Izraelski mediji upozoravaju na posljedice Ben-Gvirovih izjava i Hezbollahove dronove

Izraelski ministar sigurnosti Itamar Ben-Gvir je provokativnim upadom u Al-Aksu potaknuo na unutrašnji sukob u Izraelu te pooštrio zatvorske uslove za palestinske zatvorenike.

Ben-Gvir je 'detonirao bombu' promjenom pravila u džamiji Al-Aksa dozvoljavajući Jevrejima da se tamo mole, pišu mediji (Ammar Awad / Reuters)

Izraelski mediji su se osvrnuli na izjave i postupke ministra sigurnosti Itamara Ben-Gvira i posljedice koje nose sa sobom, kao i na poruke koje libanski Hezbollah šalje snimanjem izraelske zračne baze udaljene od granice 50 kilometara.

Izraelski Channel 13 spomenuo je da je Ben-Gvir – prije govora premijera Benjamina Netanyahua pred Kongresom i njegovog sastanka s američkim predsjednikom Josephom Bidenom – detonirao bombu promjenom pravila u džamiji Al-Aksa dozvoljavajući Jevrejima da se tamo mole.

U istom kontekstu, izraelski Channel 12 osvrnuo se na to da je Ben-Gvir u intervjuu za agenciju Bloomberg objavio svoju podršku bivšem američkom predsjedniku Donaldu Trumpu u predstojećoj predsjedničkoj utrci.

Prema Channelu 13, Ben Gvir je provokativnim upadom u Al-Aksu potaknuo na unutrašnji sukob u Izraelu te pooštrio zatvorske uslove za palestinske zatvorenike, dodajući da je „učinio sve što dovodi do razbuktavanja rata i u tome je uspio“.

Reagirajući na izjave Ben-Gvira, ministar odbrane Yoav Gallant rekao je da u vladi ima ministar opsjednut paljenjem vatre na Bliskom istoku te da se ne slaže sa Ben-Gvirovim priključenjem Ratnom kabinetu jer mu ne dopušta da sprovede svoje planove.

Hezbollahova prijetnja iz zraka

Izraelski kanal Kan 11 dao je prostor razgovoru o novim policijskim snagama nad kojima će ovlasti pripadati Ben-Gviru i čiji zadaci neće zavisiti od izraelske policije.

U vezi s eskalacijom na sjevernom frontu sa Libanom, izraelski Channel 13 javlja da Hezbollah nastavlja svoj psihološki rat slanjem drona 50 kilometara preko granice, iznad izraelske zračne baze Ramat David.

Ukazao je na to da izraelska vojska pokušava ne dramatizirati oko toga jer smatra da je riječ o dronu koji ne nosi projektile ili eksploziv, da je mali i ne predstavlja prijetnju te da samo snima iz zraka.

Međutim, vojni analitičar ovog kanala, Alon Ben David ne dijeli takvo mišljenje.

„Bilo koji dron koji ima kameru od 200 grama može nositi ručnu bombu i baciti je na avion (F-16) te mu nanijeti štetu“, rekao je.

Izvor: Al Jazeera

Reklama