Šta je Izrael pripremio da odbije dronove Hezbollaha i Husa
Hezbollah je uspio svojim samoubilačkim dronovima nanijeti štetu izraelskim odbrambenim sistemima, a i napad Husa dronom na Tel Aviv otkrio je slabosti Izraela.
Dronovi samoubice koje koriste libanski Hezbollah i grupa Husi pokazali su se efikasnim u izbjegavanju svih oblika visokotehnološke odbrane Izraela, piše Bloomberg.
Ta američka agencija je dodala da bi eskalacija napada ove dvije grupe mogla uništiti odbrambene sisteme kojima se Izrael hvali, tvrdeći da ima neke od najboljih protuzračnih odbrana na svijetu.
Nastavite čitati
list of 3 itemsKoji ekonomski sektori u Izraelu su najviše pogođeni sukobom s Husima?
Analitičari: ‘Frontovi podrške’ su način da se zaustavi rat u Gazi u svjetlu međunarodne šutnje
Dopisnica agencije u Tel Avivu Marissa Newman je u svom izvještaju navela da se ovi sistemi, koji koštaju milijardu dolara, sada testiraju kroz ove napade.
Hezbollah i Husi se sukobljavaju s Izraelom od kako je izbio rat između izraelske okupacijske vojske i Hamasa u oktobru prošle godine.
Kakav je tok sukoba sada
Izrael i Hezbollah gotovo svakodnevno razmjenjuju vatru duž izraelsko-libanske granice. Sjedinjene Američke Države i Francuska pokušavaju posredovati kako bi se došlo do diplomatskog rješenja za okončanje sukoba. Ako ti pregovori ne uspiju, izraelski zvaničnici očekuju da će izbiti sveopći rat između dvije strane, navodi Bloomberg.
Husi lansiraju balističke rakete i dronove na Izrael i na komercijalne brodove u Crvenom moru, što je poremetilo globalni brodski saobraćaj. Dana 19. jula dron Husa je pogodio zgradu u centru Tel Aviva, ubivši jednu osobu i ranivši nekoliko drugih, što je bio prvi smrtonosni napad koji su izveli Husi na izraelskoj teritoriji.
Narednog dana Izrael je odgovorio bombardiranjem glavne jemenske luke Hodeidah, udaljene 2.000 kilometara, ubivši desetke ljudi u svom prvom direktnom napadu na Jemen, prema navodima Bloomberga.
Kako bi izgledao novi rat
U bilo kojem budućem ratu Izrael bi se mogao suočiti s najvećim bitkama s Hezbollahom, kojeg američka agencija opisuje kao najjaču oružanu grupu koja je u savezu s Iranom u regiji. Grupa Husi i druge koje podržava Iran u Siriji i Iraku mogle bi se pridružiti borbi kako bi podržale Hezbollah.
U svom izvještaju Bloombergova dopisnica citirala je neke stručnjake koji su rekli da bi eskalacija mogla zapaliti širi sukob kojem će se priključiti Iran i Sjedinjene Američke Države.
Podsjetila je na intenzivnu zračnu kampanju koju je Izrael pokrenuo 2006. godine, koja je rezultirala ubijanjem stotine civila, raseljavanjem velikog broja njih i nanošenjem velike štete infrastrukturi u Libanu. Izraelski civili i infrastruktura su, također, stradali, iako u manjoj mjeri, kao rezultat sukoba iste godine.
U izvještaju se navodi da Izrael sada posjeduje veliku protuzračnu odbranu, ali u novom ratu mogle bi biti lansirane hiljade projektila dnevno na Izrael, što bi ju iscrpilo, a možda i savladalo.
S druge strane, navodi Bloomberg, preovladava uvjerenje da Hezbollah danas posjeduje arsenal od najmanje 150.000 projektila, uključujući dalekometne i precizno navođene rakete koje mogu stići duboko unutar Izraela i gađati velike gradove i strateške mete kao što su vojne baze, aerodromi, električne mreže i bolnice, prema izraelskim procjenama.
Kakvu protuzračnu odbranu ima Izrael
Željezna kupola (Iron dome) je najaktivnija i najpoznatija izraelska protuzračna odbrana, koja je od 2011. godine, prema izvještaju, uspjela presresti hiljade raketa koje su lansirali Hezbollah i palestinski otpor u Pojasu Gaze.
Razvila ju je izraelska kompanija Rafael Advanced Defence Systems, a od 2014. godine uključena je i američka kompanija Raytheon Technologies kako bi kupola bila sposobna presresti projektile i dronove kratkog dometa (4 – 70 kilometara).
Izrael je 2017. godine instalirao presretača projektila srednjeg do dugog dometa pod nazivom Davidova pračka (David's sling), koju su razvili Rafael i Raytheon zajedno. Dizajniran je za presretanje balističkih i krstarećih raketa, kao i dronova s dometom do 200 km, pokrivajući južni Liban i Gazu.
Postoji izraelski odbrambeni sistem Strijela (Arrow), koji se sastoji od sistema Arrow-2 i Arrow-3, dizajniran za presretanje balističkih raketa izvan Zemljine atmosfere, a razvijen je uz podršku Sjedinjenih Američkih Država preko kompanije Boeing.
Željezna zraka (Iron Beam) je odbrambeni sistem koji koristi laserske zrake za presretanje projektila na maloj udaljenosti, nižih operativnih troškova u poređenju sa Željeznom kupolom. Međutim, Bloomberg ne očekuje da će biti operativan prije sredine 2025. godine.
Mogu li se ti sistemi prevazići
Dopisnica Bloomberga je, odgovarajući na ovo pitanje u svom izvještaju, rekla da je Hezbollah zaista uspio svojim samoubilačkim dronovima nanijeti štetu ovim sistemima. Njegovi napadi su rezultirali desecima žrtava na sjeveru Izraela od oktobra. Dopisnica je objasnila da mnogi od ovih dronova mogu izbjeći izraelsku odbranu, dodajući da postoji uvjerenje da Hezbollah radi na povećanju njihove zalihe.
U izvještaju se navodi i da je napad Husa dronom na Tel Aviv, koji se dogodio, a da se sirene upozorenja izraelske odbrane nisu oglasile, otkrio stepen slabosti Izraela pred napadom ove vrste. Okupacijska vojska je saopćila da je primijetila dron, ali da ga odbrana nije presrela zbog „ljudske greške“.
Štaviše, okupacijska vojska je priznala da se njena protuzračna odbrana, uključujući Željeznu kupolu, može savladati ako se istovremeno ispaljuje veliki broj projektila. Kako prenosi Bloomberg, Izrael očekuje da će Hezbollah biti u stanju lansirati oko 3.000 projektila dnevno tokom rata, što uveliko premašuje kapacitet sistema za njihovo presretanje.