Analize: Koliko će F-16 pomoći ukrajinskoj odbrani

Dugotrajan proces nabavke aviona američkog dizajna i obuke ukrajinskih pilota da njima upravljaju frustrira Kijev dugo vremena.

Nizozemski borbeni mlaznjaci F-16 iznad zračne baze Volkel u Nizozemskoj (Reuters/Piroschka van de Wouw)

Ukrajina je proteklih dana primila prvu seriju borbenih aviona američke proizvodnje F-16, koji će joj pomoći u borbi protiv ruskih invazijskih snaga, rekli su ministar vanjskih poslova Litvanije i američki zvaničnik, prenosi Reuters.

Dugo iščekivani dolazak aviona prekretnica je za Ukrajinu koja se o tome za sada nije javno očitovala. Dugotrajan proces nabavke aviona američkog dizajna i obuke ukrajinskih pilota da njima upravljaju frustrira Kijev dugo vremena.

Rusija je imala vremena pripremiti odbranu kako bi pokušala poništiti utjecaj F-16 na frontu, a Kijev je morao “preživjeti” s oslabljenim zračnim snagama koje su samo djelić veličine i sofisticiranosti neprijateljskih.

U nastavku Reuters donosi nekoliko činjenica o tome kako F-16 mogu pomoći Ukrajini i koje prepreke još stoje na putu efikasnog raspoređivanja.

Male količine

Čini se da je broj isporučenih F-16 za sada mali. Londonski Times citirao je izvor upoznat s tim pitanjem koji je naveo brojku od samo šest letjelica. Očekuje se da će taj broj rasti, ali je daleko manji od onoga što vojni analitičari kažu da je Ukrajini potrebno više od 29 mjeseci otkako je Rusija pokrenula svoju potpunu invaziju.

Serhij Kuzan, predsjednik Ukrajinskog centra za sigurnost i saradnju, nevladine istraživačke grupe, rekao je da će biti potrebno najmanje 60 aviona za značajne operacije dok Ukrajina pokušava potisnuti rusku avijaciju sa svojih granica.

Zastupnica Oleksandra Ustinova, koja vodi kijevsku parlamentarnu Komisiju za oružje i municiju, smatra kako će Ukrajini trebati blizu 120 primjeraka aviona F-16 kako bi značajno ojačala svoje zračne sposobnosti.

Dok piloti stječu iskustvo na ukrajinskom nebu, a vojska gradi svoju zračnu infrastrukturu, početne isporuke mogle bi barem pomoći Ukrajini da ojača svoj zračni štit, kažu neki stručnjaci.

“Pružit će određenu protuzračnu odbranu i dubinski kapacitet, potencijalno mogu pomoći i u presretanju Shaheeda (iranskih bespilotnih letjelica) i krstarećih projektila, iako je to vrlo skup način za to, što se tiče municije”, rekao je Justin Bronk, viši naučni saradnik za zračne snage i tehnologije na Kraljevskom institutu za ujedinjene službe (RUSI).

Valerij Romanenko, stručnjak za avijaciju, rekao je da će mlaznjaci vjerovatno pomoći Ukrajini da bolje lansira projektile zrak-zemlja koje već posjeduje. Mnogo toga, rekao je, također će ovisiti o tome koje će nove projektile Ukrajina dobiti s ratnim letjelicama.

“Ako dobijemo rakete dometa od 95 km, F-16 će se uključiti samo u zadatke protuzračne odbrane i progoniti ruske jurišne avione ili helikoptere na jugu”, rekao je.

Isporuka projektila s dometom od 180 km omogućila bi im da napadnu ruske ratne avione naoružane navođenim bombama i pomoglo bi značajno smanjenju ofanzivnih mogućnosti Rusije.

Ukrajinska vojska je posljednjih mjeseci naporno radila na smanjenju prijetnje pristiglim F-16, napadajući rusku protuzračnu odbranu, navodi Kuzan.

“Formiranje bojnog polja, posebno na jugu, već se odvija. Ukrajina ima mogućnosti sistematski napasti ruske vodeće komplekse protuzračne odbrane.”

Piloti i održavanje

Obuka će biti ključna.

“Možete imati mnogo brzih mlaznjaka, ali ako oni nemaju efikasno naoružanje i posadu koja ih može upotrijebiti s efikasnom taktikom, tada će jednostavno biti oboreni u velikom broju”, rekao je Bronk.

Vremenski raspored za obuku ukrajinskih pilota na F-16 dominirao je raspravama o isporukama i obećanjima isporuke više od 70 mlaznjaka. Do kraja 2024. Ukrajina očekuje da će imati najmanje 20 pilota spremnih za upravljanje F-16, navela je Ustinova.

“Teško je tražiti više aviona kada nemate ljude koji će ih pilotirati”, rekla je, dodajući da će Ukrajina isprva imati više F-16 nego kvalificiranih pilota.

“Čekanje u redu deset godina prije nego što se obuče naši piloti nije ispravno.”

Glasnogovornik Ukrajinskih zračnih snaga odbio je komentirati, navodi Reuters.

Američki zvaničnici uputili su upite o obuci prema Ukrajini i napomenuli da se piloti mogu obučavati i u Evropi. Međutim, Bronk je rekao da su kapaciteti NATO-a već iscrpljeni i dodao kako je održavanje aviona još hitniji izazov od obuke pilota.

Rekao je da će se većina popravaka i održavanja morati dogoditi unutar Ukrajine, te da će se Kijev vjerovatno morati osloniti na strane izvođače koji poznaju avion.

Ugrožene zračne baze

Rusija je intenzivirala svoje napade na infrastrukturu koja bi se mogla koristiti za održavanje i raspoređivanje F-16, navode neki stručnjaci.

“Rusija napada sve aerodrome, potencijalne baze F-16, svaki dan, uključujući pokušaje da se oštete piste i infrastruktura. Ti udari nisu prestali barem posljednja dva mjeseca”, kazao je Kuzan.

Mete će postati još vrednije kada stignu avioni, piloti i timovi za održavanje. Ovo će vjerovatno prisiliti Ukrajinu da postavi proturaketnu odbranu kako bi ih zaštitila, iako joj nedostaju i sistemi PZO i municija.

“Moramo prihvatiti činjenicu da će aerodromi biti dobro zaštićeni, a tada bi civilni objekti mogli biti napadnuti”, istakao je Kuzan, dodajući da bi svakoj bazi trebale najmanje dvije baterije sistema Patriot i dvije NASAMS baterije za osiguranje.

“Čim (izgradimo svoje letne sposobnosti), potisnut ćemo njihove avione i teror će prestati. Ali ovih će nekoliko mjeseci biti uistinu teško.”

Izvor: Agencije

Reklama