Palestinci sa Zapadne obale bojkot koriste kao oružje
Na Zapadnoj obali se izraelska roba i proizvodi skoro više i ne prodaju, dok je povećana potražnja za robom lokalnih proizvođača.
Natpisi koji ukazuju na domaće proizvode na policama, bilo da je riječ o hrani ili hemikalijama, široko su rasprostranjeni u velikim palestinskim trgovinama na Zapadnoj obali. Postalo je uobičajeno vidjeti kupce kako pregledaju ambalažu robe u potrazi za zemljom porijekla ili matičnom kompanijom, ali ono što je upečatljivo jeste praksa djece koja imaju običaj upitati prodavca prije kupovine proizvoda: “Čiko, podržavaju li ovi Izrael”?
Sve je veći odaziv na bojkot izraelske robe i proizvoda, te proizvoda proizvedenih u zemljama ili kompanijama koje podržavaju Izrael. U isto vrijeme, vidljiv je pad kupovne moći među stanovnicima Zapadne Obale, zbog agresije na Pojas Gaze od 7. oktobra prošle godine.
Nastavite čitati
list of 3 itemsAbu Marzouk za Al Jazeeru: Stvarni sukob je sa Washingtonom, Palestincima je potrebna Rusija
Kako je ‘operacija Awarta’ doprinijela smanjenju izraelske kontrole nad Zapadnom obalom?
Obim bojkota
Palestinske službene vlasti su upratile primjetan porast pokvarenih proizvoda, a najveći dio njih su izraelski proizvodi, nakon široko rasprostranjenog odziva građana na poziv na bojkot, koji je uključivao proizvode, restorane, kompanije koje podržavaju okupaciju ili zemlje koje podržavaju agresiju, dok je stanovništvo alternativu potražilo u lokalnim i arapskim proizvodima i subjektima.
Stanovnik grada Hebrona na jugu Zapadne obale Nidal Ismail, za Al Jazeeru je rekao da su njegova djeca više spremna na bojkot nego on sam, objašnjavajući: “Kada artikle donesem kući, prvo pregledaju kupljene namirnice i imali li među njima onih koje bi trebalo bojkotovati”.
Dodao je da njegova djeca bolje od njega znaju koje proizvode treba bojkotovati, a prilikom kupovine upozoravaju ga da takve proizvode izbjegava ili da provjerava zemlju proizvodnje ako je riječ o novoj (ranije nepoznatoj) robi. Kaže: “Prije rata su insistirali da večeraju makar jednom mjesečno u zapadnom restoranu brze hrane, a sada na takve restorane uopće ne obraćaju pažnju, nego su alternativu potražili u lokalnim restoranima”.
Issa (pseudonim), radi kao predstavnik prodaje u kompaniji specijalizovanoj za deterdžente uvezene iz inostranstva, kao i one proizvedene u Izraelu. Za Al Jazeeru je rekao da su nakon rata primijetili promjenu u orijentaciji trgovaca i potrošača prema izraelskoj i robi međunarodnih kompanija klasificiranih kao pomagači okupacije.
Rekao je: “Najmanje 80 posto trgovaca prestalo je da kupuje izraelske proizvode, kao i proizvode kompanija koje podržavaju okupaciju, jer za takvim proizvodima nema potražnje, a nekima je zbog bojkota istekao rok dok su stajali na policama”. Bojkot je obuhvatao i prehrambene artikle iz zemalja koje podržavaju Izrael, uključujući i američke restorane brze hrane.
الكابشن:
ماكدونالدز تُسجّل هبوطاً في مبيعاتها لأول مرّة قلال السنوات الثلاثة الأخيرة. وكانت "ماكدونالدز إسرائيل" قد قدّمت وجبات مجانيّة لقوات العدو الإسرائيليّ خلال حربه الإبادية ضد 2.3 مليون فلسطينيّ. ⁰
لنصعّد حملاتنا ضدّ ماكدونالدز #قاطعوا_ماكدونالدز.#BoycottMacdonalds pic.twitter.com/YXbUrvjREk— حركة مقاطعة إسرائيل (BDS) (@BDS_Arabic) July 30, 2024
Kompanija u kojoj radi Issa bila je prinuđena da u svom poslovanju potraži alternativu, pa se okrenula arapskim proizvodima, posebno jordanskim, koji su došli na tržište, ne samo kada je o deterdžentima riječ, već i prehrambenim proizvodima. Issa ističe dostupnost nacionalnih, arapskih i turskih alternativnih proizvoda, ponekad i po konkurentnim cijenama.
Predstavnik prodaje također otkriva da su mnoge palestinske monopolske kompanije pogođene bojkotom. “Nakon politike podizanja cijena traženih proizvoda na tržištu koju su vodile, sada plaćaju ceh i značajno snižavaju cijene tih proizvoda, ali kupaca nema.
Istakao je da su prodajni predstavnici kompanija koje distribuiraju izraelske proizvode počeli stidljivo ulaziti u trgovine i osjećati se nelagodno, jer znaju za imidž takvih proizvoda među Palestincima.
Brojke govore
Zauzvrat, direktor Odjela za zaštitu potrošača pri palestinskom ministarstvu ekonomije Ibrahim Al-Qadi rekao je za Al Jazeeru da je bojkot prehrambenih proizvoda i deterdženata očit, pojašnjavajući da građani pribjegavaju prvenstveno lokalnim proizvodima, a ako isti nisu dostupni, alternativa je arapski proizvod, čija prodaja je značajno porasla od početka rata.
U svom odgovoru na pitanje o uticaju bojkota na cijene proizvoda, on je rekao da prema Ministarstvu nije bilo pritužbi u vezi s tim, osim za neke vrste povrća i voća.
Prema podacima palestinskog Ministarstva ekonomije objavljenim ove sedmice, izraelski proizvodi su činili 72 posto od ukupnog broja zaplijenjene robe kojoj je istekao rok trajanja, a koju su timovi za zaštitu potrošača izuzeli na Zapadnoj obali u mjesecu julu ove godine, tj. od 141 tone proizvoda sa isteklim rokom trajanja na Zapadnoj obali, oko 102 tone su bili izraelski prehrambeni i kozmetički proizvodi, kao i hemikalije.
Razlog tome, ministarstvo je pripisalo “rastućoj svijesti javnosti o bojkotu proizvoda i robe izraelske okupacije od početka agresije na Gazu, pored pada kupovne moći građana”.