak (uključujući arapski) je slab, Ujedinjeni narodi su se povukli iz situacije, a na Međunarodni sud pravde se više ne oslanja mnogo, kaže Khoury.

Izraelski novinar dodaje da vođa Hamasa Yahya Sinwar još uvijek ima dvije karte: mirno rješenje ili nasilje, odnosno, drži izraelske zarobljenike čije oslobađanje zahtijeva oslobađanje palestinskih zarobljenika, prekid rata i povlačenje iz Gaze, s jedne strane, i vodi gerilski rat u Pojasu Gaze, rasplamsava situaciju na Zapadnoj obali i pokreće osvetničke napade unutar Izraela, s druge strane.

Američka zamka

Khoury je rekao da Hamas vidi zamku u najnovijem američkom prijedlogu, koji u suštini predviđa postepeni prekid vatre, pri čemu Izrael zadržava mogućnost nastavka borbi nakon prve faze.

Dodao je da taj prijedlog za Hamas znači da Washington usvaja stav Izraela, koji se u osnovi protivi obavezivanju na prekid vatre, okončanje rata i potpuno povlačenje iz Gaze. Stoga je, prema njegovim riječima, Hamas namjerno iznio detalje plana, uključujući odlaganje rasprave o kraju rata do kraja prve faze, uz nedostatak jasne obaveze o povlačenju sa koridora Philadelphije i povlačenju uspostavljanja mehanizma nadzora u koridoru Netzarim. Pored toga, Izrael je zahtijevao da deportuje desetke palestinskih zatvorenika i odbio da uključi imena desetaka drugih.

Khoury je na kraju rekao da Hamas nema šta izgubiti, jer je shvatio da je cilj Washingtona postići mir do predsjedničkih izbora u novembru i predstaviti sliku pobjede kroz povratak civilnih zarobljenika (a možda i nekih regrutkinja) u zamjenu za oslobađanje ograničenog broja palestinskih zarobljenika. Hamas vjeruje da je druga faza od manjeg značaja za Washington, pa čak i za Izrael, koji sve to vidi kao cijenu rata. Stoga, svoju pravu borbu usmjerava na prvu fazu u nadi da će biti i posljednja.

Posljednja prilika

U svom drugom uvodniku, Haaretz je pozvao Netanyahua da prihvati najnoviji američki prijedlog, koji je državni sekretar Anthony Blinken opisao kao možda posljednju priliku za Izrael da vrati svoje zarobljenike i taj osjećaj želio je prenijeti direktno Netanyahuu i predsjedniku Isaacu Herzogu.

Haaretz je naveo da svaki pošteni Izraelac zna da ono što je Blinken rekao nisu samo puste riječi, već da bi to stvarno mogla biti posljednja prilika, te je podsjetio na procjene izraelskog sigurnosnog sistema da je otprilike polovina od 115 zarobljenika možda poginula.

Iako je Blinken ponovio svoju posvećenost sigurnosti Izraela, također je potvrdio svoju obavezu smanjenju tenzija u regiji, prema navodima Haaretza, koji je dodao da su Amerikanci shvatili da Netanyahuove političke kalkulacije štete procesu donošenja odluka, čak i kada su u pitanju životi Izraelaca i budućnost njihove države. Citirao je Blinkena koji ga je pozvao da ne traži izgovore za ometanje sporazuma.

Politika izbjegavanja

Haaretz je optužio Netanyahua da nastavlja s politikom manipulacije riječima, navodeći da njegova tvrdnja da Izrael jedini čini ustupke služi samo da zasjeni stvarnost.

Prema novinama, Washington povezuje sporazum sa stabilnošću cijelog Bliskog istoka, ali ga Netanyahu izbjegava, a javni diskurs u Izraelu nedovoljno naglašava opasnost koja prijeti „državi“ ako se protraći prilika za sklapanje sporazuma, jer bi to onda značilo ne samo da su zarobljenici prepušteni svojoj sudbini, već i mogućnost izbijanja regionalnog rata.

Kao zaključak novinarka je rekla da je Netanyahu na kraju sastanka s Blinkenom tvrdio da podržava prijedlog Washingtona, rekavši da je lopta sada u Hamasovom dvorištu, ali je teško povjerovati u tu tvrdnju zbog njegove prošlosti pune laži. Dodala je da je došlo vrijeme da prihvati sporazum i riječima i djelima.

Izvor: Agencije

Reklama