Južnokorejski predsjednik nudi razgovore Sjevernoj Koreji
Yoon je rekao da bi pokretanje ‘međukorejske radne grupe’ moglo pomoći u ublažavanju napetosti i rješavanju svih pitanja – od ekonomske saradnje do ponovnog okupljanja porodica.
Južnokorejski predsjednik Yoon Suk-yeol ponudio je osnivanje savjetodavnog tijela na radnom nivou sa Sjevernom Korejom kako bi se raspravljalo o načinima za ublažavanje napetosti i nastavak ekonomske saradnje, dok je iznosio svoju viziju ujedinjenja susjeda.
U svom govoru povodom Dana nacionalnog oslobođenja, kojim je obilježena 79. godišnjica nezavisnosti od japanske kolonijalne vladavine 1910-1945, Yoon je rekao da je spreman početi političku i ekonomsku saradnju ako Sjeverna Koreja “poduzme samo jedan korak” prema denuklearizaciji, prenosi Reuters.
Nastavite čitati
list of 3 itemsDan dezertera u Južnoj Koreji: Više od 34.000 pobjeglo iz Sjeverne Koreje
Južna Koreja nastavlja da emituje propagandne emisije protiv Sjeverne Koreje
Yoon je rekao da bi pokretanje “međukorejske radne grupe” moglo pomoći u ublažavanju napetosti i rješavanju svih pitanja – od ekonomske saradnje, razmjene među ljudima do ponovnog okupljanja porodica razdvojenih u Korejskom ratu 1950 – 1953.
“Počet ćemo političku i ekonomsku saradnju onog trenutka kada Sjeverna Koreja napravi samo jedan korak prema denuklearizaciji”, rekao je. “Dijalog i saradnja mogu donijeti značajan napredak u međukorejskim odnosima”.
Susjedi najavljuju potpuno uništenje
Sjeverna Koreja je krajem jula obećala da će, kada vođa Kim Jong-un u slučaju rata izda zapovijed, “potpuno uništiti” svoje neprijatelje, objavio je državni medij KCNA.
Visoki vojni dužnosnici, uključujući pukovnika Ri Un-ryonga i mornaričkog poručnika Yu Kyong-songa, dali su takve izjave koje izviru “iz rastuće mržnje” prema SAD-u i Južnoj Koreji na sastanku kojem je prisustvovao Kim, kako bi proslavili 71. godišnjicu primirja u Korejskom ratu, navodi KCNA.
Sjeverna Koreja i Sjedinjene Američke Države nemaju diplomatske veze, a razgovori o smanjenju napetosti i uklanjanju sjevernokorejskog nuklearnog oružja u zastoju su od 2019. godine.
Državni mediji Sjeverne Koreje nedavno su rekli kako ne očekuju da će se to promijeniti bez obzira ko bude sljedeći izabran u Bijelu kuću.
Optužujući SAD i Južnu Koreju za “odlučnost za izazivanje nuklearnog rata”, vojni dužnosnici obećali su da će ojačati ratnu učinkovitost kako bi izveli “nadmoćni napad na neprijatelja bilo kada i bez odgode i potpuno ih uništili – kada poštovani vrhovni komandant Kim Jong-un izda naredbu.”
Primirje umjesto sporazuma
Sjeverna Koreja je 27. jula 1953. potpisala sporazum o primirju sa Sjedinjenim Američkim Državama i Kinom, čime su okončana neprijateljstva u trogodišnjem ratu.
Američki generali su potpisali sporazum, predstavljajući snage Ujedinjenih nacija koje su podržavale Južnu Koreju.
Sjeverna Koreja 27. juli naziva “Danom pobjede”, dok Južna Koreja taj dan ne obilježava nikakvim velikim događajima.
Neprijateljstva su završila primirjem, a ne sporazumom, što znači da su dvije strane tehnički još u ratu, prenosi Tanjug.