Rusija zaobilazi sankcije
Nekoliko ruskih banaka je u periodu od marta do decembra primilo novčanice iz inozemstva, čija je ukupna vrijednost 580 miliona dolara, dok je gotovo ista vrijednost izvezenih plemenitih metala.
Rusija je uspjela zaobići zabranu uvoza dolara i eura jer je dobila novčanice u objema valutama u vrijednosti od gotovo 2,3 milijarde dolara od kako su uvedene američke i evropske sankcije protiv nje u martu 2022. godine nakon izbijanja rata u Ukrajini, prema podacima carine, koje je prenijela agencija Reuters.
Podaci koji nisu objavljeni ranije pokazuju kako je Rusija uspjela zaobići sankcije koje zabranjuju uvoz gotovine te kako su dolar i euro i dalje važni alati za trgovinu i putovanja, čak i u vrijeme kada Moskva nastoji smanjiti svoju izloženost čvrstim valutama.
Nastavite čitati
list of 3 itemsEU i Rusija između unosnih poslova i priprema za rat
Zapad ili Rusija: Šta žele vođe afričkog Sahela
Carinski podaci, koji su dobijeni od komercijalnog dobavljača koji prikuplja i evidentira podatke, pokazali su da su novčanice prebačene u Rusiju iz zemalja koje nisu uvele ograničenja u trgovini s njom, uključujući Ujedinjene Arapske Emirate i Tursku, dok nije otkrivena zemlja porijekla za više od polovine onoga što je zabilježeno u evidencijama.
Prevara
U decembru prošle godine Američka vlada je zaprijetila da će uvesti sankcije finansijskim institucijama koje pomažu Moskvi da izbjegne sankcije, a 2023. i 2024. godine uvela je sankcije kompanijama iz trećih zemalja.
Juan je nadmašio dolar i postao strana valuta kojom se najviše trguje u Moskvi, uprkos postojanju nekih velikih problema s plaćanjem.
Dmitrij Polevoj, šef investicija u Astra Asset Managementu u Rusiji, napomenuo je da mnogi Rusi i dalje traže stranu valutu za putovanja u inozemstvo, kao i za mali uvoz i štednju.
„Za pojedince, dolar je i dalje pouzdana valuta“, rekao je.
Rusija je 2022. godine počela opisivati dolar i euro kao „toksične“ valute, nakon sankcija koje su ometale njen pristup globalnom finansijskom sistemu i poremetile plaćanja i trgovinu.
Oko 300 milijardi dolara deviznih rezervi Ruske centralne banke u Evropi je zamrznuto.
Pojedinačni slučajevi
Glasnogovornik Evropske komisije rekao je da ne može komentirati pojedinačne slučajeve primjene sankcija, dodajući da se Evropska unija obraća trećim zemljama kada se sumnja u zaobilaženje sankcija.
Carinska evidencija obuhvata period od marta 2022. do decembra 2023. godine.
Više od četvrtine novčanica, čija je vrijednost 2,27 milijardi dolara, ušlo je putem banaka, većinom plaćanjem plemenitih metala, prema carinskoj evidenciji i izvoru upoznatom s transakcijama.
Nekoliko ruskih banaka je u periodu od marta do decembra primilo novčanice iz inozemstva, čija je ukupna vrijednost 580 miliona dolara, dok je gotovo ista vrijednost plemenitih metala koji su izvezeni.
Evidencije pokazuju da su pošiljke zlata ili srebra u mnogim slučajevima išle kompanijama iz kojih su došle novčanice.
Primjer je Vitabank koji je primio 64,8 miliona dolara u novčanicama od turske kompanije za trgovinu zlatom Demas između 2022. i 2023. godine. U istom periodu, banka je turskoj kompaniji izvezla zlato i srebro u vrijednosti od 59,5 miliona dolara.
Reuters navodi da je kompanija Demas, iz izvora upoznatog s njenim poslovanjem, učestvovala u nizu gotovinskih transakcija za zlato s bankom Vitabank i drugim ruskim bankama između marta 2022. i septembra 2023.
Jedino rješenje
Izvor je rekao da je slanje novčanica – preko UAE u Rusiju – za Demas bilo jedino rješenje da završi dugoročne ugovore s ruskim dobavljačima zlata, potpisane prije stupanja na snagu zapadnih sankcija, a izvršeno je uz pridržavanje turskih i globalnih propisa za međunarodna plaćanja.
Dodao je da bi poništavanje potpisanih sporazuma izložilo Demas finansijskim kaznama i reputacijskim rizicima te objasnio da ta turska kompanija nikada nije imala posla sa subjektima koji su pod sankcijama Zapada te da strogo primjenjuje sve nacionalne i međunarodne procedure usklađivanja.