Barghouti: SAD Izraelu dao milion dolara na svakog ubijenog Palestinca

Generalni sekretar Palestinske nacionalne inicijative Mustafa Barghouti opisao je broj od 40.000 ubijenih u izraelskoj agresiji na Pojas Gaze kao zastrašujući i bez premca u modernoj historiji.

Historija palestinsko-izraelskog sukoba nije počela 7. oktobra 2023. pa je i napad Hamasa na Izrael prošle godine rezultat višedecenijskog etničkog čišćenja, smatraju analitičari (REUTERS/Ramadan Abed)

Generalni sekretar Palestinske nacionalne inicijative Mustafa Barghouti opisao je broj od 40.000 ubijenih u aktuelnoj izraelskoj agresiji na Pojas Gaze kao zastrašujući i bez premca u modernoj historiji.

Barghouti je u emisiji „Gaza… Šta je sljedeće?“ rekao da se govori o najmanje 50.000 žrtava, uključujući i one koji su pod ruševinama. Osim toga, veliki broj povrijeđenih će se pridružiti žrtvama nakon što je Izrael uništio medicinsku infrastrukturu i većinu bolnica u Gazi.

Istakao je da ukupan broj ubijenih i povrijeđenih predstavlja šest posto ukupnog stanovništva Pojasa Gaze, tvrdeći da je to veliki broj ako se srazmjerno i proporcionalno primijeni na bilo koju zemlju u svijetu, napominjući da se širenjem bolesti i epidemija protiv stanovnika Gaze vodi i biološki rat.

Barghouti je ukazao na to da je Washington od 7. oktobra 2023. godine odobrio Tel Avivu ugovore o oružju u vrijednosti od 45 milijardi dolara, što znači da su Sjedinjene Američke Države dale Izraelu milion dolara u granatama i bombama za svaku palestinsku žrtvu.

Christopher Lapetina, analitičar i savjetnik za politička pitanja u Demokratskoj stranci SAD-a, opisao je ovo što se dešava kao katastrofu i patnju, ali je pohvalio stav administracije američkog predsjednika Josepha Bidena jer je, kako je rekao, učinila sve što je mogla da osudi ono što se dešava i suprotstavila se izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu, pozivajući ga da prekine rat.

Tvrdi da je Biden uložio napore kakve nije uložio nijedan američki predsjednik u historiji, jer je vršio mnogo pritisaka iza kulisa, ali Netanyahu odbija da zaustavi ono što radi.

Prema riječima Lapetine, Netanyahu ignorira svoje saveznike, većinu svijeta i izraelsko javno mnijenje, nastavljajući nepotreban rat i „kažnjavanje svih Palestinaca za greške Hamasa“.

Pristrasnost Washingtona

Historija palestinsko-izraelskog sukoba nije počela 7. oktobra prošle godine, prema riječima Barghoutija, a ono što se tada dogodilo rezultat je etničkog čišćenja koje Izrael prakticira već 76 godina u Gazi i na Zapadnoj obali te sistema aparthejada, naseljavanja i judaizacije.

Naglasio je da Washington priča praznu priču o dvodržavnom rješenju dok šalje ratne brodove, nosače aviona i sklapa ugovore o oružju vrijedne milijarde dolara za podršku Izraelu, interesuje ga samo normalizacija odnosa sa arapskim zemljama kako bi se eliminiralo palestinsko pitanje.

Upozorio je na to da je Washington od 7. oktobra prošle godine organizirao veliki vojni most, koji je Izrael iskoristio bacivši 80.000 tona bombi na Pojas Gaze, ali, uprkos tome, izraelska vojska nije uspela iskorijeniti otpor.

Podsjetio je i na ulogu koju su imali Biden i njegovi ministri vanjskih poslova i odbrane u Izraelskom ratnom vijeću, zaključujući da je Washington umiješan u zločin genocida u Pojasu Gaze, potkopavajući načela međunarodnog prava i ljudskih prava.

Ukazao je i na pokušaj Bidenove administracije i Američkog kongresa da kazne međunarodne sudove pravde i krivične sudove zbog istrage o onome što se dešava u Gazi.

S druge strane, Biden, prema riječima Lapetina, nastoji formirati politički i finansijski savez kako bi se postigao mir između Palestinaca i Izraelaca u okviru plana koji ne uključuje Netanyahua, napominjući da postoji uvjerenje da Izrael može voditi ovaj rat na drugačiji način nego što Netanyahu želi.

Pregovori u Dohi

Kada je riječ o pregovorima u Dohi, Barghouti smatra da postoji prilika za postizanje sporazuma o prekidu vatre, ali je naglasio da to zavisi od Washingtona jer Netanyahu ne želi sporazum i postavlja nove uslove, poput ostanka na koridorima Netzarim i Philadelphia, ili će prihvatiti sporazum kako bi vratio zarobljenike, a potom nastaviti rat.

Zaključio je da postoji američka zabrinutost jer će ili doći do prekida vatre u Gazi ili do eskalacije u regionalni rat. Pohvalio je stav Hezbollaha i Irana zbog odgađanja njihovog odgovora, koji je izazvao veliku zabrinutost unutar Izraela.

Američki gost u emisiji se složio s Barghoutijem o tome da je Netanyahu glavna prepreka bilo kakvom sporazumu o prekidu vatre, naglašavajući da se Washington nada da će se promijeniti Netanyahuov način razmišljanja.

Izvor: Al Jazeera

Reklama