Haaretz: Izraelski rat protiv Gaze najkrvaviji je u 21. vijeku

Haaretz je objasnio da je rat u Gazi prouzrokovao više smrtnih slučajeva nego neki događaji koji su privukli pažnju međunarodne zajednice posljednjih godina, uključujući genocid nad Rohinjama ili u Bosni i Hercegovini.

Raseljeni Palestinci napuštaju grad Khan Younis nakon izraelske naredbe za evakuaciju (REUTERS/Hatem Khaled)

List Haaretz je objavio da se izraelski rat u Pojasu Gaze koji traje od 7. oktobra prošle godine ubraja u najkrvavije ratove od početka 21. vijeka, ističući da je izraelska vojska ubila mnoge Palestince u područjima koja su prethodno proglašena sigurnima.

U istrazi koja je objavljena u srijedu list navodi da premijer Izraela Benjamin Netanyahu redovno optužuje međunarodnu zajednicu za licemerje zbog njenog stava prema ratu u Gazi i ignoriranja drugih sukoba i humanitarnih katastrofa.

List je kao primjer naveo Netanjahuovu izjavu iz januara, kada je komentirao tužbu koju je Južna Afrika podnijela protiv Izraela pred Međunarodnim sudom pravde, optužujući ga za genocid u Gazi, kada je rekao: „Gdje je bila Južna Afrika kada su milioni ubijeni ili primorani da napuste svoje domove u Siriji i Jemenu?“

Haaretz je pojasnio da detaljnija analiza broja poginulih u Pojasu Gaze otkriva da je ovaj sukob jedan od najkrvavijih od početka 21. vijeka, posebno kada se uzme u obzir stopa smrtnosti i procenat ubijenih među civilima.

Istaknuo je da je „oko 40.000 ljudi ubijeno u Pojasu Gaze tokom deset mjeseci rata, što predstavlja dva posto od ukupnog broja stanovnika od oko dva miliona“.

Ovaj broj, prema listu, nije uobičajen u doba ratova koji su se vodili nakon Drugog svjetskog rata (1939-1945).

Ciljanje sigurnih zona

Kada je riječ o ciljanju izraelske vojske na raseljenje, list Haaretz je naveo da, iako je većina stanovnika Pojasa Gaze raseljena, njihovo bježanje u zone koje je izraelska vojska označila kao sigurne nije bilo od pomoći jer su mnogi ubijeni i u tim zonama.

Izraelska vojska je više puta gađala palestinske izbjeglice koje su bježale od vojnih operacija u zonama koje je Tel Aviv označio kao sigurne, ali nisu bile pošteđene izraelskih napada, u kojima je stotine njih ubijeno i ranjeno, a većina njih su djeca i žene.

Haaretz je, također, istakao da su mnoge međunarodne organizacije, vlade i mediji od početka rata proučavali tačnost broja poginulih koje objavljuje Ministarstvo zdravlja u Gazi te da postoji široki konsenzus da su ti podaci pouzdani.

Prema najnovijim statističkim podacima koje je objavilo Ministarstvo zdravlja u Gazi u utorak, 39.965 Palestinaca je poginulo, dok je 92.294 ranjeno u izraelskom ratu protiv Pojasa Gaze. Također, broj onih koji su još pod ruševinama premašuje 10.000.

Haaretz je objasnio da je rat u Gazi prouzrokovao više smrtnih slučajeva nego neki događaji koji su privukli pažnju međunarodne zajednice posljednjih godina, uključujući genocid nad Rohinjama ili u Bosni i Hercegovini.

Četiri hiljade ubijenih mjesečno

Haaretz je zaključio da je prosječna stopa ubijenih u Pojasu Gaze oko 4.000 mjesečno, što rat u Gazi svrstava među ratove s najvećim brojem žrtava od početka 21. vijeka.

Poredeći izraelski rat u Gazi sa ratom u Ukrajini, list je naveo nekoliko ključnih razlika između Gaze i ostalih ratova: „Najveća i najočitija razlika između ostalih ratova 21. vijeka i onoga što se dešava u Gazi je površina ratnog područja koja iznosi 360 kvadratnih kilometara i nemogućnost stanovnika koji ne učestvuju u ratu da pobjegnu od rata, a prije svega visoka stopa žrtava od ukupnog broja stanovništva.“

Rekao je da su uslovi života krajnje teški u zonama za koje izraelska vojska kaže da su humanitarne, u kojima raseljeni pate od prenaseljenosti, infekcija i nedostatka sigurnog skloništa, pored nedostatka lijekova i osnovnih životnih potrepština.

Prema procjenama čiji izvor list nije naveo, u Siriji je ubijeno oko 2 posto stanovništva kao i u Gazi, ali postoji značajna razlika, a to je da rat u Siriji traje već 13 godina, navodi Haaretz.

List je citirao Michaela Spagata, profesora na Univerzitetu u Londonu, koji je rekao: „Kada je riječ o procentu ubijenog stanovništva, pretpostavljam da je rat u Gazi već ušao u prvih pet od deset najnasilnijih sukoba 21. vijeka.“

Spagat, čija je specijaliziracija praćenje žrtava nasilnih sukoba, potvrdio je da, ako uzmemo u obzir vrijeme potrebno da se ubije ovoliko veliki postotak stanovništva (2 posto stanovništva Gaze ubijeno u 10 mjeseci), rat u Gazi bio bi na prvom mjestu.

Brojke

Izraelski rat u Pojasu Gaze izazvao je ogromno razaranje i glad koja je odnijela živote na desetke djece, što je jedna od najgorih humanitarnih katastrofa u svijetu. Ministarstvo zdravlja u Pojasu Gaze objavilo je u srijedu da je izraelska vojska ubila 115 novorođenčadi od početka rata, nakon što su ubijena novorođenčad Aysel i Aser, koji su rođeni 10. augusta.

Broj žrtava gladi i neuhranjenosti zbog izraelskog rata u Pojasu Gaze porastao je na 37 Palestinaca, među kojima su i djeca, nakon smrti četverogodišnje Line Sheikh Khalil u bolnici za Shuhada al-Aksa u centralnom dijelu Pojasa zbog rata i blokade.

U srijedu je Civilna zaštita u Gazi objavila da su dva njena radnika ubijena u pucnjavi izraelske vojske u gradu Rafah na jugu Pojasa, čime je broj poginulih pripadnika Civilne zaštite od početka rata porastao na 82.

Uprkos odluci Vijeća sigurnosti UN-a da hitno prekine rat i nalozima Međunarodnog suda pravde da poduzme mjere za sprečavanje genocida i poboljšanje katastrofalne humanitarne situacije u Gazi, Izrael nastavlja rat, ignorirajući time međunarodnu zajednicu.

Izvor: Agencije

Reklama