Nakon 300 dana agresije direktni gubici Gaze premašuju 33 milijarde dolara
Opkoljeni Pojas Gaze se suočava s dubokom i složenom humanitarnom krizom koja je zahvatila sve aspekte života, navodi Ured za medije.
Vladin ured za medije u Pojasu Gaze objavio je da je izraelski rat rezultirao direktnim gubicima u Pojasu u iznosu od 33 milijarde dolara.
Ured je, u saopćenju povodom 300 dana izraelskog rata u Gazi, naveo da se opkoljeni Pojas suočava s dubokom i složenom humanitarnom krizom koja je zahvatila sve aspekte života, budući da dosadašnji direktni gubici zbog genocidnog rata premašuju 33 milijarde dolara, uz desetke milijardi dolara indirektnih gubitaka.
Nastavite čitati
list of 3 itemsIzraelski analitičari: Hamas je još jak i Izrael mora definirati nove ciljeve rata
Sažetak trenutne situacije u kojoj se nalazi Izrael u 17 tačaka
U saopćenju se situacija u Gazi opisuje kao „katastrofalna u svakom smislu te riječi jer se humanitarna kriza pogoršava i produbljuje na neviđen način“.
Pojašnjeno je da je „izraelska politika zatvaranja prijelaza i sprečavanja ulaska hrane, lijekova i robe pogoršala krizu s hranom i pojačala gladovanje i pothranjenost, posebno hiljada djece“.
„Okupacijski zločin zatvaranja prijelaza izazvao je pravu humanitarnu katastrofu jer je spriječio više od 25.000 ranjenih i bolesnih da odu na liječenje“, objavio je Vladin ured.
Masovne grobnice
U Vladinom saopćenju se navodi da je Izrael „uništio, spalio i stavio izvan funkcije bolnice u kojima je ostavio sedam masovnih grobnica, posebno u medicinskom kompleksu Al-Shifa, medicinskom kompleksu Nasser i bolnici Kamal Adwan“.
Rečeno je da „gotovo dva miliona raseljenih ljudi u Gazi živi veoma surov i težak život“.
Među raseljenima, spominje se u saopćenju, šire se deseci različitih bolesti, od kojih su najopasnije poliomijelitis i virusni hepatitis.
„Obrazovanje je uskraćeno više od 800.000 učenika i učenica jer je Izrael u potpunosti uništio 117 škola i univerziteta, dok je broj djelimično uništenih škola i univerziteta 332“, navedeno je.
Vladin ured za medije u opkoljenom Pojasu Gaze dodao je da je više od 39.000 učenika i učenica spriječeno da polažu ispite u srednjoj školi.
Neviđena katastrofa
Kada je riječ o stambenoj situaciji, u saopćenju se navodi da je Izrael izazvao humanitarnu katastrofu koja nije viđena nigdje u svijetu „jer je potpuno uništio 150.000 stambenih jedinica, 80.000 njih više nisu pogodne za stanovanje, dok je 200.000 stambenih jedinica djelimično oštećeno“.
U Vladinom saopćenju se, također, navodi da je Izrael „uništio više od 206 arheoloških lokaliteta i spomenika baštine“ u Gazi.
Uništio je i 25.000 kilometara električne, vodovodne i kanalizacijske mreže, „ciljano i prema dobro osmišljenom planu destrukcije“.
Navodi se i da je „okupacija ciljano uništila 70 bunara koji su potpuno izvan funkcije, tako da je opskrba vodom u Pojasu Gaze postala veoma ozbiljno i teško pitanje“.
Osim navedenog, Izrael je u potpunosti uništio 610 džamija, 211 djelimično, a uništio je i tri crkve, prema Vladinom saopćenju.
Evidentirano 3.457 pokolja
Spominjući žrtve ovog izraelskog rata, u saopćenju stoji da je Izrael „počinio 3.457 pokolja koji su rezultirali sa 49.480 žrtava i nestalih, od kojih je oko 10.000 pod ruševinama uništenih zgrada”.
„U bolnice je stiglo 39.480 poginulih, od kojih je 16.314 djece i 10.980 žena, čime je procenat ubijene djece i žena dostigao 69 posto“, prema saopćenju.
Navodi se da je izraelska vojska tokom ovog žestokog rata ubila 885 ljekara i članova medicinskog osoblja, 79 pripadnika civilne zaštite, 165 novinara i uposlenika u medijima, kao i više od 100 uglednih naučnika, univerzitetskih profesora i istraživača.
U saopćenju, Vladin ured za medije smatra Izrael i američku administraciju „potpuno odgovornima za duboku humanitarnu katastrofu koja je nastala u Pojasu Gaze kao rezultat genocidnog rata“.
Pozivaju američku administraciju da „prestane snabdijevati okupacijsku vojsku projektilima i bombama kako bi ubijala civile, djecu i žene“ u Gazi.
Također, poziva se međunarodna zajednica i sve UN-ove i međunarodne organizacije da „izvrše pritisak na okupaciju da zaustavi brutalnu agresiju i zločin genocida koji 300. dan zaredom provodi izraelska okupacijska vojska“.
Potcjenjujući međunarodnu zajednicu, Izrael nastavlja svoj rat uz američku podršku, ignorirajući odluku Vijeća sigurnosti UN-a da ga odmah zaustavi i naredbe Međunarodnog suda pravde da poduzme mjere za sprečavanje djela genocida i poboljšanje katastrofalne humanitarne situacije u Gazi.