Reuters: Iran uskoro Rusiji šalje stotine balističkih projektila
Rusko osoblje boravi u Iranu kako bi naučilo upravljati odbrambenim sistemom Fath-360, tvrde izvori.
Deseci pripadnika ruske vojske trenutno su na obuci u Iranu za korištenje sistema balističkih raketa kratkog dometa Fath-360, kazala su za agenciju Reuters dva evropska obavještajna izvora, dodajući da očekuju skoru isporuku stotina primjeraka ovog satelitski navođenog oružja Rusiji za njen rat u Ukrajini, piše britanska agencija.
Dodaju kako se vjeruje da su predstavnici ruskog Ministarstva odbrane potpisali ugovor 13. decembra u Teheranu sa iranskim zvaničnicima za Fath-360 i još jedan sistem balističkih projektila koji je izgradila Organizacija za avioindustriju (AIO) u vlasništvu iranske Vlade, pod nazivom Ababil, prema obavještajnim podacima zvaničnika koji su tražili anonimnost kako bi govorili o osjetljivim stvarima.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRusija označila Iran ‘važnim partnerom’, negira isporuku raketa
Bild: Ukrajina stvara flotu borbenih dronova, stigla do posljednje faze
Ruski dronovi u zračnom prostoru članica NATO-a
Pozivajući se na više povjerljivih obavještajnih izvora, zvaničnci su rekli Reutersu kako je rusko osoblje posjetilo Iran kako bi naučilo kako upravljati odbrambenim sistemom Fath-360 koji lansira projektile s maksimalnim dometom od 120 kilometara i bojevom glavom od 150 kilograma. Jedan od izvora rekao je da bi “jedini naredni mogući” korak nakon obuke bila isporuka projektila Rusiji.
Saveznički odgovor
Moskva posjeduje niz vlastitih balističkih projektila, ali isporuka sistema Fath-360 mogla bi omogućiti Rusiji da upotrijebi veći dio svog arsenala za mete izvan linije fronta, dok bi koristila iranske bojeve glave za mete bližeg dometa, rekao je vojni stručnjak.
Glasnogovornik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost rekao je da su Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici u NATO-u i partneri iz G7 “spremni pružiti brz i oštar odgovor ako Iran krene provoditi takve isporuke”. To bi “predstavljalo dramatičnu eskalaciju iranske podrške ruskom agresorskom ratu protiv Ukrajine”, rekao je glasnogovornik.
“Bijela kuća je više puta upozoravala na produbljivanje sigurnosnog partnerstva između Rusije i Irana od početka otvorene ruske invazije na Ukrajinu”, dodao je.
Rusko Ministarstvo odbrane nije odgovorilo na zahtjev za komentar. Stalna misija Irana pri UN-u u New Yorku navela je u saopćenju da je Islamska Republika uspostavila dugoročno strateško partnerstvo s Rusijom u raznim područjima, uključujući vojnu saradnju.
“Ipak, s etičkog stajališta, Iran se suzdržava od prijenosa bilo kakvog oružja, uključujući rakete, koje bi potencijalno moglo biti korišteno u sukobu s Ukrajinom dok on ne završi”, navodi se u saopćenju.
Česta putovanja zvaničnika
Bijela kuća je odbila potvrditi da Iran obučava rusko vojno osoblje na Fath-360 ili da se priprema poslati oružje Rusiji za upotrebu protiv Ukrajine.
Dva obavještajna izvora Reutersa nisu dala tačan vremenski okvir za očekivanu isporuku projektila Fath-360 Rusiji, ali su rekli da će to biti uskoro. Nisu dali nikakve obavještajne podatke o statusu ugovora sa sistemom Abibal.
Treći obavještajni izvor iz druge evropske agencije rekao je da je također primio informaciju da je Rusija poslala vojnike u Iran da se obučavaju u korištenju iranskih balističkih raketnih sistema, bez davanja daljih pojedinosti. Takva je obuka standardna praksa za iransko oružje koje se isporučuje Rusiji, rekao je treći izvor, koji je također odbio biti imenovan zbog osjetljivosti informacija.
Visoki iranski zvaničnik, koji je želio ostati anoniman, rekao je da je Iran prodao projektile i bespilotne letjelice Rusiji, ali nije dostavio projektile Fath-360. Ne postoji zakonska zabrana da Teheran prodaje takvo oružje Rusiji, dodao je izvor Reutersu.
“Iran i Rusija učestvuju u međusobnoj trgovini dijelova i vojne opreme. Kako će svaka država koristiti ovu opremu u potpunosti je njihova odluka”, rekao je zvaničnik, dodajući da Iran nije prodao oružje Rusiji za upotrebu u ratu u Ukrajini.
U sklopu vojne saradnje, iranski i ruski zvaničnici često su putovali između dviju država, dodao je zvaničnik.
Dronovi Shahed
Do sada je iranska vojna podrška Moskvi bila ograničena uglavnom na bespilotne dronove Shahed, koji nose male količine eksploziva i lakše ih je oboriti jer su sporiji od balističkih projektila.
Iranska poluslužbena novinska agencija Tasnim objavila je u julu 2023. da je novi sistem obuke za Fath 360 uspješno testiran od strane kopnenih snaga Korpusa Iranske Revolucionarne Garde (IRGC).
Justin Bronk, viši naučni saradnik za zračne snage na Royal United Services Institute (RUSI), odbrambenom think-tanku sa sjedištem u Londonu, rekao je: “Isporuka velikog broja balističkih projektila kratkog dometa iz Irana Rusiji omogućila bi dalje povećanje pritiska na ionako prenapregnute ukrajinske protivraketne odbrambene sisteme”.
“Kao balističke prijetnje, mogao bi ih pouzdano presresti samo gornji sloj ukrajinskih sistema”, rekao je, misleći na najsofisticiraniju protivzračnu odbranu koju Ukrajina ima, poput američkih sistema Patriot i evropskih sistema SAMP/T.
Ukrajinsko Ministarstvo odbrane nije imalo direktnih komentara.
Jačanje saradnje
U martu su čelnici G7 izrazili zabrinutost zbog navoda da Iran razmatra prebacivanje balističkih projektila u Rusiju i upozorili su u izjavi da će odgovoriti na koordiniran način značajnim mjerama protiv Irana.
Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost, odgovarajući na pitanja Reutersa, kazao je kako je novoizabrani iranski predsjednik Masoud Pezeshkian “tvrdio da želi ublažiti iransku politiku i angažirati se u svijetu. Destabilizirajuće radnje poput ove govore protiv te retorike.”
Glasnogovornik britanske Vlade izrazio je duboku zabrinutost zbog navoda koji sugeriraju da se rusko vojno osoblje obučava u Iranu. “Iran ne smije nastaviti” s prijenosom balističkih projektila, rekao je.
Ograničenja Vijeća sigurnosti UN-a na iranski izvoz nekih projektila, bespilotnih letjelica i drugih tehnologija istekla su u oktobra 2023. godine. Međutim, Sjedinjene Američke Države i Evropska unija zadržale su sankcije na iranski program balističkih projektila zbog zabrinutosti oko izvoza oružja njegovim zastupnicima na Bliskom istoku i Rusiji.
Reuters je u februaru pisao o jačanju vojne saradnje između Irana i Rusije i o interesu Moskve za iranske projektile zemlja-zemlja. Izvori su tada rekli novinskoj agenciji da je isporučeno oko 400 balističkih projektila zemlja-zemlja većeg dometa Fateh-110. Ali evropski obavještajni izvori rekli su da prema njihovim informacijama još nije došlo do tog transfera.
Ukrajinske vlasti nisu javno izvještavale o pronalasku ostataka ili krhotina iranskih projektila tokom rata.