Izraelski zvaničnik: Nema pomaka u Rimu, Netanyahu je dodao novi uslov
Katar i Egipat, u saradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama, posreduju u indirektnim pregovorima između Hamasa i Izraela o prekidu vatre u Gazi i razmjeni zarobljenika.
Izraelska radiodifuzna korporacija citirala je informiranog zvaničnika koji je rekao da je sastanak u glavnom gradu Italije održan samo radi reda te da nije došlo ni do kakvog pomaka u indirektnim pregovorima između Hamasa i Izraela.
Zvaničnik je za korporaciju otkrio da je premijer Benjamin Netanyahu dodao novi uslov – da se unaprijed daju imena živih zarobljenika koji će biti pušteni u prvoj fazi.
Nastavite čitati
list of 3 itemsKoliko je duboka podjela između izraelske vojske i vlade?
Je li zaista Netanyahu taj koji produžava rat?
Sastanak na kojem se razgovaralo o izraelskom prijedlogu za postizanje sporazuma o razmjeni, održan je jučer, u nedjelju, u Rimu između šefa Centralne obavještajne agencije SAD-a Williama Burnsa, šefa Izraelske obavještajne službe Davida Barnea, premijera i ministra vanjskih poslova Katara šeika Mohammeda bin Abdul Rahmana al-Thanija i šefa Egipatske obavještajne službe Abbasa Kamela.
Ured izraelskog premijera Benjamina Netanyahua saopćio je da se šef Mossada vratio iz Rima sa sastanka predstavnika zemalja posrednica. Istakao je da je na sastanku predstavljen dokument o prijedlogu Izraela za postizanje sporazuma.
Netanyahuov ured je dodao da će se pregovori o osnovnim pitanjima vezanim za prijedlog sporazuma nastaviti narednih dana.
Netanyahu je razlog
Novine The New York Times prenijele su od izraelskih zvaničnika da je Netanyahu glavni razlog za nepopustljiv stav Izraela u pregovorima u Rimu.
Zvaničnici upoznati sa sporazumom izvijestili su, prema novinama, da je, nakon što je Izrael pokazao fleksibilnost u pogledu povratka stanovnika u sjeverni Pojas Gaze, insistirao na odbijanju njihovog povratka tokom pregovora u Rimu.
Ti zvaničnici su dodali da visoki sigurnosni zvaničnici vrše pritisak na Netanyahua da pokaže fleksibilnost kako bi zaključio sporazum.
Novine navode da su se pregovori u Rimu zaustavili kod pitanja kao što su: period koji će se izraelske snage zadržati u Gazi tokom primirja, hoće li napustiti koridor Philadelphiju te postavljanje kontrolnih punktova kako bi se spriječio povratak onih koje su opisali militantima u sjeverni Pojas Gaze.
Od zvaničnika su prenijele i da su izraelski pregovarači govorili o odlasku vojske s koridora Philadelphija ukoliko se postave uređaji za otkrivanje tunela i izgrade podzemne barijere kako bi se spriječila izgradnja tunela, ali dogovor nije postignut.
Protesti porodica
U međuvremenu, izraelski mediji su izvijestili da su stotine Izraelaca demonstrirale ispred Ministarstva odbrane u vrijeme održavanja sastanka Ratnog kabineta, tražeći sklapanje sporazuma o razmjeni.
Aktivisti protestnih pokreta i porodice zarobljenika poprskali su žutom bojom ulaze u sjedište Vlade u Jerusalemu, tražeći sklapanje sporazuma o razmjeni zarobljenika i određivanje datuma prijevremenih izraelskih izbora.
Aktivisti su protestirali i zbog odlaska predstavnika Knesseta na odmor, a da nisu zaključili sporazum o razmjeni.
Optužili su Vladu da opstruira sporazum o razmjeni dok sve više zarobljenika umire u Pojasu Gaze.
Katar i Egipat, u saradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama, posreduju u indirektnim pregovorima između Hamasa i Izraela o prekidu vatre u Gazi i razmjeni zarobljenika na osnovu prijedloga od tri faze, koji je krajem maja predstavio predsjednik Joe Biden.
Već gotovo deset mjeseci Izrael, uz američku podršku, vodi rat istrebljenja protiv Palestinaca u Gazi, kako ga opisuju međunarodni stručnjaci, u kojem je oko 130.000 Palestinaca stradalo i ranjeno, od kojih su većina djeca i žene, a više od 10.000 je nestalih, prema podacima Ministarstva zdravstva opkoljenog Pojasa.