Iran pronalazi nove destinacije za izvoz nafte uprkos sankcijama
Podaci OPEC-a pokazuju da je iranska proizvodnja nafte ove godine u prosjeku premašila 3,2 miliona barela dnevno, što je najviši nivo od 2018. godine.
Iran je poslao male pošiljke sirove nafte na nova odredišta kao što su Bangladeš i Oman, prema izvorima transporta i podacima koje je dobio Reuters, što ukazuje da Teheran nastoji zadržati svoju proizvodnju blizu maksimuma u zadnjih pet godina.
Prodaja nafte glavni je izvor prihoda Irana. Zbog toga, ta zemlja nastoji pronaći načine da zaobiđe američke sankcije na izvoz nafte, koje joj je bivši američki predsjednik Donald Trump ponovo uveo 2018. godine, nakon što se povukao iz sporazuma o iranskom nuklearnom programu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsMonsunske kiše potopile velika područja u Bangladešu
BiH: Nagli skok broja radnika iz južne Azije
Nemiri u Bangledešu, ubijeno najmanje 109 osoba
Kako prenosi Reuters, Iran, koji je izuzet iz proizvodnih kvota OPEC-a, nastoji da poveća svoju proizvodnju i izvoz u što većoj mogućoj mjeri. Iranski ministar nafte Jawad Owji u julu je rekao je da Iran izvozi naftu u 17 zemalja, uključujući i neke zemlje u Evropi, prema poluzvaničnoj iranskoj novinskoj agenciji Mehr.
Pošiljke na nove destinacije
Prema izvještaju Claire Jungman iz organizacije “Ujedinjeni protiv nuklearnog Irana” sa sjedištem u SAD-u, koji se temelji na podacima o isporuci, jedan od novih ugovora doveo je do isplovljavanja tankera Golden Eagle u blizini bangladeške luke Chittagong ranije ove godine, nakon što je primio naftu s drugog broda utankanu u njega na iranskom ostrvu Kharg.
Jungman je rekla da je Golden Eagle iskrcao dijelove tereta u manje tankere u transferima s broda na brod u blizini Chittagonga u aprilu, na osnovu informacija koje je njena grupa dobila sa satelitskih snimaka vezanih za kretanje tankera povezanih s Iranom.
Drugi izvor koji nezavisno prati izvoz nafte potvrdio je Reutersu pošiljku u Bangladeš. Zvaničnik Bangladeške državne naftne korporacije, koja vodi glavnu rafineriju u zemlji, rekao je da kompanija nije kupila teret i da je bilo teško identificirati kupca. Iranski zvaničnici nisu odgovorili na Reutersov zahtjev za komentar.
Podaci OPEC-a pokazuju da je iranska proizvodnja nafte ove godine u prosjeku premašila 3,2 miliona barela dnevno, što je najviši nivo od 2018. godine, nakon što je dostigla jedno od najvećih povećanja proizvodnje OPEC-a 2023. uprkos nastavku američkih sankcija.
Kompanija Petro-Logistics sa sjedištem u Genevi, koja je specijalizirana za praćenje naftnih tankera, saopćila je da je iranski izvoz sirove nafte ove godine dostigao nove nivoe, pri čemu je u periodu od marta do maja zabilježen najviši nivo u periodu od tri mjeseca od sredine marta 2018. godine.
Izvoz u Siriju i Oman
Međutim, Virginia Pinnick iz Petro-Logistics-a rekla je za Reuters da se “čini da su se količine sada stabilizirale”. Izvori iz transporta izvijestili su da je najmanje osam pošiljki nafte, uglavnom iz Irana, upućeno u Siriju, a neke su već istovarene.
Ali ove pošiljke u Siriju su opale u odnosu na vrhunac prije nekoliko godina, jer Iran nastoji da svoj izvoz preusmjeri na druga odredišta.
Prema analizi podataka o izvozu Jungmanine organizacije, iranske isporuke nafte Siriji u 2024. godini dostigle su u prosjeku 57 hiljada barela dnevno, u poređenju sa 147 hiljada barela dnevno u 2022. godini.
U odvojenoj pošiljci, drugi tanker za koji se vjeruje da je prevozio iransku naftu isporučio je u junu pošiljku u luku Sohar, u Omanu, nakon što je ukrcao teret sa drugog broda koji ga je natovario na iranskom ostrvu Kharg ranije ove godine, prema Jungman, koja se poziva na podatke o otpremi.
Iran je također počeo slati pošiljke u luku Dalian na sjeveroistoku Kine, navodi Reuters, dodajući novu destinaciju za isporuku svoje nafte.
Iranski izvoz u Kinu, koja ne priznaje američke sankcije, nastavlja se odvijati preko ove luke, što doprinosi ostanku kineskog uvoza nafte blizu rekordnog nivoa.
Trakeri i trgovci cisternama kažu da trgovci reklasificiraju iransku naftu koja ide za Kinu, tako da izgleda kao da dolazi iz drugih zemalja kao što su Malezija, Oman ili UAE. Homayoun Falakshahi, viši analitičar u Kpleru, rekao je da je izvoz iranske nafte sada dostigao vrhunac i da od februara stoji stabilan na oko 1,5 miliona barela na dnevnom nivou.