Friedman: Biden bi mogao biti primoran na najtežu odluku u svom mandatu u vezi s Iranom
Američki novinar i kolumnista, poznat po bezrezervnoj podršci Izraelu, ističe da stvari na Bliskom istoku nikada ranije nisu bile jasnije.
Američki novinar i kolumnista Thomas Friedman rekao je da bi na osnovu svog dosadašnjeg iskustva u izvještavanju o dešavanjima na Bliskom istoku, Izrael, koji se bori protiv Irana, palestinskog pokreta Hamas i libanskog Hezbollaha, u taj rat uskoro mogao uvući i Sjedinjene Američke Države.
Friedman, poznat po svojoj bezrezervnoj podršci Izraelu, je dodao da stvari nikada ranije nisu bile jasnije kao sada. Pored toga što je jedan od razloga iznenadnog napada Hamasa na Izrael 7. oktobra bio “nepromišljeno” širenje izraelskih naselja i “brutalan” tretman palestinskih zatvorenika, te napadi na islamske vjerske objekte u Jerusalemu, drugi razlog tome bio je dio šire iranske kampanje koja je imala za cilj potiskivanje Sjedinjenih Američkih Država sa Bliskog istoka i guranje njihovih saveznika uz zid.
Nastavite čitati
list of 3 itemsHoće li ubistvo Haniyeha politički pomoći izraelskom premijeru?
Atentat na Haniyeha i napad na Golan: Američki scenariji za suočavanje s eskalacijom
Upozorio je da, ako se trenutni sukob između Izraela i Irana i, kako ih je nazvao, njegovih “isturenih igrača”, pretvori u rat velikih razmjera, Izrael možda neće moći dugo vremena da vodi taj rat, pa bi američki predsjednik Joe Biden mogao biti primoran da donese najtežu i sudbonosnu odluku u svom predsjedničkom mandatu o neophodnosti ulaska u rat s Iranom, a u korist Izraela, i eliminirati njegov nuklearni program, koji je “kamen temeljac” strateške mreže Teherana u regiji.
Čuvajte se Netanyahua
U članku objavljenom u New York Timesu, Friedman tvrdi da je Iran uspostavio ovu mrežu kako bi zamijenio Sjedinjene Američke Države kao najmoćniju silu na Bliskom istoku, te da bi Izrael “iskrvario do smrti zbog rana koje su mu nanijeli njegovi istureni igrači” u regionu.
Stoga, prema mišljenju pisca, Sjedinjene Američke Države stalno moraju biti na oprezu u pogledu namjera izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
Friedman se osvrnuo na pitanje koje je izraelski diplomata Alon Pinkas u četvrtak postavio u članku objavljenom u listu Haaretz: “Zašto je Netanyahu baš sada odlučio da ubije šefa političkog biroa Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu usljed ‘osjetljivih’ pregovora oko razmjene zarobljenika?”.
Da li je razlog to da se pokaže kako je Izrael sposoban i za te operacije, ili Netanyahu – prema Pinkasu – “ovaj rat namjerno gura prema eskalaciji u nadi da će produbljivanje sukoba s Iranom, u rat uvući i Sjedinjene Američke Države, što bi dodatno povećalo obim katastrofe od poslije 7. oktobra za koju premijer do danas nije odgovarao”?
Šta će Netanyahu uraditi?
Friedman je priznao da ne vjeruje Netanyahuu “ni jednu sekundu” u tvrdnji da interese Sjedinjenih Američkih Država stavlja iznad svog političkog spasa, jer on čak ni interese Izraela neće staviti iznad svojih.
Friedman je kazao da su Biden, njegov državni sekretar Antony Blinken, te savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan “tiho i efikasno” izgradili široku mrežu saveza u posljednjih nekoliko godina kako bi obuzdali Kinu i Iran.
Drugo važnije pitanje, prema Friedmanovu mišljenju, je ekonomski koridor Indija – Bliski istok – Evropa, koji je dizajniran tako da ojača trgovinske odnose i olakša protok roba i energije između Evropske unije i Indije.
Američki pisac je dalje naveo da su mu stvari postale kristalno jasne, ali ono što uopće nije jasno, kako je rekao, jeste šta će Netanyahu uraditi i čijim interesima će služiti? Hoće li to biti njegovi lični interesi, američki, ili interesi Irana?